Kuchyně v barvách

Rubrika: Interiér

Kuchyně bývá jednou z nejméně barevných místností v domě či bytě. Ale proč si nedopřát barvy i tady? Trávíme tu dost času, s barvami nám bude veseleji.

Bíle vymalované stěny, kuchyňská linka v bílé, světle šedé, smetanové, případně v barvě přírodního dřeva. Elektrospotřebiče opět bílé, v lepším případě nerezové. To je nebo býval častý obrázek z našich kuchyní. Bílá symbolizuje pořádek a čistotu, ovšem na někoho může působit poněkud sterilně.

Takto zařízené interiéry mají v oblibě Skandinávci, kompenzují si tím nedostatek slunce. Jižní země naproti tomu hýří barvami. Pokud vás severská střídmost neoslovuje, dopřejte své kuchyni trochu jižního temperamentu a sobě barevně příjemný interiér.

Jakou roli mají barvy

Je známo, že barvy ovlivňují naši psychiku. Žlutá, červená, oranžová nám hned po ránu rozjasní zamračený den, zvednou náladu a dodají energii do dalších hodin. Modrá a zelená uklidňují a mohou vyvolávat pocit chladu, teplá červená a oranžová zvýší naši aktivitu a pocit tepla, růžová povzbuzuje chuť k jídlu.

Každý z nás však může barvy vnímat trochu jinak, oblíbenost a neoblíbenost určitých barev, jejich odstínů a tónů je individuální. Záleží tedy spíše na tom, jaká barevnost na nás působí příjemně a jakou se chceme v kuchyni obklopit. Barevné ladění kuchyně pak můžeme podřídit nábytku, který nás okouzlil v obchodě, památečnímu nádobí po babičce nebo oblíbenému obrazu. Záleží jen na nás.

Výběr důkladně zvažme

Pokud si nejsme na sto procent jisti, že se nám vybraný odstín barvy bude líbit i za rok, raději jej použijeme jen tam, kde půjde snadněji změnit. Je to například výmalba stěn, textilní doplňky, malé elektrospotřebiče, nádobí, dekorační předměty, obrázky. Trochu náročnější je výměna obkladu nad pracovní deskou.

Ovšem barevnost kuchyňské linky, podlahy, kachlových kamen nebo velkých elektrospotřebičů volíme s rozvahou. Jejich výměna by v případě, že by se nám okoukaly, byla dosti náročná. Jak fyzicky, tak finančně.

Kolik barev kuchyň snese

Nic samozřejmě není dogma. Většinou se řídíme zásadou, že v místnosti, a neplatí to jen o kuchyni, by měla být jedna barva dominantní a zbytek buď neutrální, nebo tu může být vedle hlavní barvy jedna doplňková na menších předmětech. Výjimky ovšem potvrzují pravidlo – kdo si chce zařídit kuchyni například v mexickém stylu, tomu se v ní mohou objevit všechny výrazné barvy. Není to ovšem pro každého, na někoho může přemíra barev působit zneklidňujícím dojmem.

Barevné stěny a nábytek

Kde všude se může v kuchyni objevit zajímavá barevnost? Největší plochu zaujímají stěny, tady barvy nepřehlédneme. Barevná ale může být třeba jen jedna zeď. Hned další v pořadí je kuchyňský nábytek, tedy kuchyňská linka, případně kredenc. Není nutné, aby veškerý nábytek v místnosti byl stejný.

U rozměrnější kuchyňské linky by výrazné barvy mohlo být příliš, proto můžeme zvolit v barvě dvířka jen u spodních nebo jen u horních skříněk. Barevný může být v kuchyni i jen větší solitér – kredenc, příborník. Oživit prostor dokážou i stůl a židle.

Kamna, chladnička, obklad

Kachlová kamna i chladnička jsou pořádnými kousky v kuchyni. I ony mohou kuchyni rozzářit barvami. Kachle na kamna je možné si vybrat v mnoha barvách, elektrospotřebiče se také dají koupit vyladěné třeba do oranžové, fialové, růžové, bledě modré.

Decentní kuchyňskou linku ozvláštní výraznější obklad na stěně. Vedle klasických keramických obkládaček si lze zvolit velkoformátové desky z umělého nebo přírodního kamene, skleněné, MDF s fólií, případně odolný a omyvatelný nátěr stěny.

Detaily udávají tón

Nechceme-li to s barvami přehánět, vybereme pro kuchyni barevné jen doplňky. Z textilních to budou záclonky, ubrusy, prostírání, sedáky na židlích, polštářky na lavici, utěrky a chňapky.

Vyniknou i drobné elektrospotřebiče jako varná konvice, toustovač, kuchyňský robot, mixér. Také barevné smaltované nádobí a keramika dokážou oživit kuchyni. Ani v místnosti, kde se vaří, se nemusíme vzdát obrazů, velkoformátových fotografií, plakátů. I ty mohou vnést do kuchyně optimistické barvy.

www.bellarose.cz, www.decodoma.cz, www.ikea.cz, www.johnstones.cz, www.gorenje.cz, www.keramikasoukup.cz, www.akzonobel.com/cz

 

text: IVA TVRZOVÁ
foto: PAVEL VESELÝ A ARCHIV FIREM

 

Vybíráte nová kachlová kamna? Desítky kachlových kamen za skvělé ceny naleznete na www.give.cz/kachlova-kamna

 

 

 

 

 

 

 

Kuchyně v barvách

Kuchyně v barvách