Těsnicí pásky do oken

Tepelným ztrátám a pronikání vlhkosti po výměně oken zamezíte jen dokonalým utěsněním okenního rámu ve stavebním otvoru. Použijte k tomu speciální těsnicí pomůcky.

Výměna okna ve zdi chalupy ani v dřevěné konstrukci chaty není nijak složitá práce. Nedělejte však zbytečné chyby, které by vás mohly připravit o tepelný komfort, případně způsobit poškození fasády, okenního rámu i vnitřních stěn vlhkostí. Důležité je správně ukotvený rám oken (i dveří) utěsnit ve stavebním otvoru. K tomu slouží stavebně zapravitelné těsnicí prvky, které utěsní rám ve stavebním otvoru a také překryjí spáru mezi výplní stavebního otvoru (rám okna nebo dveří) a okrajem zdiva (špaletou).

Důkladné utěsnění stavební spáry po ukotvení okenního rámu je nutné především kvůli vodotěsnosti a tepelné i akustické izolaci. Účinná je kombinace PU pěny a různých samolepicích pásek a fólií. Z intěsniCí teriérové strany lze použít i silikon či polyuretanové tmely. I když je nejrozšířenějším způsobem utěsnění zapěnování spáry PU pěnou, v kombinaci s těsnicími páskami či fóliemi, docílíte velmi dobrých parametrů utěsnění i s pomocí komprimační pásky, která se vtlačí do spáry, kde se pak rozpíná.

Snadná montáž bez ořezu

Těsnicí prvky různých rozměrů i parametrů obvykle seženete jako komprimační pásky nebo těsnicí fólie určené pro montáž oken a dveří do stavebních otvorů. Nejde tedy o různá samolepicí těsnění, která se instalují například mezi rámy a křídla oken. I tato těsnění však mohou tepelně izolační a akustické parametry oken a dveří zlepšit.

Například impregnovaná komprimační páska se používá pro utěsnění parapetní spáry, zejména k utěsnění připojovacích dilatačních spár otvorových výplní. Spoj je vodotěsný, vzduchotěsný, spára je také tepelně izolována. Komprimační páska na celou spáru se nalepí na rám ještě před osazením, jiné typy pásek se do spáry vtlačí až po osazení rámu. Především kvalitní značkové pásky se pak ve spáře rozpínají a vyplní ji podobně jako PU pěna.

Třeba pásku Illbruck Illmod Trio+ výrobce charakterizuje jako kompletní třístupňový těsnicí systém. Na exteriérové straně těsní páska proti dešti, vnitřní strana slouží jako tepelná izolace a v interiéru funguje páska jako těsnění proti vodním parám.

Obecně patří k výhodám komprimačních pásek snadná a rychlá montáž bez jakýchkoli odpadů a ořezů. Pásky pořídíte v různých délkách i šířkách a pro různé šíře spár v cenách od sta korun.

Jiný typ těsnicí okenní pásky (fólie) je určen pro vytvoření vzduchotěsné a parobrzdicí izolace připojovacích spár otvorových výplní a sendvičových konstrukcí. Fólie poslouží k vyrovnání velkých rozdílů v šíři připojovací spáry, kde selhávají tmely nebo komprimační pásky. Těsnicí prvky tohoto typu se nevtlačují do spár ani nelepí na rám ještě před usazením, ale překrývá se jimi už utěsněná (pěnou nebo komprimační páskou) stavební spára kolem rámu.

text: Richard Guryča
foto: archiv firem

Těsnicí pásky do oken

Těsnicí pásky do oken