Speciál Střechy: oprava střechy z břidlice

V severních oblastech Čech a Moravy mají některé staré domy střechu pokrytou přírodní břidlicí, protože tu kdysi bývala levným a dostupným materiálem. Jak si poradit s opravou?

Práce s břidlicí patří mezi pokrývači k nejvíc ceněným a obdivovaným

Z hlediska opracovatelnosti je břidlice zajímavým materiálem, protože se dá štípat na tenké destičky, které je možné přímo na střeše osekávat a tvarovat pomocí speciálního kladívka. Destičky se pak přitloukají k latím krovu nebo (častěji) na bednění. Příznivé jsou také další vlastnosti kamenného materiálu: možnost použití na střechy s malým sklonem, vysoká odolnost vůči povětrnosti a prakticky neomezená životnost.

Slabým místem však bývají železné hřebíky, kterými se břidlicové „šupiny“ na střechu přibíjely. Na šablony v ploše se používaly dva hřebíky, na šablony tvořící okraje, hřebenové a nárožní lemy, komíny nebo úžlabí bylo nutné přibití více kusy. Pokud hřebík uhnil, destička se nachýlila. Pokud uhnil i poslední, pak se šablona utrhla, sjela po střeše dolů a rozbila se. Tím, že se dnes používají hřebíky měděné nebo s antikorozní úpravou, případně speciální šroubovací hřeby do břidlice z ušlechtilé oceli, životnost krytiny se znatelně prodloužila. Odborníci tvrdí, že pokud je břidlicová střecha správně zvolena a položena, stává se nejtrvanlivější částí budovy. Tolik ke kladným vlastnostem, existují ale i minusy.

Oprava zanedbané krytiny z přírodní břidlice nebude jednoduchá

Doly v severních Čechách a na severní Moravě, kde se břidlice na střechy těžila, jsou uzavřeny a dnes se k nám břidlice dováží, většinou ze Španělska. Kromě toho práce s břidlicí patří k nejnáročnějším pokrývačským pracím, nic pro kutily. Tyto skutečnosti se podepsaly především na ceně břidlicové krytiny; začíná na 700 korunách za metr čtvereční.

Co vidíme na střeše?

Staré břidlicové šablony mívají čtvercový nebo obdélníkový tvar, někdy se zaobleným či zkoseným rohem. V šabloně bývá vyseknuta dírka pro hřebík. Při vysekávání pokrývač poznal kvalitu kamenné desky podle typického zvonivého zvuku. Nově vyrobené šablony mívají tuto dírku vyvrtanou, takže „osobní kontrola“ není zaručena. Pokud ale budeme krytinu dokupovat, doporučujeme ji proklepat.

Břidlicová krytina patří k nejtrvanlivějším

Šablony se na střechu kladly různými způsoby (základní jsou anglický, francouzský, německý a moravský), u nás převažuje německé krytí, obvykle jednoduché. Na památkových objektech nebo střechách s nízkým sklonem se používá i dvojité. Podkladem pro břidlici bývá plné bednění. Zatímco dnes se nejčastěji používají OSB desky nebo prkna, dříve se břidlicové destičky přitloukaly na starší šindelovou střechu, někdy i na střechu s lepenkou. Kvůli možnému zatékání v problematických místech, jako jsou úžlabí, nároží nebo hřeben, se při pokrývání střechy přidává na bednění vrstva kvalitní hydroizolační fólie.

                                                                                                                            

Další články speciálu Střechy:

Střešní doplňky

Okapový systém

Novinky na střechy

                                                                                                                             

Výměna šablony

Životnost jakékoliv střechy ovlivníme její pravidelnou údržbou a to platí i pro střechu pokrytou břidlicí. Proto po každé zimě nebo silném dešti zkontrolujeme její stav. Prasklou břidlicovou desku vyměníme pomocí strhovacího nástroje. Zasuneme jej pod desku a pohybujeme jím do strany, až narazíme na upevňující hřebík. Tahem směrem dolů zachytí osten nástroje za hřebík a vytáhne jej či přesekne. Po odstranění všech hřebíků, kterými byla deska přichycena, se dají vytáhnout její prasklé zbytky.

U pravoúhlých šablon lze místo hřebíků použít i zátlučné či závěsné nerezové dráty

Novou šablonu upevníme pomocí olověného pásku o rozměrech zhruba 200 x 25 mm. Ten přibijeme svisle k dřevěnému podkladu 38 mm dlouhými nerezavějícími hřebíky. Olověný pásek pak ohneme zpět přes dolní okraj desky. Ohyb zdvojíme, aby se pásek později nenarovnal sjíždějícím a tajícím sněhem. Hřebík, kterým upevňujeme kovový pásek, zarazíme do latě, ke které je přibita spodní řada, přes dolní okraj břidlicových desek.

S hodně poškozenou krytinou však neuděláte nic jiného, než že ji vyměníte. A protože práce s břidlicí není pro samouky a kutily, ale pro znalé a zručné řemeslníky, soustřeďte se především na výběr kvalitní firmy. Původní „zdravé“ šablony však schovejte, dají se znovu použít, třeba jen na část střechy.

text: Martina Lžičařová
foto: Martina Lžičařová a Shutterstock

Oprava střechy z břidlice

Speciál Střechy: oprava střechy z břidlice