Pálená střešní taška

Odolnost povětrnostním vlivům, dlouhá životnost, ekologičnost a v neposlední řadě i zachovaná krása řemeslného výrobku jí umožnily v posledních desetiletích velkolepý „comeback“.

Pálená neboli keramická taška chrání lidská obydlí už 4 000 let. Časem ji poněkud vytlačily levnější došky a šindele. Na výsluní střech se díky svým protipožárním vlastnostem vrátila v 19. století, během druhé poloviny 20. století přišel znovu útlum, kdy stavebníci často dávali přednost lehčím krytinám, především plechu a eternitu. A dnes majitelé nemovitostí přicházejí na to, že nejtradičnější krytina sluší historickým i novodobým stavbám.

Keramická střešní taška Smaragd antracit může při rekonstrukci nahradit břidlici (Bramac)

Vše začalo drážkou

S nástupem průmyslové výroby se v 19. století začala vyrábět drážková taška, z níž vycházejí všechny moderní typy. Kategorie, do nichž výrobci své produkty zařazují, se liší, tvary tašek však odpovídají základním standardům.

______________________________________________________________________

Další články speciálu Střechy:

Když chcete co nejlehčí střechu

Doplňky střech

Plechové střechy

Čím nahradit krytiny s azbestem

Jak čistit střešní krytiny

Pálené a betonové krytiny

Postarejte se o okapy

Střešní okna

________________________________________________________________________
Zástupcem historických tašek je tzv. bobrovka, která se řadí mezi ploché typy. Zakončena je buď rovným, kulatým, nebo segmentovým řezem, tzn. zaoblením na jednom konci. Pokládka se provádí šupinovitě nebo korunově. Je vhodná i pro složitější tvary střech.
Původním typem je i dvojdílná taška, známá jako prejz. Jeden nese přímo označení pražský. Pak následuje zmíněná drážková taška s mírně profilovaným jedním nebo dvěma průřezy. Umožňuje pokládku na řidší laťování. Má i vyšší únosnost.
Posledním základním typem je taška speciální. Může mít zvlněný tvar řezu či profilování na vnější straně, jako například srdcovka.
Technologicky jde o výrobky ražené, tažené, případně ručně formované. Následná úprava po vysušení dodává tašce specifické vlastnosti i vzhled. Při pálení naplocho je dosaženo maximální rozměrové a tvarové přesnosti.

Dvojitá falcovaná taška Ratio má historickou předlohu, ale zcela současné technické parametry (Creaton)

Pouhá hlína

Na vstupním materiálu pro výrobu pálené tašky se za tisíciletí nic nezměnilo, stále se používá jen cihlářská hlína a voda a na glazuru jíl, případně ještě kamínky pro posyp povrchu. Tedy čistě přírodní suroviny, což jí dává status ekologického výrobku.
Pálené tašky se vyrábějí v široké paletě barev od tradiční cihlové přes karmínovou, kaštanovou a hnědou po zelenou, modrou, antracitovou až černou. Pro starší objekty je velmi vhodné zestařené provedení. V exkluzivních nabídkách najdeme ještě další barevné odstíny, za něž si však musíme připlatit.

Samé dobré vlastnosti

Pálený střep vykazuje vysoký tepelný odpor, vynikající akumulační vlastnosti, mrazuvzdornost, odolnost UV záření, emisím, kyselinám a louhům z ptačího trusu, mechu, což tašce zajišťuje při běžném provozu životnost 80 a více let. Při vhodně zvoleném typu se střecha stává prakticky bezúdržbovou. Příznivý součinitel prostupu vodních par umožňuje střeše „dýchat“.

Keramická taška Stodo 12 v černé engobě si dobře rozumí s kamennými zdmi (Tondach)

Vhodná střecha

Ač jsou pálené tašky skutečně elegantním řešením i dobrou investicí, na každou střechu je položit nemůžeme. Jsou totiž určeny pouze pro sklonité střechy. U každého typu tašky se udává hodnota tzv. bezpečného sklonu, minimální sklon střechy pro pálené tašky je 12°, nejběžnější je ale 30°, u prejzových 40°.
Střešní tašky se vyrábějí jako ucelené systémy, neboť kromě základních tvarů jsou pro pokládku střechy potřeba i další speciální tašky jako poloviční, ukončovací, okrajové včetně nárožních, hřebenové pro překrytí vrcholu střechy, uzávěry hřebenáče, okapové, odvětrávací, protisněhové a prostupovací.
Vybírat můžeme ze dvou velikostních druhů. Maloformátové pálené tašky mají hmotnost okolo 2 až 3 kg, velkoformátové zpravidla od 3,7 kg výše, čím se docílí nižšího zatížení střechy.
Pro rekonstrukce se doporučují posuvné tašky, vzhledem k tomu, že pro jejich pokládku lze použít stávající laťování s rozptylem až několika centimetrů a tašku posunem optimálně usadit.

Bobrovky si poradí i s netradičním tvarem střechy. Pod hřebenem jsou použity větrací tašky (Tondach)

Povrchové úpravy pálených tašek

Režná – bez povrchové úpravy. Barvu, a to v celém řezu, určuje složení hlíny, případně dodatečně přimíchané pigmenty. Minusem je barevná nestálost a tvorba usazenin na hrubším povrchu, což střeše dodává patinu. Užitné vlastnosti tašky nejsou ovlivněny.
Engoba – barevná povrchová úprava v matu až pololesku. Tvoří ji tenký povlak z keramické směsi vodou rozplavených obarvených přírodními oxidy železa, vypalovaná jako klasická glazura, což tašce zaručuje i obdobné vlastnosti.
Glazura – představuje pro tašku nejvyšší ochranu. Je stálobarevná, nenasákavá, ještě více odolává působení přírodních vlivů. Na cihelný střep jsou při teplotách nad 1 000 °C nataveny jílové kaly, které současně tašku na povrchu obarví. Konkrétní barvu určuje obsah kysličníků kovů a křemičitých přísad. Přidáním sklovitých příměsí získává taška po výpalu vysoký lesk.

Dobré rady

Barva střešní krytiny by měla vždy korespondovat s barvou omítky či použitého dřeva.
Měla by splynout s okolní zástavbou, nikoliv šokovat.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Archiv firem

Pálená střešní taška