Střešní okna

Střešní okna prosvětlí podkroví a promění původně temné půdy v útulné a sluncem zalité obytné prostory. Novinky na trhu navíc nabízejí výrazné zlepšení parametrů akustické a tepelné izolace.

Zatímco u fasádních oken je trojsklo už nějakou dobu standardem, mezi střešními okny tomu tak donedávna nebylo. Velux však letos poslal na trh několik typů oken s trojím prosklením. Díky trojsklu se systémem izolace ThermoTechnology™ odpadají starosti s tím, jestli přidáním dalšího okna neubyde tepelného komfortu uvnitř domu. Správná teplota v interiéru pak nebude jen pocitová, ale reálná. Velux navíc upozorňuje, že okna s trojsklem pořídíte za cenu srovnatelnou s dvojsklem bez jakéhokoliv kompromisu s kvalitou. Nové výrobky vycházejí vstříc současným trendům snižování energetické náročnosti staveb.

Kvalitní střešní okna mohou být i součástí
obytného podkroví na tradičních venkovských domech (Velux)

Dřevo a polyuretan

Na výběr je například střešní okno GGL v dřevěném provedení nebo GGU v bílém bezúdržbovém provedení v kombinaci dřeva a polyuretanu. Okna se otevírají pomocí horního madla. Pod okno tak můžete umístit nábytek a madlo zůstane stále snadno přístupné. Okno díky umístění madla je vhodné pro montáž téměř v jakékoli výšce.
K výbavě oken patří i v této základní řadě například zabudovaná ventilace, filtr proti prachu a hmyzu nebo samočisticí vrstva a vrstva proti rosení venkovního skla.

Okna s trojím prosklením řady GGL nebo
GGU zlepší akustické i tepelně izolační parametry podkroví (Velux)

Pro dobrý výhled

Chcete-li se rozhlížet po okolní krajině, stojí z novinek od Veluxu za pozornost celodřevěné střešní okno GPL nebo bílé bezúdržbové okno GPU, které poskytuje nerušený panoramatický výhled. Toto výklopně kyvné střešní okno se otevírá ven, takže do něj můžete vstoupit a užívat si široký výhled a pocit spojení s přírodou. Střešní okno GPL má celodřevěnou konstrukci, okno GPU je v bílém bezúdržbovém provedení s dřevěným jádrem, které kryje vodotěsná polyuretanová vrstva. Pomocí horního madla okno otevřete a přetočíte pro pohodlné umytí z venkovní strany.

______________________________________________________________________

Další články speciálu Střechy:

Pálená střešní taška

Když chcete co nejlehčí střechu

Doplňky střech

Plechové střechy

Čím nahradit krytiny s azbestem

Jak čistit střešní krytiny

Pálené a betonové krytiny

Postarejte se o okapy

________________________________________________________________________
Milovníky komfortu a moderních technologií zaujme novinka VELUX INTEGRA®. Tento systém dálkově ovládaných oken, rolet a žaluzií vám umožní všechny tyto výrobky otevírat a zavírat jediným stisknutím tlačítka na dálkovém ovladači. Používat můžete buď předdefinované programy, nebo si podle svých potřeb vytvoříte vlastní. Výrobce radí nastavit třeba program Buzení, Větrání či Na dovolené.

Obloukový tvar oken umožní vtisknout podkrovním místnostem netradiční atmosféru
(Fakro)

Do oblouku

Zajímavou alternativu k obvykle obdélníkovým nebo čtvercovým tvarům střešních oken má v sortimentu firma Fakro. Jejich obloukové okno se konstrukčně podobá kyvnému oknu, ale jeho horní část má tvar oblouku. To dodává interiéru zajímavý a netradiční vzhled.
Obloukové kyvné okno se prodává se závěsy umístěnými nad polovinou výšky okna, čímž se umožňuje otočení křídla a jeho ponechání v otevřené pozici. Okna lze pohodlně ovládat pomocí kliky s funkcí dvoubodového uzavírání umístěné v dolní části křídla. Montují se v ploše střechy pomocí těsnicího lemování, které je dodáváno spolu s oknem.
Těsnění při zasklení zaručuje podle výrobce dodatečnou těsnost v extrémních atmosférických podmínkách a redukuje drobné vibrace oplechování během vydatných dešťových srážek.
Zajímavým tipem je dosud ne příliš rozšířené balkonové střešní okno, které Fakro dodává pod názvem Galeria. Je to velké střešní okno, ve kterém otevřená křídla vytváří balkon. Horní křídlo se otevírá výklopně vzhůru, dolní otevřením vpřed umožní ničím nerušený přístup do vnitřku balkonu. Křídlo je při otáčení v úhlu 0-45° přidržováno podpůrným mechanismem, který dovoluje ponechání otevřeného okna v jakékoliv poloze v rozsahu těchto úhlů.
Obě křídla (horní i dolní) jsou vybavena laminovaným bezpečnostním zasklením. Základem rámu je borovicové dřevo nejvyšší kvality, vrstevně klížené a vakuově impregnované. Je rovněž lakované dvěma vrstvami transparentního ekologicky nezávadného akrylátového laku.

