Pleteniny nejen k zachumlání

V zimním čase se obzvlášť rádi uchýlíme do hřejivého objetí měkkých plédů a dek, ale už pouhý pohled na huňaté pleteniny navodí pocit tepla. V lehkém provedení dodají interiéru útulnost od jara do podzimu.

Poslední desetiletí slaví pletené výrobky, a zejména ty ručně vyráběné, velký návrat. Oblíbené jsou plédy, přehozy i povlaky na polštáře s robustním plastickým vzorem pletené na obřích jehlicích z takzvaných česanců, tedy nespředených vláken. V barvách je trendy nijak neomezují, v nabídce jsou od smetanových a šedých přes jemné pastelové tóny až po sytě modré či bordó. Naprostý originál konečného produktu garantují příze a rouna barvená ručně, ideálně přírodními barvivy.
Druhou variantu představuje co nejpřírodnější vzhled, jako by je pletly horalky kdesi v zaváté samotě nebo rybářky, jimž se u nohou střídá příliv s odlivem.
Coby milý osobní dárek určitě potěší vlastnoručně vyráběné kabátky a čepičky na hrnky a čajové konvice nebo na vařená vajíčka.

Háček místo drátů

Huňaté deky stejně jako svetry a ponožky oceníme v chladné chalupě celoročně, přes léto však obecně dáváme přednost méně hřejivým materiálům, jako je bavlna, přírodní i syntetická příze, žinylka, z nichž se vyrábějí lehké doplňky častěji háčkováním. Kromě plédů a pokrývek, které nás chrání při chladnějších ránech a večerech, můžeme interiér zútulnit i dalšími předměty, jako jsou kusové koberce, prostírání, kroužky na ubrousky, podložky pod hrnce, chňapky, ale třeba i stínidlo lampy či obal na svícínek nebo květináč. Praktické jsou také košíky a ošatky, do nichž schováme nejrůznější drobnosti, hygienické potřeby nebo hračky. Ty mohou být rovněž pletené či háčkované. Malým dětem od nich nehrozí úraz, mohou jim dělat společnost v postýlkách jako strážci před špatnými sny a strachy ze tmy.

S ohledem na životnost

Pojmy jako recyklace, upcyklace nebo nový život věcí slyšíme ze všech stran. Staré svetry, šály a přehozy můžeme právě v rámci těchto trendů přeměnit na povlaky polštářů, sedáků a pufů, zvířecí pelíšky, oblečky na hrnky, stínidla apod. Koupí nových věcí bychom současně neměli přispívat k rychlému tvoření odpadu, proto je důležité vybírat i pleteniny s ohledem na délku jejich používání a snadnost údržby.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Archiv firem a Shutterstock

Pleteniny nejen k zachumlání