Sekery na zahradu i na štípání

Sekery jsou stále nenahraditelným a užitečným nářadím. Pořiďte si jich na chalupu či chatu hned několik a nebudete litovat. Dejte šanci novým produktům, nezklame však ani klasika.

Existuje několik kategorií či druhů seker. Pro běžné použití jsou to sekery univerzální a štípací, pro některé řemeslnické profese pak například tesařské širočiny pro ruční otesávání trámů nebo mohutné kalače, s nimiž se pracuje při těžbě dřeva v lese.

Dáváte-li při štípání přednost klasické sekeře, je nutné kontrolovat klínky, aby se hlava při práci neuvolnila z topůrka

Dáváte-li při štípání přednost klasické sekeře, je nutné kontrolovat klínky, aby se hlava při práci neuvolnila z topůrka. Foto: Shutterstock

Alespoň dvě

Většina chatařů, chalupářů či zahrádkářů se sekerou pracuje častěji, než by se zdálo, mnohdy ale podstupují zbytečnou námahu a často i riziko při práci s nástrojem, který není k danému použití určený. To se týká seker štípacích, ale i příručních sekerek na třísky či větve: tady je příliš velká a těžká sekera spíše na zlost.

Tvarované hlavy moderních seker jsou uzpůsobeny k snadnějšímu sekání a štípání

Tvarované hlavy moderních seker jsou uzpůsobeny k snadnějšímu sekání a štípání. Foto: Shutterstock

Obecně lze doporučit, aby si každý pořídil alespoň dvě nebo tři základní sekery pro různé typy prací. Určitě stojí za úvahu obměna letitých nástrojů za moderní sekery, jež mají integrovanou rukojeť z tvrzených plastů, které jsou v podstatě nezničitelné. Ocelová hlava bývá potažena ochrannou vrstvou, která usnadňuje sekání, celková hmotnost těchto nástrojů je obvykle nižší než u rozměrově odpovídajících klasických výrobků a vše míří k vyšší bezpečnosti a menší námaze při práci. Taková sekera se při práci neuvolní ani neodlomí z topůrka. Nic z toho však nevylučuje nákup kvalitní tradiční sekerky či pantoku s dřevěným topůrkem a prověřeným tvarem i rozměrem. Osvědčenou značkou těchto typů seker je Fiskars, ale existuje řada dalších alternativ (viz Náš tip).

Chcete-li vybírat to nejlepší z „klasiky“, tzn. kombinace dřevěného topůrka a kované hlavy, zvolte výrobky známých značek (Stihl, Husqvarna) nebo luxusní produkty (Hultafors, Helko, Gränsfors Bruks). Tam lze vyšší investici ospravedlnit tím, že při odpovídající péči vám ručně kovaný výrobek s pečlivě vybraným topůrkem z vhodného dřeva vydrží „nadosmrti“ a navíc jde o krásné řemeslné výrobky špičkové kvality.

Foto: Shutterstock

Jak vybrat

Na výlet do lesa se hodí malé sekerky nabízené obvykle v kategorii outdoorových seker. Často se prodávají s pouzdrem k zavěšení u pasu, což je praktické a bezpečné. Poslouží k přiseknutí soušky na oheň, snadno si useknete pruty na opékání nebo zkrátíte větve na ohýnek.

Na kácení menšího stromu, ale i k osekání větví ze stromu, který jste porazili, se hodí lehčí a kratší sekery, které se obvykle nacházejí rozměrově i cenově ve středu řad od renomovaných výrobců (např. Fiskars). U klasických seker jde obvykle o výrobky v kategorii univerzálních. Měly by být dostatečně lehké na jednoruční práci, s nijak extrémní šířkou ostří. Mohou sloužit i ke štípání třísek či menších polínek.

Integrované topůrko z odolného plastu a do tvaru zesíleného klínu profilovaná hlava s „kluzkým“ povlakem jsou současným standardem štípacích seker pro dům a chalupu

Integrované topůrko z odolného plastu a do tvaru zesíleného klínu profilovaná hlava s „kluzkým“ povlakem jsou současným standardem štípacích seker pro dům a chalupu. Foto: Shutterstock

Na štípání, u nějž je žádoucí docílit ideálního poměru mezi vynakládanou silou úderu, dopadající hmotností sekery a štípacího efektu kónického tvaru hlavy sekery, si musíte sekeru pečlivě vybrat podle své výšky, jednoduše i podle toho, jak vám padne do ruky. Se současnými sekerami s topůrky z kompozitů může být štípání mnohem menší dřinou, než jste byli zvyklí dřív. Nesmí být příliš namáhavé sekeru zvedat, není žádoucí ani nutnost moc velké síly úderu, aby se dřevo rozštíplo. S teflonovými potahy hlav moderních seker zpravidla odpadá namáhavá technika štípání, kdy se sekera do dřeva „zakousne“ a vy se snažíte rozpoltit dřevo údery druhého konce sekery o špalek.

Na zahradu vybírejte z kategorie univerzálních seker. Nejsou to ty nejmenší, nejde však ani o štípací speciály s profilovanými hlavami nebo některé speciální tesařské či lesnické sekery, nevyužili byste jejich možnosti. Obyčejná sekerka, která dobře padne do jedné ruky, ale je dost velká i k obouručnímu uchopení, je ideální. Jednoduše s ní osekáte větve nebo „naporcujete“ roští na špalku, připravíte dříví na oheň nebo porazíte menší náletový strom.

Pro zahrádkáře a chalupáře je sekera nezbytným univerzálním nářadím. Investice do kvality se v tomto případě jistě vyplatí

Pro zahrádkáře a chalupáře je sekera nezbytným univerzálním nářadím. Investice do kvality se v tomto případě jistě vyplatí. Foto: Shutterstock

Mountfield má v nabídce sekery Patriot s topůrkem z lehkých kompozitních plastů vyztužených skelnými vlákny, čepel je potažena povlakem Xylan s velmi nízkým koeficientem tření. Vybírat můžete ze 3 modelů: S má ve spodní části hlavy praktické očko pro vytahování hřebíků ze dřeva. L a XL zase mají v horní části topůrka metr pro přesné odměření polínek. Na sekery Patriot je nadstandardní záruka 10 let.

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock

Sekery na zahradu i na štípání