Sanační brusky a frézky

Rubrika: Dílna

Renovace domu nebo chalupy začíná často otloukáním omítky až na zeď. Tuto těžkou práci vám může usnadnit nekonvenční nářadí, jako jsou například sanační brusky a frézky.

Broušení schodů do rohů umožňuje bruska RGP-3. Příkon 750 W, hmotnost 3,5 kg (Protool)

Co s nimi zvládnete?

Vzhledem připomínají robustnější úhlovou brusku, pod jejímž ochranným a vodicím krytem rotují výměnné brusné kotouče nebo tvrdokovové frézovací hlavice. Odstraníte s nimi rychleji a přesněji než s kladivem a sekáčem tvrdé i měkčí omítky, štuk, latex, nátěry, z podlah i lepidla a asfaltové vrstvy. Dohladka s nimi obrousíte i zašlý pohledový beton, žulové schody, kámen, nebo odstraníte tvrdošíjné graffiti. Jsou nezbytným pomocníkem při renovaci obložení koupelen, rekonstrukci podhledů, při úpravě starých fasád před zateplením, při renovaci starých balkonů. Teprve na dobře vyrovnané podklady pak lze nanášet podkladní nebo sanační omítky. 3m nad hlavou bez žebříku a lešení z jakékoliv pracovní pozice.

Ochrana a ergonomika

Společným znakem nářadí je dokonalá ochrana elektromotoru, převodovky i ložisek před agresivním prachem, integrovaný ventilační systém s návazností na připojení průmyslového vysavače. Vysavač musí být průmyslový, protože ani nejvýkonnější domácí vysavač nezvládne abrazivní prach, který by jej v krátké době neopravitelně zničil.

Diamantová bruska PC1101 ulehčuje vedení kotouče válečkem na čele saní (Makita)

Držadla jsou ergonomicky tvarována, aby co nejlépe vyvažovala těžiště nářadí. Dražšímu nářadí nechybí antivibrační úprava, chránící obsluhu před vazoneurózou (postižení

Jak je používat

Lehčí brusky a frézky (2 – 3 kg) vybíráme na úpravu stěn a stropů. Jsou vybaveny hlavním a nastavitelným pomocným držadlem, většinou s nekluznou „měkkou“ úpravou. Těžší brusky a frézky (3 – 5 kg) s kotouči většího průměru se používají převážně kobrušování a frézování podlah, schodů, balkonů a teras. Při práci s nimi využíváme jejich hmotnost jako přítlačnou sílu pro optimální výběr materiálu.

Protool vyrábí největší typy frézek (s průměrem nástroje 150 mm) vybavené podlahovým vodicím systémem s tyčí a „řidítky“. Flex a Festool nabízejí i speciální provedení s teleskopickou tyčí s hlavou na kardanovém kloubu, umožňující úpravu stropů do výše cév na prstech rukou, zejména arteriol a kapilár). Stále víc výrobců nabízí sanační brusky v praktickém kufříku neboli systaineru se sadou potřebných kotoučů a fréz a s jednoduchým rychloupínacím systémem. Příkon se pohybuje od 700 do 2500 W, brousicí nebo frézovací kotouče dosahují podle průměru 2000 až 10 000 otáček za minutu.

Nabídka našeho trhu

Bruska na beton GBR 14 CA s patentovaným prachotěsným systémem a nastavitelnou hloubkou úběru. Příkon 1400 W, hmotnost 2,6 kg. (Bosch)

Sanační bruska Bosch GBR 14 CA s předvolbou otáček a omezovačem náběhového proudu umožňuje plynulý měkký rozběh, má automatickou ochranu před přetížením a servisní displej indikuje potřebu výměny uhlíků. Čtveřice nabízených diamantových hrncových kotoučů o 125 mm, které se upínají rychloupínací maticí SDS-clic, zvládne broušení všech tvrdých materiálů – od žuly a čediče přes starý nebo armovaný beton, ale i podstatně měkčích povrchů až po šamotové cihly, plynobeton, sádrokarton a živičné povrchy.

Univerzální bruska na beton Makita PC1100 s pistolovou rukojetí a vodicími saněmi s válečkem pracuje s diamantovým kotoučem o 110 mm a prach zachycuje sběrným filtračním textilním vakem. Zvláštní kotouč umožňuje i broušení betonu vyztuženého dráty, hřebíky aj. Nejnovější model PC5000 je vybaven sběrným textilním vakem přímo na nářadí. Sanační bruska Hilti DG 150, dvourychlostní, nabízená i v kompletu s vysavačem, s brusným hrncem o 150 mm s příkonem 1500 W je vhodná zejména pro broušení pohledového betonu a umělého kamene, univerzálně použitelná v robustním provedení s hmotností 4,1 kg.

Broušení podlahového podkladu sanační frézkou Protool RGP 150-15 E pomocí vodicí tyče

Sanační bruska Protool RGP 3 osazená trojicí protiběžně se otáčejících menších výměnných talířových kotoučů pod krytem lemovaným na obvodu kartáči umožňuje svým „nosem“ brousit až do rohů a koutů. Dodává se v systainerech s výběrem ze čtyř různých sad kotoučů specializovaných na broušení tvrdého betonu, podlahových mazanin, cihel a pórobetonu i barev a lepidel.

Velkoplošná sanační frézka Protool 150-15E s motorem o příkonu 1500 W, šesti výběrovými kotouči o 150 mm a s přesně definovaným úběrem umožňuje vůbec nejpřesnější povrchovou úpravu velkých podlahových ploch z betonu, mazanin a nejrůznějších podkladů. Díky nastavitelným otáčkám v rozmezí 1000 – 2200 min-1 s konstantní elektronikou zvládne i odstraňování zbytků lepidel, epoxidových a jiných nátěrů, které by natavováním zalepily frézovací a brousicí segmenty. Součástí je odpružená vidlice s ergonomickými držadly, usnadňující vedení po podlaze při práci. Potřebný přítlak obstarává sama víc než 5 kg hmotnost frézky.

Možnost vypůjčení nářadí

Brousicí systém DG150 (Hilti)

Nejen sanační brusky, frézky a průmyslové vysavače, ale i nejrůznější profesionální stavební nářadí, jehož ceny se pohybují v řádu desítek tisíc korun, je výhodnější si na plánovanou renovaci krátkodobě (4 h, 1 – 5 dnů, více dnů) vypůjčit ze stovek regionálních půjčoven průmyslového nářadí. Frézku s teleskopickou tyčí nebo podlahovou frézku s vodítkem si odvezete z půjčovny na 24 hodin za 400 až 1000 korun. Při dobré organizaci práce s domácími pomocníky připravíte za tuto dobu k nové omítce, nátěru, pro položení podlahy nebo obkladů koupelny i několik místností.

Půjčovny (hledejte na internetu) k zápůjčce žádají vratnou zálohu, OP a druhý osobní doklad vypůjčovatele (řidičský průkaz, pas). Největší zájem bývá o víkendech, a proto je dobré si vypůjčení přes internet s předstihem objednat.

TEXT: JAN TŮMA
FOTO: ARCHIV

Sanační brusky a frézky

Sanační brusky a frézky