Speciál Střechy: novinky na střechy

Z bohaté nabídky výrobců střešních krytin si vyberou příznivci klasiky, úsporných řešení i moderních lehkých materiálů. Plánujete-li opravu nebo výměnu střechy, sledujte novinky na trhu.

Současné alternativy tradičních falcovaných střech sluší různým typům domů

Chcete-li při výměně střechy ušetřit a alespoň z části využít původní konstrukci krovu, zvolte některou z lehkých střešních krytin. Velmi zajímavým materiálem je ocelový plech s nejrůznějšími povrchovými úpravami. Plechové střešní krytiny v podobě profilů, které se k nerozeznání podobají klasickým páleným taškám, mohou být dobrým řešením právě z hlediska snížení zátěže krovu. Volbou plechových krytin můžete výrazně ušetřit na rekonstrukci střechy a zároveň získat téměř nezničitelnou střechu s dlouholetou zárukou, která navíc vydrží i extrémní zatížení v horských podmínkách. Střechy z krytin z ocelových plechů se snadno čistí a navíc u nich prakticky odpadá starost s mechy a lišejníky či s ulpívající a obtížně odstranitelnou nečistotou.

Krytina Ruukki Adamante je plechový profil, který na první pohled nerozeznáte od pálené tašky

Několik typů lehkých střešních krytin vyrábí například firma Ruukki. Všechny lehké střešní krytiny od Ruukki jsou vyrobeny z kvalitní finské žárově pozinkované oceli. Materiál je navíc opatřen speciální ochrannou vrstvou na bázi plastů, která zaručuje vysokou životnost při prakticky nulové údržbě. Díky tomu se plechové krytiny Ruukki vyznačují velmi dlouhou životností.

Výrobce uvádí, že vzhledem ke způsobu výroby a ochranným prvkům nezpůsobí voda, sníh, mech, listí či běžné znečištění plechové střešní krytině žádné škody. Široký výběr barev rozšiřuje možnosti architektonického řešení střech i s ohledem na případnou barevnost fasády.

A co si můžete vybrat? Například ocelovou krytinu Adamante, což je střešní profil imitující taškové krytiny. Je opatřen matnou strukturovanou povrchovou úpravou Pural Matt, která odolnost tašek ještě zvyšuje. Na ocelovou střešní krytinu Adamante dává Ruukki záruku na technickou funkčnost 50 let a záruku na estetickou životnost 20 let. Krytina je vhodná pro střechy se sklonem alespoň devět stupňů. Kromě několika odstínů červené ji můžete mít například v černé, čokoládově hnědé, tmavě šedé, smrkově zelené a v dalších barvách.

Laminované šindele Cambridge Xpress mají větší překryv a širší plochu na přibíjení hřebíků (IKO)

Řešíte-li v souvislosti se střešní krytinou i požadavek na vyšší zvukotěsnost (napříkvůli zastřešení obytného podkroví), je zajímavým produktem krytina Ruukki Classic Premium, která je podložena zvukotěsnou tkaninou. Díky tomu zvýšíte zvukotěsnost vašeho domu až o šest decibelů. Classic Premium má navíc reliéfní povrchovou úpravu, která zvyšuje tuhost.

Lehké a ještě lehčí

Při požadavku na co nejlehčí střešní krytinu by vaší pozornosti neměl uniknout ani sortiment značky Prefa. Například falcované tašky Prefa patří s pouhými 2,3 kg/m2 k nejlehčím střešním materiálům na trhu. Pouhými čtyřmi taškami lze pokrýt celý čtvereční metr plochy střechy a vybírat si můžete z osmi standardních barevných provedení. Výrobce nabízí rozsáhlý program příslušenství a slibuje extrémní trvanlivost střechy.

Falcované tašky a šablony jsou lehké a dobře odolávají i extrémním klimatickým podmínkám (Prefa)

Speciální povrchová úprava falcovaných tašek, ale i falcovaných šindelů a šablon Prefa umožňuje výrobci poskytnout čtyřicetiletou záruku na základní hliníkový materiál proti rozbití, korozi a poškození mrazem v přirozených podmínkách. Záruka je podmíněna odbornou pokládkou stavebním klempířem.

Lehké plechové střešní krytiny dominují také sortimentu firmy Lindab. Krytiny Lindab jsou profilovány do tvaru klasických střešních tašek s výraznou nebo naopak nenápadnou vlnou. Charakteristickou vlastností krytin Lindab je snadná a rychlá montáž, dlouhá životnost a minimální nároky na údržbu.

Keramický posyp dává ocelové krytině Roca autentický vzhled pálených tašek (Lindab)

Kromě taškové krytiny si u Lindabu můžete pořídit například zajímavou krytinu Click, inspirovanou klasickou falcovanou střechou. Ta je ostatně desítky let prověřenou krytinou na mnoha chalupách v řadě českých a moravských regionů. Už název Click evokuje snadný způsob pokládky: jednoduše zaklapnete lamely krytiny a práce je hotova. Oproti drážkové plechové střeše, kterou Lindab rovněž vyrábí, má Click nespornou výhodu ve své jednoduchosti. Výrobce tvrdí, že ani bez předchozích zkušeností v podstatě nehrozí chyby při pokládce.

