Řetězové pily

Patří k nářadí, bez něhož se na zahradě stěží obejdeme. Zvláště staráme-li se o bujnou zeleň, ušetří nám vhodně zvolená pila spoustu námahy i času.

Druhy zahradní činnosti, objem a četnost práce, ale i to, kdo bude pilu používat, jsou hlavními vodítky při výběru tohoto pomocníka. Podle nich budeme rozhodovat o pohonu a s ním souvisejícím výkonu i délce lišty řetězové pily.

řetězová pila mountfield

Při výběru pily je nutné zohlednit všechny činnosti, k nimž by měla sloužit (Foto: Mountfield)

Elektrické řetězové pily

Elektrické pily mají tišší a bezemisní provoz oproti benzínovým. Kvalitní modely disponují výkonem srovnatelným s benzínovými pilami nižší kategorie, zpravidla v rozmezí 1 600–2 200 W. Délka lišty je obvykle 30–40 cm. Pro práce na zahradě ovšem nejsou příliš pohodlné vzhledem k omezené mobilitě dané nutností připojení k elektřině a možnosti vzniku nebezpečných situací, například při práci v koruně stromu hrozí jak zapletení končetin do kabelu, tak jeho kontakt s lištou.

Akumulátorové řetězové pily

Nejvíce pomyslných bodů mají na kontě akumulátorové pily. Při práci nadělají méně hluku, provoz je čistý a práci s nimi neomezuje žádný kabel. Mluví pro ně také delší životnost v případě, že jsou osazeny bezuhlíkovým motorem. Pokud pořídíme pilu z řady jednoho výrobce, můžeme jedinou baterii používat pro všechny stroje. Přesto se doporučuje mít ještě jednu záložní, která se nabíjí v čase, kdy první pracuje. Aku pily jsou nejméně výkonné, čemuž odpovídá i délka řetězové lišty od 10 do 30 cm, ale pro běžné zahradnické činnosti jsou postačující.

jednoruční aku pila mountfield

Jednoruční pila MTF CSAM 20-12 T s akumulátorem o kapacitě 2 Ah a nabíječkou (Foto: Mountfield)

Benzínové řetězové pily

Benzínové pily využijí ti, kdo mají zahradu plnou vzrostlých dřevin nebo její část tvoří sad, nebo ti, jejichž pozemek se teprve kultivuje a je třeba odstranit větší množství náletů. Důležitá je volba odpovídající kategorie vzhledem k potřebnému výkonu i délce lišty. Kategorie hobby představuje nejlevnější jednoduché pily vhodné pro občasnou, na výkon méně náročnou práci s lištou o délce kolem 45 cm. Předpokládáme-li prořez či porážení vzrostlých stromů, měli bychom sáhnout po farmářské pile. V této kategorii nalezneme nářadí s výkonným motorem s obsahem 50–70 ccm a lištou dlouhou 50–70 cm.

Text: Zuzana Ottová
Foto: se svolením firem Mountfield a XTLINE

Řetězové pily