Chladničky a mrazničky

Rubrika: Interiér

Bez chladničky se dnes většinou neobejde ani chalupa, která má dobrý sklep. Jakou chladničku, případně mrazničku zvolit, aby nám co nejlépe sloužila?

Zásuvky Zero’n’Fresh s teplotou kolem 0 °C uchovají ovoce, zeleninu, maso a sýry déle čerstvé. Chladnička Exklusive 65 365 DE je za 29 990 Kč (Gorenje)

Pořídit si můžeme samostatnou chladničku, samostatnou mrazničku nebo kombinovanou chladničku, ve které je i mrazák – ty se prodávají nejčastěji. Menší jsou jednodveřové, větší mají samostatné dveře pro chladničku i mrazák. Ten bývá někdy nahoře, někdy dole.

Spotřebič může být volně stojící, nebo určený pro vestavbu do kuchyňské linky – pak jeho čelní stěna dostane i stejná dvířka. Na chaty a chalupy, vzhledem k jejich obvyklému zařízení kuchyní, se většinou pořizují volně stojící chladničky. Další možností jsou nízké podstavné chladničky a mrazničky, které se zabudují pod pracovní kuchyňskou desku.

Podstavná chladnička a mraznička pod pracovní desku (Gorenje)

Kombinovaná chladnička může mít jeden nebo dva kompresory – společný nebo samostatné pro chladničku a mrazák. Jednokompresorová je levnější, nevýhodou je, že při poruše kompresoru nefunguje chladnička ani mrazák.

Velká nebo malá?

Velikost, tedy objem chladničky a mrazáku, by měla vycházet z počtu členů domácnosti, častosti nákupů, zvyklostech při vaření. Uvádí se na osobu objem 50 l v chladničce a 25 l v mrazáku. Tří až čtyřčlenné rodině vyhovuje kombinovaná chladnička s objemem kolem 300 l, ale stále populárnější jsou i veliké, tak zvané americké nebo Side-by-side chladničky s až dvojnásobným obsahem.

Chladnička Elegance FK 350 HSX nabízí všechny špičkové funkce, velké zásuvky, v mrazničce i nízkou zásuvku a úložný prostor ve dveřích. Stojí 22 990 Kč (Amica)

Vaření o víkendech a dovolené ale může být odlišné od toho doma. Pro převážně víkendové pobyty postačí malá chladnička, ale pokud se tu pravidelně schází celá široká rodina, s běžnou velikostí naopak nevystačíme. Nejmenší samostatná chladnička, kterou lze koupit, má objem okolo 70 l, kombinovaná s mrazicím prostorem 62 + 5 l. Největší, americké kombinované chladničky, mají kolem 600 l.

Běžná šířka chladniček je 60 cm, někdy i 50 nebo 70 cm, americké chladničky mívají 90 cm i více. Hloubka se pohybuje od 60 do 68 cm, výška od 80 cm do dvou metrů.

Jak ušetřit

Důležitá je při výběru chladničky její energetická spotřeba. Ta se uvádí v kWh/24 hod. nebo v kWh/rok. Kromě toho jsou všechny spotřebiče označeny tzv. energetickým štítkem, kde nejnižší spotřebu označují písmena A, A+, A++. Horší než B bychom neměli kupovat. Spotřebič označený A+ má minimálně o 25 % nižší spotřebu než ten označený A, mezi AaA++ je rozdíl dokonce 40 %. Pro příklad: volně stojící větší kombinovaná chladnička má v ideálním případě spotřebu 0,5 – 1 kWh/24 hod.

Praktické uspořádání

Dvouzásuvková podstavná chladnička ARG 912 se 6. smyslem. Cena je 39 990 Kč. (Whirpool)

Díky dobře rozdělenému vnitřnímu prostoru chladničky i mrazáku se do nich vejde víc potravin a budou lépe přístupné. V chladničce by měly být samozřejmostí výškově přestavitelné police (většinou z tvrzeného skla), záleží i na jejich počtu. Praktické jsou drátěné držáky pod policemi na vodorovně uložené lahve, objemná zásuvka na velké kusy, kolečka pro snadný posun zásuvek, přemístitelné přepážky na rozdělení plastových zásuvek, úložné prostory ve dveřích. Ty mají i některé mrazáky. V mrazáku bývají – podle velikosti – 2, 3 nebo 4 zásuvky. Buď stejně velké nebo bývá jedna vyšší, někdy je doplňuje nízká zásuvka na drobnosti.

