Speciál Natíráme branku

Plechová vrátka v drátěném plotě jsou vstupem na mnohé pozemky. Víte si rady s renovací kovových povrchů?

Na ploty, branky či vrata z pozinku či oceli jsou určeny nátěry, které nabízejí především rychleschnoucí antikorozní základ s polomatnou syntetickou vrchní barvou. Než se ale pustíme do natírání, je nutné připravit podklad, a to důkladně. Pro životnost nátěru je totiž kvalitní příprava podkladového materiálu rozhodující. Právě tuto fázi máme tendenci ošidit, což se však později vymstí zkrácenou trvanlivostí nátěru.

Jak správně postupovat?

Nejprve povrch mechanicky zbavíme nesoudržných částí, volné rzi a zbytků starých nátěrů. Malé plochy obrousíme ocelovým kartáčem, u větších ploch si vezmeme na pomoc elektrické nářadí – brusku nebo vrtačku s drátěným kotoučem. Pečlivěji se budeme věnovat různým spojům a místům svarů, která jsou na rez citlivější. Na zbytky rzi aplikujeme odrezovač, řídíme se návodem výrobce. Pokud rez neodstraníme nebo odstraníme jen částečně, životnost nátěru se sníží.

______________________________________________________________________

Další články speciálu Barvy rozsvítí dřevo i beton:

Barvy na dřevo

Jak vybírat lazury

Odstranění starých nátěrů

Venkovní nátěry na beton

________________________________________________________________________

Je možné, že hodně zkorodovaná místa jsou natolik narušená či dokonce proděravělá, že je budeme muset opravit. K tomu si vezmeme na pomoc tmel na kov, při obnově branky jsme použili autotmel. Při jeho aplikaci opět postupujeme podle návodu. Vrstvu tmelu je zpravidla nutné nechat vytvrdnout a potom obrousit.

V dalším kroku podklad dokonale očistíme od prachových částic – ometeme ho nebo vysajeme. Pak přijde důležitá fáze, kterou bychom nikdy neměli vynechat. Podklad odmastíme buď horkou vodou se saponátem, nebo speciálním odmašťovacím prostředkem, který výrobci barev mají v nabídkách, anebo technickým lihem či benzinem. U posledně jmenovaných chemických látek je však nutné dodržet bezpečnostní opatření vzhledem k jejich nebezpečně snadné hořlavosti.

Po omytí vodou s přídavkem saponátu je nutný oplach čistou vodou. Důležité je i rychlé vysušení povrchu po oplachu, aby nedošlo k tzv. mžikové korozi. Nátěrovou hmotu začneme nanášet až po takto důkladném ošetření podkladu. Kov musí být čistý, odmaštěný, zbavený rzi, vlhkosti, solí a jiných nečistot.

První vrstvou bude základní nátěr, zpravidla základní antikorozní barvou, na niž se po zaschnutí nanáší druhá vrstva barvy, což je vrchní email nebo lak určený na kov. Pokud se rozhodnete pro nátěr vodouředitelnou barvou, na pečlivé přípravě podkladu se nic nemění.

Barvy na rezavý podklad

Antikorozní barvy uváděné na trh jako barvy na zrezivělé povrchy jsou jednoduchým a rychlým řešením, které mají lidi rádi, trvanlivost těchto barev je ale nižší právě kvůli neodstraněné rzi, která zůstane pod nátěrem.

Ten, kdo nechce vrátka a plot z kovu natírat často, dá na dlouholetou praxi podloženou řadou korozních zkoušek ve zkušebnách výrobců, která potvrzuje osvědčenou skladbu nátěrových hmot – antikorozní základ + vrchní barva při dodržení základních pravidel přípravy kovu.

text: MARTINA LŽIČAŘOVÁ
foto: PETR ŽIVNÝ, Shutterstock a archiv firem

Natíráme branku

Speciál Natíráme branku