Romantika za pár korun pomocí krakelování a decoupage

Rubrika: Dílna, Tvoříme

Pokud máte doma nějaký „smutný“ kousek nábytku nebo doplněk, proměňte je pomocí krakelování a decoupage.


Využít je možné jednu nebo druhou zdobicí techniku samostatně, ale zajímavější je jejich kombinace. Paní Věra Koklarová z Písku nám techniky vysvětlila a názorně předvedla na malé stoličce.

Punc letitosti

Krakelování neboli popraskání barvy je efektní technika, která nábytku a dalším předmětům dodá starobylý vzhled. Potřebujeme dva odstíny akrylové barvy, tmavý
a světlejší, nebo dvě odlišné barvy, a krakelovací lak. Spodní vrstva, která bude v prasklinách prosvítat, by měla být tmavší.

Předmět natřeme tmavší barvou. Jakmile zaschne, naneseme silnější vrstvu krakelovacího laku. Tahy vedeme jedním směrem. Doba schnutí závisí na okolní teplotě, ale také na tom, jak velké mají praskliny být. Čím déle necháme krakelovací lak schnout a čím slabší je vrstva vrchní barvy, tím jemnější budou praskliny. Jako třetí vrstvu naneseme světlejší barvu. Necháme dobře zaschnout, a pokud nebudeme pokračovat další technikou, můžeme přetřít bezbarvým lakem.

Krakelovací lak je možné natírat i na původní podklad. Prasklinami by tedy prosvítalo dřevo, karton a podobně. V tom případě natřeme podklad bezbarvým lakem, jinak by porézní materiály většinu krakelovacího laku vsákly a efekt popraskání by byl velmi slabý.

Decoupage – ubrousková technika

Francouzský výraz decoupage lze přeložit jako vystřihování. Původně se používal pro poměrně starou techniku zdobení obrázky z různých materiálů, která se postupně vyvinula ve zdobení obrázky z papírových ubrousků. Ty se totiž snadno nalepují a vypadají téměř jako malba. Ozdobit motivy z ubrousku jde snad opravdu vše – nábytek, květináče, různé krabičky i košíky; dřevo, kámen, režná keramika, papír, sklo i omítka.

Připravila: Marie Rubešová
Foto: autorka

Romantika za pár korun pomocí krakelování a decoupage

Romantika za pár korun pomocí krakelování a decoupage