Plechové střechy

Plechové krytiny jsou zajímavé z mnoha důvodů. Jedním z nich je příznivá cena, za pozornost však stojí i další výhody včetně snadného transportu a pokládky.

Často zmiňovaným argumentem pro použití střešních krytin z plechů je jejich nízká hmotnost, tedy i minimální nároky na zatížení krovů. Majitelé chat a chalup, kteří uvažují o rekonstrukci střechy, mohou s plechovou krytinou výrazně snížit plánovaný rozpočet a v mnoha případech zachovat původní krovy, latě či bednění.
Nejmenší zátěží jsou pro krovy střešní krytiny z hliníku (např. Keramet), asi dvakrát tolik pak střechu zatíží krytiny z ocelových plechů (Ruukki, Satjam, Lindab). Plechová střecha je víceméně nezničitelná a současný standard trvanlivých povrchových nátěrů umožňuje výrobcům dávat na krytiny dlouholeté záruky. Plechové střechy jsou v Česku prověřené tradicí používání této krytiny v náročných podmínkách horských oblastí a dnes je oproti minulosti rovněž výrazně snazší jejich montáž. Mezi další výhody lze zařadit i to, že se plechy a krytiny z plechových šablon snadno čistí, při čištění se střechou nijak nepohnete a v podstatě odpadá starost s odstraňováním mechů, řas a lišejníků.
Střešní krytiny z plechů lze snadno přepravovat například i v osobním autě, lehce se s nimi manipuluje a s návodem k použití či videonávodem od výrobce zvládne jejich položení i laik.

______________________________________________________________________

Další články speciálu Střechy:

Pálená střešní taška

Když chcete co nejlehčí střechu

Doplňky střech

Čím nahradit krytiny s azbestem

Jak čistit střešní krytiny

Pálené a betonové krytiny

Postarejte se o okapy

Střešní okna

________________________________________________________________________
Tento typ krytiny má velmi univerzální použití a hodí se pro téměř jakýkoli tvar a sklon střechy kromě střech zcela plochých nebo střech s minimálním sklonem. Pro plechy je totiž důležité, aby správně odváděly vodu.
Z řady různých typů plechové krytiny si bez potíží vyberou příznivci klasické falcované střechy, ale i majitelé domů, na nichž byla střecha původně pokryta pálenými taškami nebo eternitovými šablonami.
Na seznamu nevýhod plechových krytin se často objevuje jejich horší akustické izolační vlastnosti. Uvádí se, že plechová střecha je hlučnější než například klasické pálené tašky. To by mohlo být na obtíž třeba v případě obytného podkroví.

Připlaťte si za životnost

Chcete-li mezi výhody plechových krytin zahrnout i maximální životnost, vybírejte raději mezi výrobky z hliníkových plechů. Nároky na nosnost střešní konstrukce mají hliníkové krytiny vskutku minimální, pálené tašky střechu zatíží zhruba osmkrát více než hliník.
Hliníkové krytiny můžete vybírat z mnoha tvarů šablon a profilovaných plechových plátů a volit můžete i z poměrně široké nabídky barevných odstínů a povrchových úprav. Vedle hmotnosti je nejčastěji zdůrazňovaným argumentem vysoká životnost. Hliníkové krytiny se navíc dobře vyrovnávají s působením extrémních povětrnostních podmínek a lze je také snadno pokládat a měnit. Různé typy šablon a plechů lze pokládat na bednění i latě. Tvarů a profilů střešní krytiny z hliníkových slitin existuje celá řada, tloušťku plechu pak zvolte s ohledem na sklon střechy a klimatické podmínky, v nichž bude střecha sloužit.
Keramet například vyrábí alukrytovou šablonu KerAkryt v rozměru 440 x 1 000 mm (vyrobit lze i jiné délky) v několika odstínech včetně hnědé, černé nebo zelené. Z produkce Kerametu lze objednat rovněž falcovatelnou krytinu KERAFalc s polyesterovou úpravou povrchu. Ve čtyřech odstínech nebo bez povrchové úpravy tak můžete získat relativně levný materiál k pokrytí tradiční falcované střechy pro horskou chalupu, ovšem s jedinečnými vlastnostmi hliníku.
Zvolíte-li krytinu z ocelového plechu, získáte i v tomto případě velmi lehkou krytinu. K dispozici je řada odstínů, přičemž kvalita povrchového úpravy rovněž ovlivní a prodlouží trvanlivost těchto krytin. Oproti hliníku je mezi krytinami z ocelových plechů výrazně rozmanitější výběr tvarů šablon, z nichž mnohé k nerozeznání napodobí například střechy z pálených tašek.
Firma Blachotrapez například vyrábí zajímavé pískované plechové krytiny střešní tašky, plechové střešní tašky s granulátem a keramicko-ocelové plechové střešní tašky. Systém upevňování tašek Blachotrapez je navržen i pro nepříznivé klimatické podmínky, firma na něj poskytuje třicetiletou záruku.

www.blachotrapez.eu, www.keramet.cz, www.satjam.cz, www.lindab.com/cz, www.ruukki.com/cze

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem

Plechové střechy

Plechové střechy