Vodováhy

vodováha

Vodováha slouží k určování vodorovného a odvozeně i svislého směru. Pracuje buď na principu Archimedova zákona (bublinková vodováha – libela), spojených nádob (hadicová vodováha), nebo na dalších fyzikálních principech (elektronická vodováha). Foto: Shutterstock

Téměř vždy si vystačíte s tradiční vodováhou s bublinou, jejíž umístění na střed rovinu viditelně označí. Při betonování podlah využijete šlauchovnice, vyrovnání police usnadní laserový přístroj.

Přístroje na určení svislých a vodorovných rovin jsou na trhu k dostání pro různé účely a vyplatí se mít je po ruce ať už při náročnější stavbě, instalaci oken a dveří, nebo zavěšování obrázků. Přesné vyměření roviny s pomocí vodováhy vám ušetří spoustu starostí a mrzutostí v budoucnu.

U tradiční vodováhy se trubička s kapalinou a bublinkou často zanese maltou, proto ji před další prací vyčistěte

miniaurní vodováha

Foto: OBI

Na provázek

Miniaturní vodováha k zavěšení na zednický provázek je praktickou pomůckou při zdění. Pomocí klipsy ji můžete upevnit na kapsu montérek a budete ji mít stále po ruce pro průběžnou kontrolu rovnosti zdí. Nástroj o hmotnosti pouhých 10 g je dlouhý 7,5 cm (obi.cz)

profesionální vodováha

Foto: EVA

Profesionální a kalibrovaná

Necelé dvě stovky zaplatíte za praktický design v provedení z eloxovaného duralového profilu. Vodováha je dlouhá 60 cm, v kovové liště je umístěná svislá i vodorovná libela, oba konce chrání plastové koncovky. Horizontální libela má speciální válcovitý tvar, díky kterému je bublina při pozorování z rozličných úhlů dobře viditelná. Obě akrylové nárazuvzdorné libely jsou naplněny kontrastní fluorescenční kapalinou se zvýšenou odolností proti UV záření (eva.cz)

vodováha

Foto: totgroup.cz

S nastavením úhlů

Renomovaná značka nářadí Milwaukee má v sortimentu i šikovnou vodováhu Torpedo s 360° nastavitelnou libelou s možností uzamčení. Tento systém identifikuje a opakuje nastavení jakéhokoliv úhlu potřebného na pracovišti. Libela se uzamkne kvůli zajištění přesnosti měření, klidně i po vyjmutí z kapsy. Pevné akrylové blokové libely poskytují odolnost a maximální čitelnost, tělo z hliníkové slitiny odolává těžkým podmínkám na pracovišti. Milimetrové měření povrchu zaručuje přesnost ve všech pracovních pozicích (totgroup.cz)

čárový laser a vodováha

Foto: Bosch

Laserový přístroj

Bosch PLL 1P kombinuje funkce vodováhy a čárového laseru. Dokonale se hodí na celou škálu projektů, pyšní se přesností ±0,5 mm/m a promítá vodorovné, svislé a úhlopříčné laserové čáry nebo body. Tento praktický přístroj je perfektní na věšení garnýží, vyrovnávání skříněk, věšení polic či obrazů a při využití funkce laserového ukazovátka na přenos přesných výšek po místnosti při instalaci vypínačů a zásuvek. Díky flexibilnímu držáku na zeď a magnetům na přístroji lze PLL 1P bezpečně přichytit nebo položit na všechny povrchy (mall.cz)

vodováha s úhloměrem

Foto: Extol

S úhloměrem

Vodováhy Extol Premium pro profesionální použití se prodávají v několika řadách od klasických až po vodováhy se zesíleným profilovaným tělem v kombinaci se silnými magnety a průzorem pro čelní pohled při měření ve vertikální poloze. Všechny typy mají vysokou přesnost měření. Vodováha na snímku má kromě dvou tradičních libel i elektronický úhloměr. Hodnoty měření zobrazuje na digitálním displeji. K napájení využívá baterii 3V CR2032 (staprop.cz)

šlauchovnice

Foto: Allegro

S hadicí

Tzv. šlauchovnice využívá principu spojených nádob a při správně zvoleném způsobu použití je velmi přesná. Skvěle se hodí pro zemní a zednické práce, pro vyrovnání oken nebo parapetů. Má flexibilní hadici s průhledem, která vám umožní dokončit úkol rychle a bez problémů. Měřidla s čitelnou stupnicí umožňují okamžitou kontrolu výsledků měření. Jednoduše naplníte hadici hladiny vodou na stejnou úroveň v obou válcích, ponecháte asi 10 cm prostoru pro vzduch a poté hadici natáhnete mezi dva body (allegro.cz)

vodováha v mobilu

Foto: Bubble

Do telefonu

Proč nejít s dobou? Pro chytré telefony existuje nepřeberné množství aplikací simulujících funkce vodováhy. Telefon pak můžete používat jako malou vodováhu, libela a případné číselné hodnoty se ukazují na displeji telefonu. Většina lidí si vybere mezi aplikacemi neplacenými, které někdy obsahují reklamy, což funkci nijak neomezuje. Vodováhu má v nabídce například Microsoft (ke stažení na Microsoft store), jiné aplikace simulující vodováhy (např. šikovná Bubble) najdete ke stažení na Google Play.

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock a archiv firem

Vodováhy