Nostalgická koupelna

Rubrika: Interiér

Nelákají vás strohé rovné linie, chlad chromu a střízlivé obklady? Zařiďte si koupelnu v nostalgickém duchu doby našich babiček a prababiček.

Se stylovým tvarem vany, umyvadla, toalety a bidetu jsou sladěny obklady s patinou ze série Manufaktura (rAko)

Zvláště do staršího venkovského stavení se koupelna v retro stylu hodí. Jak se zařizuje? Stejně jako ta moderní, jen budeme pečlivě vybírat jednotlivé zařizovací předměty. Dnešní nabídka obkladů a dlažeb, van, umyvadel, klozetových mís, bidetů, umyvadlových, sprchových a vanových baterií, nábytku a ostatních koupelnových doplňků je velmi široká a najdeme v ní vše potřebné.

kombinace bílého umyvadla ve tvaru mísy a hnědého dřeva nábytku a doplňků působí teple (SApHo)

Styl koupelny ale dělá i úprava stěn -například ponechané cihelné nebo kamenné zdivo, přiznané trámy a podobně. Leckdy se dá zajímavě využít i nábytek nebo předměty původně určené pro jiné prostory a příležitosti.

Střízlivé obklady

Do „staré“ koupelny se hodí obklady především v bílé a krémové barvě, doplněné třeba jen pruhem střízlivě dekorovaných kachlů (drobná kostička, geometrické vzory, secesní dekor), případně bordurou. Rozhodně nic nezkazíme černobílou kombinací.

k bíle natřené cihelné stěně se hodí jednoduché umyvadlo a zrcadlo v historizujícím rámu (Anglická sezóna)

Pokud dáváme přednost romantickému stylu, mohou se v koupelně uplatnit i něžné pastelové barvy – růžová, zelinkavá, světle modrá – a drobný květinový dekor.

Vany na nohách

Velmi módní jsou oválné retro vany, které stojí na čtyřech nohách, většinou v podobě mohutných tlap. Vany se vyrábějí z keramiky i litiny, někdy mají zvýšenou část za zády, mohou být celé bílé, případně s barevným vnějším pláštěm. Tyto vany se umísťují volně do prostoru, vyžadují proto speciální vysokou vanovou baterii stojící na podlaze. Vyjímají se hezky především v prostornější koupelně.

romantika v pařížském stylu v decentní barevné kombinaci - obklady ze série Femme (výrobce peronda, prodává keramika Soukup). výrazným prvkem je vana na nohách a umyvadlo podpírané tvarovanými nohami

Klasické obdélníkové vany se – pokud to je technicky možné – mohou částečně zapustit do podlahy a dlažba pak přechází i na bok vany, takže ta částečně s podlahou splývá.

Tvary sanitární keramiky

Pokud chceme mít sanitární keramiku co nejvíc podobnou historické, zvolíme umyvadla, klozety a bidety hranatých tvarů, s ozdobnými žlábkovanými okraji.

něžný vzhled dává koupelně kombinace různých modrobílých obkladů, dlaždic a bordur a romantických doplňků (eden koupelny)

Umyvadla podpírají kovové nebo porcelánové nohy nebo se zapouštějí do koupelnových skříněk. K takovým umyvadlům volíme i vodovodní baterie v retro stylu – se samostatnými kohoutky na studenou a teplou vodu, s povrchovou úpravou připomínající mosaz nebo jiný kov s patinou. Kov se kombinuje s porcelánem či dřevem. Dřevěná by měla být i prkénka na toaletě a bidetu.

Umyvadla jako mísy

Do nostalgicky laděné koupelny se hodí i umyvadla ve tvaru široké kulaté nebo oválné mísy stojící na koupelnovém stolku či skříňce. Umyvadlo nemusí být jen v bílé barvě, sytější zemité tóny bude mít mísa z přírodního kamene nebo z kompozitních materiálů. Ručně vyráběná keramická umyvadla mohou zdobit různé barvy i dekory, mohou mít i tvar listu, mušle a podobně.

Sprchový kout s historizující baterií (SApHo)

Nenápadné sprchové kouty

U sprchového koutu se obejdeme bez plastové vaničky, prostor pro sprchování bude tvořit jen dlažba s odtokovým otvorem nebo žlábkem. Nenápadná zástěna ze skla nebo voděodolného závěsu zabrání rozstřikování vody po koupelně. Sprchové růžice jsou co největší.

Koupelnový nábytek

v koupelně dominuje černobílá dlažba, kterou je obložena i vana, s bíle natřeným cihelným zdivem ladí bílý nábytek (Anglická sezóna)

Se stylovou sanitární keramikou musí samozřejmě ladit i koupelnový nábytek. Hodí se sem skříňky a police v barvě bílé, krémové, ale i modré či zelené s patinou nebo v odstínech tmavého dřeva. Hezky budou vypadat žaluziová nebo jinak zdobená dvířka, do obloučků tvarované okraje horních desek, kombinace s patinovaným kovem, keramické nebo porcelánové úchytky.

Nezapomeňme na doplňky

Velkou roli při stylizaci koupelny hrají doplňky. Nejen osvětlovací tělesa, držáky na ručníky, radiátory a zrcadla, ale i vypínače, mýdlenky, kosmetické dózy, kelímky a podobně. Dobře tu působí dřevo, patinovaný tmavý kov, proutí.

www.anglickasezona.cz, www.almara-shop.cz, www.eden-koupelny.cz, www.keramikasoukup.cz, www.lagartija.cz, www.rako.cz, www.sapho-koupelny.cz

text: Iva Tvrzová
foto: Michal Tvrz a archiv firem

Nostalgická koupelna

Nostalgická koupelna