Nábytek do koupelny

Rubrika: Interiér

Koupelna není klasickou obytnou místností, ale ani ona se neobejde bez nábytku. Koupelnový nábytek má ovšem svá specifika.

Hlavními zařizovacími předměty v koupelně jsou sice vana, sprchový kout, umyvadlo, pračka, bidet a toaletní mísa, ale důležitý tu je i dostatek úložných prostor. Umístit sem potřebujeme toaletní a hygienické potřeby i koupelnový textil.

Nábytek do vlhkého prostředí

Do koupelny se nehodí jakýkoliv nábytek -je totiž vystaven až 100% vlhkosti a špatně zvolený materiál může znamenat jeho brzkou zkázu. Ve většině případů proto nelze použít běžný nábytek určený do ostatních místností, ale výrobci speciálně označený jako koupelnový, k jehož výrobě se používají kvalitnější a odolnější materiály. Čelní plochy bývají z MDF desky potažené fólií nebo lakované, doplňují je korpusy a police z lamina. Z masivu je vhodný například exotický teak.

Umyvadlové skříňky

Nejčastějšími typy nábytku, které se do koupelen nabízejí, jsou skříňky pod umyvadlo, vysoké štíhlé skříňky na nožičkách nebo k zavěšení na stěnu a mělké skříňky se zrcadlem zvané galerky. Ve větších koupelnách se uplatní i další skříňky na postavení nebo pověšení.

Umyvadlové skříňky vyplňují prostor, který dříve zůstával nevyužitý. Mohou být s dvířky i zásuvkové, v horní zásuvce je výkroj na odpad z umyvadla. Někdy se hloubka jejich korpusu směrem dolů zmenšuje, což umožňuje pohodlnější přístup k umyvadlu. K dispozici jsou v různých šířkách.

Chytré zásuvky

Dvířka a zásuvky někdy mívají bezúchytkový systém, aby úchyty nepřekážely, zásuvky s plnovýsuvem mohou mít soft closing (tlumený dotah zásuvek).

Hluboká a prostorná, nijak nečleněná zásuvka není pro umístění drobných předmětů příliš ideální. Řešením je chytrý organizér, který se přizpůsobí každé velikosti a rozměrům, nastaví se na požadované míry a podle aktuálních potřeb ho lze jednoduše přenastavit.

Kosmetika za zrcadlem

Kosmetické potřeby je nejlepší vyrovnat přehledně do jedné řady. Rychlým pohledem tak snadno zjistíme, co se kde nachází. Vedle mělkých doplňkových skříněk je pro kosmetiku praktická tzv. galerka, která plní funkci jak zrcadla, tak úložného prostoru a věšíme ji nad umyvadlo. Její vnitřní prostor může mít i osvětlení a ukrývat elektrickou zásuvku.

Doplňkové skříňky

Doplňkové skříňky mohou mít různou velikost, stát na nožičkách nebo být závěsné. Potřebujeme-li šetřit místem, volíme doplňkovou skříňku ve vysokém provedení a menší hloubce. Pokud to lze, vybíráme skříně, které jsou opatřeny také košem na prádlo – ušetříme tak místo, které by zabral samostatný koš.

Alternativou pevných polic v koupelnových skříňkách jsou praktické drátěné systémy. Zabezpečují přístup vzduchu k čistému i špinavému prádlu.

Volné police

Problém ukládání mohou v koupelně vyřešit i otevřené nízké nebo vysoké policové skříňky a regály. Sáhneme po nich například tehdy, když potřebujeme doplnit kompaktní nábytek. Nevyžadují prostor na míru jako většina uzavřených skříněk. Jsou i finančně méně náročným řešením zvláště tehdy, když chceme koupelnu vybavit rychle nebo počítáme s pozdějšími úpravami.

Moderní, nebo retro?

Retrostyl vnáší do interiéru tradici a pocit tepla domova. Nábytek v retrostylu má povrchovou úpravu se vzhledem dřeva nebo je ze skutečného masivu, úchytky bývají jedním z ozdobných prvků. Dvířka a zásuvky mají plastické členění nebo jsou prosklené.

Moderní styl vnese do koupelny jak praktickou jednoduchost, tak svěžest a barvy. Využívá při tom především široké palety fólií a laků. Hladký povrch (se zapuštěnými úchytkami nebo bez nich) a nekomplikované tvary maximálně usnadňují údržbu.

Veselý design

Dekorace v koupelně můžeme nahradit květinovými nebo jinými motivy přímo na nábytkových čelech. Dvířka a zásuvky s pestrými květy vyvolají dobrou náladu i v chladných měsících roku.

A máte-li rádi výjimečné věci, zapomeňte na hranatý nábytek a zvolte atypický tvar. Firma Dřevojas nabízí nábytek podle představ zákazníků -můžete si ho sami navrhnout nebo nechat upravit některý ze standardních modelů.

www.drevojas.cz, www.drevojasnamiru.cz, www.trachea.cz, www.jika.cz, www.ravak.cz, www.sapho.cz, www.ikea.cz

text: Iva Tvrzová
foto: archiv firem

Nábytek do koupelny

Nábytek do koupelny