Dost světla díky střešním oknům snadno
získáte i v tmavších interiérech

Originální zasklení

Když už je řeč o netradičních střešních oknech, nabízí Fakro i originální vitrážové zasklení střešních oken. Získáte tak střešní okno se zasklením s trvalým, individuálním vzorem.
Proces tvorby vitráže je založen na nanesení kontur obrázku z pryskyřice na sklo. Prostor mezi liniemi kontur je vyplněn barevnou pryskyřicí. Kontury z pryskyřice nepropouštějí světlo. Barvy vyplňující kontury jsou poloprůsvitné v závislosti na intenzitě barviva. Na skle je možné ponechat pouze konturu.
S ohledem na vizuální efekt a snadné čištění skel jsou vzory umístěny vevnitř zasklení. V nabídce je dvě stě standardních vzorů, ale vyrobí vám i originální vzor podle vašeho návrhu.
Okna však můžete vybavit i dalšími typy zasklení, možná méně romantickými a dekorativními, ale zase o to praktičtějšími. Například absorpční zasklení omezuje pronikání slunečních paprsků do místnosti. Je dostupné v modré, hnědé, šedé a zelené barvě, tvrzené a montované z vnější strany.
Na výběr je i ornamentální zasklení. U něj zůstává jeden z povrchů hladký a druhý má pravidelné nebo nepravidelné vzory s různými motivy. Vzorovaný povrch je umístěn vevnitř zasklení, zatímco hladký povrch na vnější straně zasklení umožňuje jeho snadné mytí.
Další variantou v nabídce Fakra je reflexní zasklení, které odráží solární záření a z vnější strany funguje jako zrcadlo. Dostupné je v modré, hnědé, šedé a zelené barvě. K dostání je také reflexní zasklení čiré.
Podobně jako Velux nabízí i Fakro u vybraných typů střešních oken i energeticky úsporné trojsklo, které se skládá z jednoho tvrzeného skla s tloušťkou 4 mm (vnitřní sklo) a ze dvou skel, rovněž tvrzených, s tloušťkou 4 mm vyrobených z nízkoemisního skla. V tomto zasklení je nízkoemisní vrstva umístěna na dvou krajních sklech a otočena dovnitř zasklení. Obě komory jsou 10 mm široké a vyplněné ušlechtilým plynem. Konstrukce zasklení umožňuje získání velmi dobrých energetických parametrů a do značné míry omezuje úniky tepla oknem.

Dobré prosvětlení prostoru lze umocnit
i vhodnou volbou obkladů stěn (Roto)

Do drsných podmínek

Řada chatařů a chalupářů upřednostní střešní okna se zvýšenou odolností vůči drsnějším klimatickým podmínkám. Taková najdete v nabídce firmy RoofLITE, jejíž produktová řada DURO zahrnuje okna, jejichž základem jsou PVC profily vyztužené kovovými profily. Ty zajišťují odolnost proti vlhkosti a dlouhou životnost bez nutnosti údržby. PVC profily jsou vyplněny izolačním materiálem za účelem předcházení vzniku kondenzace a zajištění termoizolace na vysoké úrovni. Řada DURO sestává ze střešních oken s otočným středovým závěsem a elegantními klikami, které umožňují pasivní větrání ve dvou různých polohách. Okna lze namontovat do střech se sklonem 15-90 stupňů.
Více světla a pohodlné větrání nabízí řada AERO, kterou rovněž najdete mezi výrobky značky RoofLITE. Okna jsou opatřena větrací klapkou, což zajišťuje optimální pasivní větrání bez otevření okna. Firma tvrdí, že exkluzivní provedení produktů RoofLITE umožňuje o deset procent vyšší průnik denního světla do místnosti než v případě oken ostatních značek.
Výrobky produktové řady RoofLITE AERO se osazují níže ve střeše, což zlepšuje nejenom efekt tepelné izolace, ale také vnější estetický vzhled.

Odolný plast

Už více než třicet let patří k významným inovátorům na trhu střešních oken značka Roto. Mezi její aktuální novinky patří střešní okno RotoQ v plastovém provedení. Jde o materiálovou variantu k dřevěnému oknu RotoQ, které firma představila v roce 2015. Vícekomorový profil z PVC nabízí jedinečné tepelně-technické parametry okna ve spojení s promyšlenou konstrukcí a dlouhou životností bez náročné údržby. S nabízenou hodnotou vzduchové neprůzvučnosti ve variantě akustického zasklení tento typ podle výrobce jednoznačně vyčnívá nad všechny srovnatelné produkty na trhu, což uvítají zájemci o střešní okna v místech se zvýšenou hlukovou zátěží.
Rám a křídlo střešního okna RotoQ K je vyrobeno z PVC, vícekomorové profily jsou již z výroby opatřeny namontovanými vnitřním i vnějším zateplovacím blokem, límcem parozábrany a montážními úhelníky pro jednoduchou montáž. Dvě řady těsnění zajišťují těsnost křídla vůči rámu, správnou polohu křídla vůči rámu je možné kdykoliv upravit díky seřiditelnému kování.
Největší výhodou plastového provedení střešního okna je jeho dlouhá životnost bez nutnosti řešení údržby povrchu rámu a křídla nátěrem. Je ovšem třeba zajistit lehký chod křídla vůči rámu případným promazáním nebo seřízením kování, což zajišťuje i správné funkce těsnění.

www.velux.cz, www.fakro.cz, roto-frank.com/cz, cz.rooflite.com

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem

Střešní okna

Střešní okna