Kultivátory a rotavátory

Rubrika: Dílna, Zahrada

Chcete-li dopřát své zahradě co nejlepší péči a nebaví vás dřít s rýčem, vidlemi a hráběmi, je dobré si pořídit vhodnou zahradní techniku.

Rotavátor WOLF-Garten T-61B s motorem 2 kW, se šířkou záběru 61 cm a antivibračním držadlem, cena 12 200 Kč

Na zahradě využijeme alespoň menší rotavátor, na větší pozemek je lepší si obstarat všestranněji použitelný kultivátor, více práce zvládne víceúčelový traktůrek.

Je rozdíl mezi kultivátorem a rotavátorem?

Snadno ovladatelný kultivátor Husqvarna TF-324 s motorem Subaru 3,3 kW a bohatým příslušenstvím, hmotnost 54 kg, cena 18 900 Kč

V rozdělení a pojmenování technických pomocníků na kypření a kultivaci půdy způsobili jak výrobci, tak prodejci techniky nemilý zmatek. Jeden a týž stroj nazývají jedni rotavátor, druzí kultivátor. Bez ohledu na to, zda je pohání elektrický, nebo benzinový motor, oba sice kypří a kultivují půdu, jenže každý jiným způsobem.

Levnější a jednodušší jsou rotavátory, jejichž rotující hvězdicové nože půdu prokypřují do hloubky kolem 15 cm a zároveň stroj táhnou pomalu vpřed. Dobře rozmělní povrchovou vrstvu půdy, zvládnou i drny a zvlášť dobře poslouží k zapravení hnojiva, rašeliny nebo mulče do záhonů. Zorat půdu do hloubky a obrátit ji ale nedokážou. Plevel obvykle nerozemelou, ale spíše vytáhnou na povrch, odkud ho musíme stáhnout hráběmi.

Elektrický rotavátor C30E od WOLF-Gartenu se 4 nožovými hvězdicemi se šíří záběru 23 cm, hmotnost 13 kg, cena 4 170 Kč

Naproti tomu kultivátory svými poháněnými ocelovými nebo i pneumatikami opatřenými koly v podobě dvoukolového traktůrku táhnou sestavu radliček, kterými kypří půdu do větší hloubky, nakypřují meziřádky, umí vyorávat plodiny a výborně zvládnou předseťovou přípravu.

Výkonnější (a pochopitelně třikrát i vícekrát dražší) typy vybavené pohonnými hřídeli poslouží v roli multifunkčních kultivátorů i na větších zahradách s přídavnými adaptéry nejen jako rotavátor a pluh, ale i k tažení smyků, bran, hrobkovacích radlic a válců. V létě pomohou v roli bubnové sekačky a obracečky sena při senoseči, v zimě s přídavnou radlicí nebo dokonce sněhovou frézou zvládnou odstraňování sněhu z cest a dvorů. S přívěsným vozíkem pak poslouží hospodářům a zahradníkům po celý rok.

Jak si vybrat?

Jednorychlostní minirotavátor Bertolini B-020 od Mountfieldu o výkonu 0,6 kW, se šířkou záběru 30 cm a hmotností 13 kg, cena 10 062 Kč

Z obou pomocníků vybíráme zásadně podle velikosti obhospodařované plochy. Předzahrádku zvládne tyčový elektrický rotavátor, který si vysloužil přezdívku „elektrická motyčka“. Do 500 m2 vystačíme s elektrickým nebo malým jednoúčelovým benzinovým rotavátorem či kultivátorem, na větší obhospodařované plochy se jednoznačně doporučuje pořídit si multifunkční benzinový kultivátor se šířkou záběru nad 80 cm.

Elektrické motyčky rýč nenahradí

Jen k nakypření povrchu záhonů nebo k přimíchání hnojiva a kompostu do půdy se hodí elektrické motyčky s párem nebo čtyřmi nožovými kotouči. Ty jsou poháněny elektromotorem s příkonem kolem 600 W, záběr mají od 20 do 36 cm. Nože se otáčejí 230krát za minutu, táhnou motyčku vpřed a promíchávají půdu do hloubky 15 cm. Do rostlé a zhutnělé půdy se ale neprokousnou.

Elektrická motyčka Gardena EH 600/36 se šíří záběru 36 cm, hmotnost 8 kg

Motyčky se sklopným rozvidleným držadlem nabízejí na našem trhu v cenách kolem 2 000 Kč Gardena, Hecht a Shark Hecht. Mají hmotnost kolem 6 až 8 kg a v kůlně se dají jednoduše pověsit na stěnu.

S kuriózním tyčovým akumulátorovým kypřičem GXC1000 překvapil Black & Decker. Čtyři a půl kilogramu těžký pomocník s teleskopickou tyčí a ergonomickým držadlem, do kterého se zasunuje 18V akumulátor, umožňuje šesti rotujícími noži kypřit záhonovou půdu i mezi květinami do hloubky kolem 10 cm. Po tříhodinovém nabíjení s ním provzdušníme a zkultivujeme záhony o ploše kolem 80 m2.

