Nahradit lze většinu krytin

Asfaltové šindele lze celkem snadno vyměňovat za nové. Foto: Shutterstock

Chcete-li novou krytinu, která se té původní podobá, ale má lepší vlastnosti, vybírejte podle vzhledu, způsobu montáže a vhodnosti pro sklon vaší střechy.

Nejjednodušším kritériem pro výběr nové krytiny je její vzhled: chcete-li tedy střechu podobnou té původní, je dobré zúžit výběr na produkty, které se nejvíce podobají těm, které na střeše byly. Chcete-li však změnu, zvolte vhodné pokrytí krovů podle jeho kvality, únosnosti a také podle sklonu krokví, protože některé krytiny jsou vhodnější pro strmější střechy a jiné zase pro střechy ploché či šikmé.

Náhrada tradičních krytin

  • Pálené tašky můžete nahradit mnoha modernějšími variantami ze stejného materiálu, které se od původních liší například povrchovými nátěry. Alternativou jsou betonové tašky nebo plechové dílce imitující taškovou střechu.
  • Eternit v podobě šablon lze vyměnit za vláknocementové šablony stejných rozměrů bez obsahu azbestu nebo za plastové šablony. Eternitové vlnovky nahradíte vláknocementovými nebo asfaltovými. Na podbití lze položit i jiné, k tomu vhodné typy krytin.
  • Břidlice patří v některých regionech mezi tradiční pokrytí střech a dává domům nezaměnitelný vzhled. Nahradit ji lze plastovými napodobeninami břidlicových šablon, které výrazně odlehčí krovům.
  • Šindele ze dřeva se vážou zejména k valašskému regionu, ale i k dalším oblastem v Česku a jejich podíl na typickém vzhledu tradičních staveb je zásadní. Ideální je v potřebných časových úsecích měnit staré šindele za nové, ale existuje i plastová náhrada.
  • Asfaltové pásy jde na zcela plochých či pultových střechách s minimálním sklonem nahrazovat moderními svařovanými střešními fóliemi. Tradiční šikmé střechy, na nichž lepenka stále slouží, mohou být pokryty moderními alternativami v podobě samolepicích pásů s odolným a probarveným posypem nebo lze většinou bez problémů použít i asfaltové šindele.
  • Falcované plechy lze nahradit moderními variantami střešních plechů, které se od původních pracně ručně falcovaných krytin liší systémem zámků a západek umožňujících výrazně snadnější pokládku. Zůstane však zachovaný nejen charakteristický vzhled takové střechy, ale i její jedinečné vlastnosti, zejména vynikající odolnost proti povětrnostním vlivům zvláště v horských podmínkách.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Náhrada krytin:

Čím nahradit starou střešní krytinu

Na záklop či bednění

________________________________________________________________________

Šindele z plastů mohou do jisté míry nahradit dřevěný šindel. Foto: Drdlík

Dobré rady

  • Vždy velmi pečlivě zvažujte změnu barevnosti střechy. Přestože existuje spousta nových lákavých odstínů střešních krytin, nemusí jejich použití dopadnout dobře a na změnu už bude pozdě.
  • I když měníte starou krytinu za co nejpodobnější novou variantu, nezapomeňte na doplňky, které se dříve nevyráběly, mezi něž patří izolační fólie, větrací tašky, pohodlná střešní okna, hřebenové větrání či těsnění nebo protisněhové prvky.

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock a se svolením firmy Drdlík

Nahradit lze většinu krytin