Štítová okna přinesou světlo

krkonošská chalupa

U krkonošské usedlosti jsou dekorativní rámy tak podstatným architektonickým prvkem, že nesmí chybět ani na štítových oknech. Foto: Shutterstock

Okno ve štítu prosvětlí půdu i podkrovní obytné místnosti. Podle toho je potřeba zvolit jeho kvalitu. Mějte na paměti i to, že viditelně ovlivní vzhled domu.

Okno v domovním štítu je mnohdy tou nejsnazší cestou k prosvětlení podstřešních prostor včetně obytného podkroví. Zatímco při potřebě přivést více světla na obyčejnou půdu si vystačíte i s levným a stavebně nenáročným řešením, obytné podkroví vyžaduje kvalitní okno s izolačními parametry odpovídajícími orientaci štítové stěny, návětrnosti této části domu, ale i charakteru stavby. Předimenzované či tvarově nevhodně zvolené okno může domu skutečně uškodit, i když vám to třeba na první pohled nepřijde.

ložnice v podkroví

K prosvětlení podkroví postačí i okna menších rozměrů. Foto: Petr Zhoř

Kvalita je základ

Základní kritéria pro výběr a montáž štítového okna se nijak zásadně neliší od normálních oken. Stojí za to připomenout i fakt, že cesta světla pod střechu skrze domovní štít je většinou jednodušeji a levněji proveditelná než třeba budování vikýře nebo montáž střešních oken.

A od nejjednodušších variant pojďme začít. Stará stylová chalupa s původně otevřenými větracími průduchy na půdu si někdy může a mnohdy i musí (např. při památkové ochraně objektu nebo lokality) vystačit s okýnky, která zachovají stávající proporce štítových otvorů. Okýnka však mohou být zasklená, izolovaná, v ideálním případě udělaná tak, aby vzhled domu nijak nenarušovala. Postačující může být i provizorní řešení v podobě zevnitř umístěných rámečků s plexisklem. Takové okno nebude nijak zvlášť těsnit, ale zachová průnik světla a zároveň zamezí vstupu kunám, kočkám či ptákům, kteří se skrze nezakrytý otvor na půdy dostávají. Může rovněž snížit prašnost na půdě, protože zabrání profukování větru a průvanu.

Velikosti i tvary štítových oken mají značný vliv na vzhled domu

Aby dobře vypadala

Vsadit do dřevěného či zděného štítu dvojici regulérních otvíratelných oken zajistí zvláště na nezastíněné štítové straně domu dostatek světla i pro větší podkrovní místnost a zároveň může velmi prospět i vzhledu tradiční chalupy, která okna ve štítu dříve neměla. Volte však tvar, materiál i velikost oken v souladu se samotným domem. Vyloučit nelze ani okna plastová, protože k jejich nesporně přínosným praktickým vlastnostem stále přibývá i bonus v podobě designu, povrchových imitací dřeva či barevných odstínů, které vyhoví i starší usedlosti. Ale opatrně s nimi, nevhodně zvolená okna se mohou stát opravdu nechtěným rušivým prvkem. Nechat vyrobit dřevěná okna či eurookna na zakázku je spolehlivá cesta, která se sice prodraží, ale někdy se tomu nelze vyhnout.

štítová okna

Souznění proporcí i materiálového provedení oken se štítem je velmi důležité. Foto: František Vaňásek

horská chalupa

Novostavba ve stylu horské chalupy s obytným podkrovím počítá, ale respekt ke stylu stavby znamená více malých štítových oken. Foto: Shutterstock

Chaty i moderní víkendové dřevostavby skýtají více možností k experimentování, ať už jde například o trojúhelníková okna, nebo dokonce u vytvoření velkoryse pojaté prosvětlovací štítové stěny. Tu je ideální udělat z fixních izolačních skel, která se montují přímo do stěn. Takové okno sice neotevřete, ale jinak má samé výhody, ať už v jednoduché montáži, eliminaci tepelných mostů, či snížení nákladů, jehož dosáhnete díky absenci otvíratelných rámů. Doporučuje se volba izolačních trojskel. Pro funkčnost takto prosklené štítové stěny je důležitý i dostatečný přesah střechy.

Čím prosvětlit půdu a podkroví

  • štítovými okny
  • střešními okny
  • vikýři
  • světlovody
  • prosvětlovacími výlezy
  • prosvětlovacími taškami

Nepodceňte typ zasklení

Do štítu na severní straně zvolte zasklení trojsklem. Na jižní straně stačí dvojskla. Nezapomeňte, že lze pořídit různé typy izolačních skel vhodných pro pasivní či nízkoenergetické stavby, u nichž se předpokládá naprostá minimalizace tepelných ztrát.

Při výběru prosklení si všímejte hodnot, podle nichž se posuzují izolační vlastnosti. Součinitel prostupu tepla U se značí u zasklení Ug, na rámu Uf, na celém okně Uw a informuje, kolik tepla unikne zavřeným oknem. Čím je hodnota nižší, tím lépe. Kvalitní okna dosahují hodnoty Uw kolem 0,70 W/m²K.

Text: Richard Guryča
Foto: František Vaňásek, Petr Zhoř a Shutterstock

Štítová okna přinesou světlo