Na záhony vystačí elektrický rotavátor

Několik výrobců (Gardena, Einhell, Güde, Hecht aj.) nabízí pro kypření záhonů a zapravování hnojiv malé jednoúčelové rotavátory s párem, čtyřmi nebo až šesti hvězdicovými noži poháněnými obvykle šnekovou převodovkou elektromotory s příkonem do 1 300 W. Kopinaté nože se sice v šířce záběru 30 až 50 cm zahrábnou do měkčí půdy a dokážou ji obrátit, rostlý trávník s nimi však na záhon nepřeměníme.

Při práci s obracecí radličkou spotřebovává kultivátor MS 07 s motorem B&S 4,8 kW za hodinu orby jen 1 litr benzinu, cena je 21 760 Kč (Mountfield)

Rotavátor tažený pohybem nožů vedeme rozvidlenými držadly v mírném předklonu před sebou. Nože musejí být shora zakryty, některé rotavátory (např. Einhell BG-RT) umožňují párem malých koleček nastavovat hloubku záběru a ulehčují přepravu po zahradě. V mokré a jílovité půdě se však nože olepí hlínou a se strojem se nedá pracovat. Při výběru dejte přednost strojům s co nejdelším přípojným kabelem (nejméně 30 m).

Malé benzinové rotavátory a kultivátory

S potřebnou razancí až do hloubky 20 cm rozmělní a prokypří zahradní půdu jen benzinové rotavátory a kultivátory s motorem o výkonech do 5 kW, v cenách podle vybavení od 5 do 15 tisíc korun. Podle počtu namontovaných hvězdicových nožů na hřídeli rotoru obrací a kypří půdu v šíři 30 až 60 centimetrů a jsou jimi taženy vpřed rychlostí kolem 1 km/h.

Profesionální kultivátor Bertolini B-410K s hřídelí pro řadu adaptérů, hmotnost 145 kg, cena 46 374 Kč (Mountfield)

Hvězdice se při kypření montují obráceně než při pletí a k orbě lze využít přídavnou radličku. Podle nastavení zadní ostruhy či radličky lze nechat stroj zakousnout do plné hloubky (obvykle 30 cm) nebo jen zpracovávat povrch záhonu. Za hodinu lze zrýt a nakypřit až 800 m2 suché půdy. Modely s předním vodicím kolem usnadňují přejíždění, modely se zadními kolečky se lépe vedou při práci tím, že umožňují měnit hloubku záběru podle přítlaku rukou na řídítkách. Levnější stroje pohánějí nože řemenovým nebo řetězovým převodem, komfortnější tří- až pětistupňovou hliníkovou nebo litinovou převodovkou. Převažují snadno startovatelné čtyřtaktní motory Honda a Briggs & Stratton s minimem exhalací a sníženou hlučností.

Komfortnější stroje jsou vybaveny i bezpečnostní brzdou, která zastaví nože do 5 sekund. WOLF-Garten vybavil kultivátor C-32 B nádrží na vodu pro zvýšení zátěže při práci v tvrdé půdě.

Multifunkční kultivátor využijete po celý rok

Chalupářům s většími pozemky, pěstitelům a zelinářům se místo jednoúčelových rotavátorů a kultivátorů vyplatí silnější multifunkční kultivátory ve funkci jednoosých traktorů. Ty umožňují navěsit či namontovat více než desítku adaptérů z dané stavebnice, jakou například nabízí Mountfield, Vari, Honda i Husqvarna. Mají 3 až 5 rychlostí pojezdu a zpátečku, motory o výkonu 4 až 12 kW se zvýšenou životností (Honda, Kawasaki, Kohler) a kvalitní převodovky jim umožňují nadprůměrnou svahovou stoupavost až 30°.

Pohonná jednotka kultivátoru MS 07 s motorem Vanguard o výkonu 4,1 kW nahradí s přídavnou radlicí v zimě sněhovou frézu, cena 21 768 Kč (Mountfield)

Základní pohonnou jednotku (šasi s motorem, řídítky a koly se šípovým vzorem pneumatik) lze dokoupením vybraných adaptérů a nástavců proměnit v desítku pomocníků použitelných po celý rok. Na podzim v roli jednostranného nebo obracecího pluhu k vyorávání a na jaře k sázení brambor či jiných plodin, k úpravě půdy a prokypření smykem, bránami a kombinátory. V létě poseká trávu (obvykle adaptérem 9 bubnové sekačky nebo mulčéru), při sušení sena se uplatní obracečka a přívěsný vozík, v zimě vyřeší odklízení sněhu pomocí radlice nebo nástavcem sněžné frézy a cesty upraví rotačním kartáčem a ošetří posypovým vozíkem.

U nás nejrozšířenější značky MTD, MS, Vari a Honda, k nimž nejnověji přibyly minirotavátory a kultivátory italské značky Bertolini, pamatují na ergonomii řídítek a snižují námahu na minimum, takže do práce s nimi se mohou pustit i ženy a senioři.

text: ING. JAN TůMA
foto: ARCHIV FIREM

Kultivátory a rotavátory

Uložit

Uložit

Uložit

Kultivátory a rotavátory