Špičkové funkce

Nové funkce a technologie, kterými jsou některé spotřebiče vybaveny, poskytují větší komfort při jejich používání i při údržbě. Například NO FROST (nebo také Frost Free) brání vzniku námrazy v mrazáku a ten se nemusí vůbec odmrazovat!

Širokou zásuvku na ovoce a zeleninu v chladničce ARC 8009 IX podle potřeby rozdělí přepážka, do níž se vejde drobné ovoce či bylinky (Whirlpool)

NULOVÁ ZÓNA (označovaná také Vita Fresh, Perfekt Fresh, Longfresh, Zero’n’Fresh, Super fresh) – označení pro jednu nebo dvě hermeticky uzavřené zásuvky ve spodní části chladničky, ve kterých je teplota těsně nad nulou a lze v nich proto skladovat některé čerstvé potraviny až třikrát déle. Lze v nich regulovat i vlhkost. „Orosená zóna“ s relativní vlhkostí 95 % je vhodná pro ovoce a zeleninu, „suchá zóna“ s vlhkostí kolem 50 % je určena pro maso, ryby, uzeniny a mléčné výrobky. Některé chladničky nemají klasickou nulovou zónu, ale jen zásuvku, kde je díky přímo vyfukovanému vzduchu chladněji než v ostatních prostorech chladničky (kde bývá zhruba 5 až 11 °C) a jsou vhodné pro maso, sýry, uzeniny (mají označení např. Chiller Safe).

Výborným prvkem je SENZOR, který sám reguluje teplotu chlazení podle potřeby (reaguje na nově vložené potraviny, časté otevírání dveří apod.).

Kontejner na jídlo k okamžité konzumaci, stačí vytáhnout a dát na stůl (Gorenje)

ANTIBAKTERIÁLNÍ OCHRANA (AgION, Bacteria Safe, Silver Nano) může mít podobu filtru, který zachycuje bakterie i chemické a mechanické nečistoty ze vzduchu. Brání tak kažení potravin a zápachu. Vnitřní prostor chladničky může být opatřen speciální vrstvou obsahující ionty stříbra, jež zabraňují růstu a množení bakterií. Některé chladničky mají antibakteriální podložku pod ovoce.

SUPERCHLAZENÍ (Coolmatic, Super Cool) – mechanicky tlačítkem nebo automaticky senzorem se sníží teplota v chladničce, nově vložené potraviny se rychle zchladí a pak se teplota vrátí na původní. SUPERMRAŽENÍ (Frostmatic, Superfreeze) je podobná funkce pro mrazák – rychlé zmražení vložených potravin na -18 °C.

Chladicí box na nápoje (Drinks Express) dokáže chladit 6x rychleji než chladnička a o třetinu rychleji než mraznička.

V celém prostoru chladničky rovnoměrné proudění vzduchu a tím stále stejnou teplotu zajišťuje funkce, nazývaná Multiflow nebo DynaCool. Podobně stejnoměrné mrazení ve všech zásuvkách mrazáku označují výrobci jako All frost či Multiairflow.

Uněkterých spotřebičů lze nastavit úsporné chlazení a mrazení, například při malém objemu vložených potravin nebo v době delší nepřítomnosti, kdy se dveře neotvírají (funkce označovaná jako „dovolená“ nebo Holiday).

Chladnička KG39FP90 antiBacterie disponuje třemi zásuvkami vita Fresh s teplotou kolem nuly. Cena je 37 990 Kč (Siemens)

Mrazák může mít funkci Jemné mražení – pro skladování zmrzliny a dezertů při správné servírovací teplotě (lze nastavit od -6 °C, zatímco v ostatním prostoru je teplota nižší).

Technologie Climate Control by měla zamezit vysoušení potravin, Twin Cooling zabraňuje míchání pachů a udržuje vlhkost.

Funkce CoolFlexxible (u kombinované chladničky KGX28M20 od Bosche) umožňuje krátkodobě využít části chladničky jako mrazák a mrazák jako chladničku.