Atraktivním a neobvyklým produktem od firmy Lindab je i krytina Roca. Je vyrobena ze silné a houževnaté oceli chráněné před korozí několika způsoby. Kromě polyklad esterových laků je to i keramický posyp. Ten krytině dodává autentický vzhled připomínající klasické pálené tašky. Posyp také prodlužuje životnost krytiny a chrání polyesterový základ před UV zářením.

                                                                                                                         

Další články speciálu Střechy:

Střešní doplňky

Oprava střechy z břidlice

Okapový systém

                                                                                                                         

Šindele sníží náklady

I pro milovníky tradiční podoby střech na venkovských chalupách nabízí rozmanitý výběr plechových profilů řadu možností k náhradě pálené krytiny (Ruukki)

Chcete-li kromě zátěže krovů snížit i náklady na novou střechu, nabízí se řešení v podobě asfaltových střešních šindelů. Zajímavé střešní krytiny z tohoto materiálu vyrábí například firma IKO.

V porovnání s tradičními střešními krytinami jsou šindele mnohem lehčí a variabilnější, což jim ale nijak neubírá na kvalitě. IKO u svých šindelů navíc upozorňuje na snadnou pokládku a zajímavou možnost položit nové šindele na stávající šindelovou krytinu. Podle výrobce ani není třeba nakupovat speciální střešní díly (nároží, hřebeny) jako u tradičních krytin. Tyto díly můžete jednoduše vyříznout ze zbylých šindelů. Po položení vyžaduje střecha jen minimální péči.

V sortimentu IKO stojí za pozornost zejména Cambridge Xpress, podle výrobce nejvíce efektivní laminovaný šindel na světě s extra velkým místem pro přibíjení hřebíků. Má větší překryv než jiné typy šindelů a větší místo pro přibíjení hřebíků urychluje pokládku a zlepšuje kvalitu střechy. Šindele jsou dvouvrstvé, vyznačují se prostorovým vzhledem a díky robustní konstrukci mají zvýšenou odolnost vůči extrémním klimatickým podmínkám.

Beton s ochrannou vrstvou

Příznivci klasiky mohou zvolit některou z betonových krytin, která připomíná pálenou, ale je trvanlivější (Bramac)

Není-li pro vás nejdůležitějším kritériem nízká hmotnost či snížení nákladů na střechu, ale naopak důvěra v osvědčené klasické materiály, seznamte se s aktuální nabídkou firmy Bramac. Novinkou je například betonová střešní taška Classic s unikátní technologií STAR. Výrobce ubezpečuje, že Bramac STAR přináší zákazníkům zcela novou kvalitu a ochranu.

V čem nová technologie spočívá? Povrch je pokrytý vrstvou jemnozrnného betonu zaplňujícího všechny póry. Na něj se pak nanášejí krycí vrstvy s reflexní ochrannou úpravou, díky níž taška odráží třikrát více infračerveného záření, než je běžné. Teplota na spodní straně tašek je pak nižší až o 10 °C. Vyšší je také ochrana před usazováním nečistot a stabilita barvy.

Lindab Topline je lehká střešní krytina vyrobená z vysoce kvalitního ocelového plechu s barevnou povrchovou úpravou

Tělo tašky je mimořádně pevné a odolá i extrémnímu počasí včetně krupobití. Předností je i hladký přední řez tašky, který brání uchycování mechů a řas. V nabídce jsou čtyři barevné varianty: cihlově červená, červenohnědá, tmavohnědá a ebenově černá. Na metr čtvereční střechy budete potřebovat zhruba deset kusů tašek.

Dlouhá životnost

Osvědčenou klasiku mezi betonovými taškami představuje i značka KM Beta, což je betonová střešní krytina s charakteristickým profilem. Podstatnou vlastností betonové krytiny je její vysoká pevnost. Proto je možné vyrábět tašky větších rozměrů, a tím snížit jejich spotřebu na metr čtvereční, tedy i výslednou cenu střechy. Zatížení střešní konstrukce je srovnatelné jako u krytiny pálené, s příslušným odstínem betonových tašek lze dosáhnout i velmi podobného vzhledu. Přesné tvary tašek a široký sortiment doplňků usnadňují její pokládku.

U střechy není důležitý jen vzhled, ale i trvanlivost nebo například schopnost akustické izolace (Bramac)

Například u betonové tašky KMB Beta udává výrobce životnost až 100 let, k čemuž kromě jiného přispívá i vysoká odolnost krytiny proti mrazu. V sortimentu najdete i tašky KMB Hodonka či KMB Bobrovka. Tašky se vyrábějí v několika barevných odstínech a třech povrchových úpravách, které spočívají ve vrstvách akrylového nástřiku. Ten střešní krytinu chrání a prodlužuje její životnost. Můžete mít odstín cihlově červený, višňový, tmavě hnědý, černý a šedý. Každý z pěti nabízených odstínů pak lze koupit v povrchové úpravě matné nebo lesklé.

www.ruukki.cz, cz.prefa.com/cz/, www.iko.cz, www.bramac.cz, www.lindab.cz, www.kmbeta.cz

text: Richard Guryča
foto: Archiv firem

Novinky na střechy

 

 

Speciál Střechy: novinky na střechy