Speciál Střechy: okapový systém

Náhlé bouřky a přílivové deště nám dokazují, jak důležitý je pro naši střechu a potažmo celý dům odvodňovací systém. Jaký zvolit, aby vyhovoval právě naší chatě nebo chalupě?

Správně instalované žlaby okapového systému zachytí i vodu z prudkého deště (lindab)

Dnes je možné vybrat si z velkého množství okapů různé kvality a ceny. Ke klasickým materiálům patří pozinkovaná ocel (Satjam), titanzinek a měď, k moderním materiálům pak počítáme hliník (například Keramet), plast (například bezkadmiové PVC okapy Marley), okapy upravené dodatečným práškovým lakováním či okapové systémy z oceli. Ty mohou být například předlakované (Lindab) nebo jsou na vnitřní i vnější straně opatřeny povrchovou úpravou Pural, která jim propůjčuje velmi vysokou odolnost (Ruukki).

Kompletní okapový systém (bramac)

Tyto systémy jsou sice dražší, ale nabízejí mnohem vyšší kvalitu a dlouhou životnost. Tomu také odpovídá záruka: zatímco na dodatečně lakované systémy obvykle nepřekračuje zákonné dva roky, někteří výrobci kvalitních okapových systémů nabízejí záruku až 50 let. Vybírat si můžeme z několika barevných odstínů, včetně metalických barev. Montáž systémů je snadná, nevyžaduje žádné šroubování ani letování. Jednotlivé komponenty se do sebe jednoduše složí pomocí bajonetových spojek. Koroze se tak nedostane do spojů, záhybů či špatně dostupných míst.

Lehký a odolný plast

Plastové okapy jsou vyráběny z odolného tvrzeného plastu, který má poměrně dlouhou životnost i barevnou stálost. Jsou k dostání v široké barevné škále, takže je dobře vyladíte s barvou fasády. Většina výrobců dává na tvarovou a barevnou stálost záruku 10 let. Díky hladkému povrchu jsou tyto produkty téměř samočisticí, protože napadaný odpad na hladkém povrchu neulpívá, ale klouže dolů.

Plastové okapy jsou lehké, mechanicky odolné, takže snadno odolávají nepříznivým vnějším vlivům.

                                                                                                                     

Další články speciálu Střechy:

Střešní doplňky

Oprava střechy z břidlice

Novinky na střechy

                                                                                                                      

Montáž je díky spojkám snadná (lindab)

Co máme od okapových systémů požadovat? Obecně se dá říci, že důležitým kritériem je bezúdržbovost a dlouhá životnost. S tím je samozřejmě spojena také záruka, ekologická nezávadnost i systémové řešení, tvořící funkční a vzhledově dokonalý celek. A v neposlední řadě také široká síť prodejců, dokonalý servis a poměr kvalita– cena. To nám poskytují především renomované značky.

Cena a kvalita

Při výběru vhodného odvodňovacího řešení bychom se neměli řídit pouze jeho ceokApový nou. Je třeba vzít na vědomí, že stejně jako střecha má i okapový systém být investicí na několik dlouhých let, kdy se investice vrátí v čase. Levné okapy mohou mít nízkou kvalitu a zanedlouho budou žádat nové investice do oprav.

vhodnou barvu okapu najdeme ke každému domu (lindab)

Renomovaní výrobci okapových systémů nám kromě samotných okapů z kvalitních materiálů nabídnou i další komponenty mnoha rozměrů: od žlabového kotlíku přes objímky svodu okapů po související příslušenství, jakými jsou například zábrany proti sněhu či přelití žlabu. Všechny prvky systému by do sebe měly perfektně zapadat, a díky tomu umožnit jeho snadné a rychlé sestavení. Originální okapy si můžeme ověřit. Přední výrobci své produkty označují logem značky.

Systémové řešení a servis

zachycovač listí (hpi-cz)

Při výběru okapu je dobré myslet na to, že odvodňovací systém tvoří nejen okapy samotné, ale i související prvky – kotlíky, čela, háky, rohy, svody, výpusť do sudu, kolena, objímky. Zaměříme se na kvalitu jejich zpracování a jednoduchost montáže. Okapový systém pohledově ovlivňuje celkový dojem z domu. Proto by měl se střechou a domem tvořit funkční a vzhledově dokonalý celek.

Vyplatí se proto dát raději přednost značce, od níž získáme k okapům dostatek informací a která je schopna poskytnout nám fundovanou pomoc. Od poradenství přes návrh technického řešení až po doporučení prověřené firmy na montáž okapů.

www.lindab.cz, www.keramet.cz, www.bramac.cz, www.hpi-cz.eu

text: Helena Štětinová
foto: Archiv firem

Okapový systém

Speciál Střechy: okapový systém