Zahrada ve svahu

S tím, jak roste cena pozemků, vybírají lidé stále častěji lokality umístěné ve svahu. Cena těchto parcel je totiž nezřídka příznivější. Nižší pořizovací náklady jsou však vykoupeny jiným problémem – jak se vypořádat se svažitým terénem?

 

 

Při správném navržení úpravy svahu a použití betonových zahradních prvků to zas tak složité není. Stačí využít různé palisády, opěrné zídky a schodiště. Relativně snadno tak získáte potřebný prostor pro trávení volného času a zároveň dodáte zahradě jedinečnou atmosféru.

 

Přechody ve svahu
Ať už se na zahradě potýkáte s malou strání nebo velkým svahem, ideálním a jednoduchým řešením jsou palisády z betonových bloků. Jejich výška může být od 40 cm až do dvou metrů, takže vám pomohou zakousnout se i do pořádného kopce. „Zahradu lze rozdělit do několika úrovní pomocí teras a získat tak jako bonus estetické funkční členění,“ prozradil architektonický tip specialista společnosti BEST Václav Henžlík. Nejčastější tvary profilů palisádových dílců jsou čtverec, obdélník a kruh. Umožňují totiž přesné a snadné vybudování rovných či oblých linií palisády.

 

Dominanta zahrady
Pohyb mezi jednotlivými úrovněmi zahrady lze řešit v zásadě dvěma způsoby. Nakloněnou rovinou nebo schodištěm. To je ve většině případů nejvhodnější volbou a může se stát i dominantou vaší zahrady. Ke stavbě je možné použít buďto palisádu spolu s dlažbou nebo speciální schodišťové díly. Ty mohu být buďto monolitické, kdy každý blok představuje jeden stupeň schodiště, nebo ve tvaru písmene L. Je tak možné vystavět samostatné schodiště nebo tyto dílce použít k obložení již hotového betonového schodiště.

 

Jednoduché tipy pro realizaci palisády
Stavba palisád je poměrně jednoduchou záležitostí. Pro méně zdatné snad může být překážkou jen hmotnost dílců, která může u těch nejvyšších dosahovat i více než 100 kg. „Při usazování palisád se používá betonová opěrka. Ta by měla vždy sahat minimálně do 1/3 výšky palisády. Zajistí se tak jejich stabilita vůči svahu. Je třeba také respektovat jejich mírně kónický tvar, který vyplývá z technologie výroby. Rovnoměrné a svislé osazení je proto vhodné zabezpečit dočasným vyklínkováním,“ radí specialista Václav Henžlík.

 

 

Stavba jednoduchého schodiště
Zručný kutil si poradí i s výstavbou jednoduchého schodiště. Pokud ale plánujete náročnější nebo rozsáhlejší realizaci, jednoznačně je lepší oslovit odborníky, kteří vám pomohou minimálně s těmi nejkomplikovanějšími body projektu. Opomenutí zdánlivých drobností, jako jsou drenáž nebo řádné zhutnění podkladu, může znehodnotit jak vynaložené úsilí, tak výsledek.

 

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: BEST

Zahrada ve svahu