Pro maximální pohodlí

Máte rádi vychlazené nápoje nebo ledové kostky či tříšť stále po ruce? Chladničce časté otevírání dveří nesvědčí, proto mají některé spotřebiče zásobníky na led a přihrádky s lahvemi nebo připravenou svačinou přímo přístupné venkovním dávkovačem nebo malými dvířky. U jiných si můžete při zavřených dveřích načepovat vychlazenou vodu nebo dokonce pivo.

Americká chladnička ENC 74800 WX má objem chladničky 265 l, mrazničky 2x 81 l a vinotéku na 80 lahví. Stojí 85 900 Kč (Electrolux)

Velké čtyřdveřové americké chladničky mohou mít v jedné části také vinotéku.

Na dveřích některých chladniček najdeme velký elektronický displej nebo plochou LCD obrazovku, umožňující příjem TV programů, reprodukci hudby a videa, s klávesnicí ji lze použít jako monitor počítače.

Čeho si ještě všimnout

Ovládání chladničky může být řešeno pomocí mechanického knoflíku (uvnitř) nebo elektronického displeje (na dveřích), který nás zároveň informuje o stavu chladničky. Ovládání musí být dobře dostupné. Roli hraje i osvětlení a hlučnost – u volně stojících spotřebičů se pohybuje od 36 do 43 dB, u vestavných je i nižší. Praktická je signalizace při nedovřených dveřích nebo při výrazné změně teploty uvnitř, stejně tak dětská pojistka. Mrazicí výkon nám řekne, kolik kg potravin dokáže mrazák zmrazit za 24 hodin z +25 °C na -18 °C, akumulační doba zas jak dlouho si chladnička, mrazák či mraznička udrží svou teplotu při výpadku proudu.

Přihrádka Max Space ve dveřích chladničky ARC 8009 IX na velké i malé lahve -chytré řešení úložného prostoru. Cena 25 990 Kč (Whirlpool)

U většiny spotřebičů lze zajistit otvírání dveří vpravo i vlevo. Při otevření do pravého úhlu některé dveře přesáhnou půdorys spotřebiče, což může vadit při jeho umístění.

Jednou z nejdůležitějších věcí je samozřejmě i cena chladničky. Spotřebiče v základním provedení se pohybují okolo 10 tisíc korun, s lepším vybavením od 10 do 30 tisíc, cena větších (amerických), špičkově vybavených a do nerezu oděných se dostává i přes 100 tisíc korun.

I vzhled je důležitý

Vedle bílé barvy jsou oblíbené kovové odstíny (nerez, hliník, stříbrná), lesklé nebo broušené (někdy s úpravou proti otiskům prstů). Ale koupit se dají i chladničky v barvách od žluté přes červenou po černou nebo s potiskem obrázků (anglická červená telefonní budka, slunečnice, ovoce). Dveře nemusí být jen kovové, ale i ze skla. A tvary? Stroze hranaté i zaoblené v retro stylu, bez viditelných úchytů nebo s výraznými madly.

Samostatné mrazničky

Jsou truhlicové nebo skříňové (zásuvkové). Truhlicové (objem 100 až 400 l) se hodí, pokud chceme uložit velkou úrodu ovoce, zeleniny nebo velké množství masa, které pak odebíráme postupně shora. Umisťují se většinou mimo obytné místnosti. Akumulační dobu mají až 55 hodin. Ceny se pohybují od 7 do 14 tisíc korun.

Truhlicová mraznička AFG 6512E o objemu 503 l, cena 9490 Kč (Whirlpool)

Skříňové mrazničky poslouží pro přehledné uložení nejrůznějších potravin, jež jsou dobře přístupné. Mohou v kuchyni tvořit se vzhledově stejnou chladničkou komplet.

www.whirlpool.cz, www.electrolux.cz, www.baumatic.com, www.zanussi.com, www.fagorcz.cz, www.liebherr.cz, www.gorenje.cz, www.siemens-spotrebice.cz, www.amica.cz, www.bosch-spotrebice.cz, www.samsung.com/cz, www.smeg.eu, www.miele.cz, www.ardo.cz, www.calex.cz, www.aristonchannel.com, www.aeg-electrolux.cz

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: ARCHIV FIREM

Chladničky a mrazničky

Chladničky a mrazničky