Koupelnové doplňky

Rubrika: Interiér

Dobře vybavená koupelna, to není jen vana, sprchový kout, umyvadlo, případně bidet a nějaký koupelnový nábytek. Nesmíme zapomenout na řadu praktických doplňků.

Pomocí doplňků dáme koupelně jednotný styl (Grund)

Různé koupelnové doplňky nám usnadní a zpříjemní hygienu. Vybíráme je jak s ohledem na účelnost a praktičnost, tak s ohledem na své pohodlí a stranou by neměla zůstat ani estetická stránka věci. Při promyšleném a pečlivém výběru doplňků jimi můžeme vtisknout koupelně určitý styl.

Nezbytné věšáky a poličky

V koupelně se určitě neobejdeme bez různých věšáků – mohou to být nástěnné věšáky s více háčky, jednotlivé věšáčky i stojací konstrukce. Slouží na ručníky, osušky, župany, pověsíme na ně textilní nebo plastové sáčky s drobnostmi a podobně.

Porcelánový kelímek-držák na zubní pastu a kartáčky k připevnění na stěnu (Helena a Petr Ladovi)

Ne vždy může být koupelna vybavena objemnějším nábytkem. Pak přijdou ke slovu poličky, pro které se místo na zdi vždy najde a na které můžeme umístit základní kosmetickou výbavu. Někdy bývají poličky kombinovány i s věšáky.

Zrcadlo, řekni mi…

K vybavení koupelny patří i zrcadlo, většinou umístěné nad umyvadlem. Jeho součástí někdy bývá otevřená polička nebo skříňka na kosmetické přípravky. Zrcadlo může mít integrované osvětlení nebo k němu nainstalujeme osvětlovací tělesa.

Kosmetické zrcátko naturel s vlastním osvětlením, průměr 20 cm, cena 2 490 Kč (siko)

Pro pohled zezadu při česání je praktické druhé zrcadlo. Může být částí nástěnného zrcadla, která se dá natáčet, nebo vedle upevníme menší zrcadlo na pohyblivém rameni. To mívá z jedné strany „normální“ zrcadlo a z druhé zvětšovací – ocení ho ženy při líčení i muži při holení.

Mýdlenky a dózy

Porcelánová mýdlenka s krajkovým dekorem do romantické koupelny (radka Linhartová)

I ten, kdo pro svou péči nepotřebuje spousty tubiček, kelímků a lahviček s kosmetickými přípravky, se bez některých věcí neobejde. Zubní kartáček, pastu, hřeben, mýdlo používá každý z nás. Uložit se dají do vzhledově sladěných držáků, dóz, krabiček, dávkovačů tekutého mýdla, mýdlenek. U držáků na zubní kartáčky si dejte pozor na velikost otvorů, do nichž se kartáčky vkládají – některé kartáčky s objemnějšími držátky do nich nevsunete.

Praktické koše a stolička

Odpadkový koš FlatBack+ s rovnou zadní stěnou šetří prostor, protiskluzové dno drží pevně i na vlhké podlaze, cena od 3 899 Kč (Brabantia)

Čistotu nám v koupelně pomůže udržet odpadkový koš, lepší je uzavřený. Stačí menší a častěji ho budeme vyprazdňovat. Součástí většiny koupelen je i koš na špinavé prádlo, buď samostatně stojící, který lze snadno přenášet, nebo jako nenápadná součást koupelnového nábytku.

Ani v koupelně nemusíme při všech činnostech stát. Malou sedačku nebo stoličku využijeme třeba při manikúře, pedikúře, koupeli nohou, poslouží i místo schůdků.

Textilní doplňky

Komfort pro bosé nohy poskytne koupelnová předložka před vanou. Koupit se dá v nejrůznějších tvarech, velikostech, barvách, vzorech. Když jsme u barev – vedle ručníků a předložky může být jejím nositelem v koupelně i sprchový závěs u vany.

ručníky Kelim začky Möve a skleněné koupelnové doplňky colour (A la Maison)

Elegantní vzhled koupelně dodá, když všechny tyto textilní doplňky budou barevně sladěny. A pro bezpečný pohyb ve vaně nebo sprchovém koutu se vyplatí pořídit si do nich protiskluzovou podložku. Vedle nenápadných průhledných nebo bílých jsou k dostání i barevné.

Dřevo, kov, keramika, porcelán, nebo plast?

stojan na ručníky z černého kovu v rustikálním stylu

Sanitární keramika působí většinou neutrálně, teprve výběrem doplňků vtiskneme koupelně určitý styl.

Minimalismus podtrhnou doplňky střízlivých tvarů, v nerezovém kovu nebo bílém porcelánu. Teplý pocit a rustikální ráz dají prostoru předměty ze dřeva – jedná se především o exotické dřeviny, které lépe odolávají vlhku. Doplňky z barevné keramiky navodí zemitou venkovskou atmosféru, pestrý plast dodá koupelně na lehkosti a rozvernosti. Stačí si tedy jen vybrat…

www.brabantia-shop.cz, www.jika.cz, www.siko.cz, www.hubart.cz, www.blomus.cz, www.ikea.cz, www.keram-asoc.cz/radka-linhartova.html, www.grund.cz, www.alamaison.cz

text: Iva Tvrzová
foto: archiv firem

Koupelnové doplňky

Koupelnové doplňky