Speciál Střechy: střešní doplňky

Střešní doplňky usnadní údržbu střech i komínů a mohou zamezit i škodám, které působí sníh a led. Vyplatí se počítat s nimi při výměně střešní krytiny, ale můžete jimi doplnit i starou střechu.

Dostatečný počet sněhových háků v kombinaci s protisněhovou mříží ochrání před poškozením i okapy (Prefa)

Praktickým doplňkem pro bezpečný pohyb po střeše při opravách nebo čištění krytiny je střešní žebřík. Různé typy střešních žebříků je možné upevnit na střechu buď trvale, nebo dočasně na zabudované konzole či na bezpečnostní háky. Upevnění žebříků se liší podle typu střešní krytiny a bývá řešeno vodotěsnými úchyty. Žebříky se vyrábějí z oceli či hliníku bez povrchové barevné úpravy nebo v barevných odstínech krytin a některé mívají ochrannou pryžovou podpěru.

Některé typy střech můžete vybavit i pochozími lávkami, které zajistí přístup ke komínu, solárním panelům nebo hromosvodu. Máte-li na střeše zařízení, které je třeba udržovat, čistit a opravovat, má investice do bezpečného přístupu k nim určitě smysl. Některé lávky mohou mít zábradlí, všechny pak mívají protiskluzový profil. I lávky se vyrábějí buď v „přírodním“ odstínu pozinku, nebo v barvách odpovídajících odstínu krytiny.

Detail háku pro bezpečné uchycení střešního žebříku, který poslouží při opravách nebo čištění střechy

V případě drážkových krytin se lávky (např. Lindab) montují sevřením na drážku, aniž by se do krytiny vrtaly otvory. Profilované krytiny vyžadují kotvení lávky do střešních latí, ale spoj obsahuje těsnění, které je trvale odolné vůči UV záření a vhlkosti.

Výlez nejen pro kominíka

Praktickým doplňkem je tzv. kominický výlez. Neslouží jen pro kominíka, ale zajišťuje snadný přístup na střechu pro jakékoli servisní práce. Například výlez HPI pro profilované střešní krytiny z hliníkového plechu o velikosti 550 x 720 mm s povrchovou úpravou z polyesteru je vylisovaný z jednoho kusu materiálu, takže je odolný proti zatečení vody do konstrukce. Těsnicí límec po obvodu výlezu je vyroben z odolného polyetylenu.

Detail proskleného kominického výlezu, vybaveného ochranným těsnicím límcem z polyetylenu (HPI)

Kominické i střešní výlezy se vyrábějí také celokovové, konstrukce obou typů předpokládá jejich umístění do půdních prostor bez vyšších nároků na tepelnou izolaci. Pohyb po půdě a bezpečnou orientaci třeba na cestě ke střešnímu výlezu pak usnadní prosvětlovací střešní tašky. Oproti dříve rozšířeným skleněným taškám se dnes dělají především z průsvitných plastů a seženete je v řadě tvarů a velikostí kompatibilních k různým typům střešních krytin.

Proti sněhu a ledu

Majitelé nemovitostí v horách či v oblastech s drsnějším klimatem ocení protisněhové střešní prvky. Zamezují především riziku následků sesunutí velkého množství tajícího sněhu ze střechy, ale při správném rozmístění pomohou na střeše udržet souvislou vrstvu sněhu, která slouží jako tepelný izolant. Při postupném rovnoměrném odtávání sníh krytinu či okapy nepoškozuje a nezpůsobí zranění či škody při náhlém sesunutí.

                                                                                                                                      

Další články speciálu Střechy:

Oprava střechy z břidlice

Okapový systém

Novinky na střechy

                                                                                                                                      

Sněhová zábrana s kulatinou je kromě svého praktického účelu i zajímavým estetickým doplňkem střechy (HPI)

Důležité jsou například protisněhové háky, které udrží vrstvu sněhu na střeše. Existují háky pro pálené a betonové tašky, plechové tvarované krytiny, vláknocementové krytiny nebo šindele. Vyrábějí se z pozinkovaného ocelového plechu s barevnou povrchovou úpravou nebo z mědi. Pro počet a optimální rozmístění háků mají výrobci krytin tabulky, v úvahu se bere sklon střechy a také příslušná sněhová oblast. Důležité je umístit háky rovnoměrně po celé ploše střechy až ke hřebeni, a ne jen v dolní části střechy v jedné nebo dvou řadách. Takto umístěné háky větší nápor sněhu neudrží.

Rozražeč sněhu ve tvaru srdce je jedním z doplňkových protisněhových opatření

Další typy protisněhových zábran jsou účinné především jako doplněk správně rozmístěných střešních háků. Chrání okapy před zapadáváním sněhem a zamezují i padání kusů ledu, které se občas tvoří na prostupových konstrukcích, jakými jsou odvětrání kanalizace nebo odkouření kotlů. Na výběr jsou protisněhové mříže, trubkové sněholamy, rozražeče sněhu či sněhová zábrana s kulatinou.

text: Richard Guryča
foto: Archiv firem

 


Speciál Střechy: střešní doplňky