Jak vylepšit stará okna

Existuje celá řada dobrých argumentů, proč v chalupě či chatě vyměnit stará netěsnící okna za nová. V mnoha případech však stojí za to původní okna zachovat.

Mnoho starých oken je jedinečných a stojí za to je zachovat

Proč zachovat stará okna? Jednoduše proto, že jsou krásná a často výrazně dotvářejí atmosféru a vzhled rekreačního objektu.

Mnoho chalup a venkovských domů je osazeno okny originální konstrukce, s detaily, které do nich otiskl například truhlář či stavitel, jenž dům projektoval. Vždy je proto dobré přinejmenším zvážit, zda vůbec lze stará okna zachovat a rekonstruovat. A zároveň využít nejrůznějších technologických postupů a doplňků, které výrazně zlepší jejich tepelně izolační vlastnosti a prodlouží jejich životnost.

Jedním z nejčastějších argumentů pro výměnu oken je výrazná tepelná ztráta, kterou stará netěsnící okna způsobují. Okna mají na celkové tepelné ztrátě každého domu výrazný podíl. Nemalé náklady, spojené s osazením nových oken, by tak měly být kompenzovány výrazným snížením výdajů za teplo a vyšším komfortem bydlení v domě či chalupě, kde jsou okna vyměněna. Snížit tepelnou ztrátu však lze i u oken starých a pokud se to podaří, je navíc investice výrazně nižší než v případě kompletní výměny oken. Jak na to?

Nalepovací pěnová těsnění

Především je možné stará okna utěsnit. Na trhu jsou k dispozici nejrůznější okenní těsnění. Lze předpokládat, že většina majitelů chat a chalup uvažuje o zlepšení izolačních vlastností dřevěných oken tradiční konstrukce, ať už jde o okna jednoduchá, dvojitá či zdvojená, tedy ta se sešroubovanými rámy.

Aplikace pěnového těsnění je jednoduchá i pro laika

Nejjednodušší je použít nalepovací těsnění z pěnového polyethylenu nebo silikonu. Odborníci radí utěsnit vždy nejvnitřnější hranu křídla. U dvojitých oken se utěsňuje křídlo vnitřní, u zdvojených oken se sešroubovanými rámy se pak těsnění instaluje mezi rámy i v místě, kde okenní křídlo doléhá do rámu. Utěsnit tento typ oken i v místě sešroubování rámů je důležité proto, aby se nerosila vnitřní skla.

Koupit lze rovněž oboustranné samolepicí těsnění. Výhodou samolepicích těsnění je v každém případě snadná instalace. Problém je, že občas mají tendenci odlepovat se. V každém případě jsou však pěnová těsnění účinnější než dříve oblíbený kovotěs.

Okna se těsní rovněž silikonovými profily, které se instalují do rýh, vyfrézovaných v okenních rámech.

K případnému utěsnění spár mezi rámem okna a zdí je nejvhodnější použít polyuretanovou pěnu. K její správné aplikaci je třeba získat určitou praxi a mít na paměti především to, že po vytvrdnutí se její objem zhruba ztrojnásobí.

Někdy stačí vyměnit skla

Velmi zajímavou variantou, při níž je možné zachovat staré dřevěné rámy a dosáhnout výrazného zlepšení termoizolačních vlastností oken, je výměna skel. Tento způsob zateplování oken spočívá ve výměně jednoduché tabulky za izolační dvojsklo. Dvojskla se obyvkle dávají do plastových oken, ale mohou se umístit i do dřevěných. To je pomocí plastové lišty vloženo do venkovního křídla po vyjmutí staré tabulky skla a je přišroubováno po celém obvodu. Nic se nefrézuje, vnitřní sklo a celé dřevěné okno zůstává bez zásahu. Vznikne tak efekt trojitého zasklení. Úzké plastové lišty jsou barevně sladěny s rámem okna a dodávají se v pěti základních barvách. Je možné objednat i lišty v barvě přírodního dřeva.

I v původních rámech lze instalovat izolační dvojskla

Firma Apis z Kroměříže, která aplikaci termoizolačních dvojskel rovněž nabízí, argumentuje možností ušetřit až šedesát procent tepla, unikajícího okny. Izolace oken by tak měla ušetřit zhruba dvacet pět procent celkových tepelných ztrát objektu. Za pozornost v tomto případě stojí i rychlá montáž bez bourání a následného úklidu a bez celkového výrazného narušení provozu v místnostech, kde se výměna skel provádí. Pokud jde o náklady, vyčíslí je dodavatelská firma případ od případu, ale pohybují se kolem 1500 korun za metr čtvereční.

Izolační fólie zatemňuje

Velmi účinným řešením je také izolační fólie, která se lepí přímo na sklo. Její nevýhodou je však to, že čím je účinnější, tím je také tmavší a propouští méně denního světla i tepla. V zimě tak například omezí fólie tepelný efekt, získaný slunečními paprsky. Prodejci proto doporučují instalaci fólií na severní strany domů či tam, kde případný sluneční svit nehraje v komfortu bydlení zásadní roli. Ceny izolačních fólií se pohybují od 500 do 800 korun za metr čtvereční.

Při snaze o dokonalé utěsnění a tepelnou izolaci oken je třeba brát v úvahu, že určitý podíl cirkulace vzduchu mezi interiérem a venkovním prostředím je žádoucí, zvláště u objektů, které se neobývají a nevětrají každý den. Výměna vzduchu je prevencí proti šíření vlhkosti a plísní.

Nijak zásadním, ale přesto důležitým termoizolačním faktorem je i použití záclon, závěsů a rolet.

termoizolační fólie Tesamoll

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: FRANTIŠEK MALÝ, MARTIN MAŠÍN, PROFIMEDIA.CZ A TESA

Uložit

Jak vylepšit stará okna