Na knihy, časopisy a CD

Rubrika: Interiér

Číst klasické knihy – alespoň u nás – se nepřestává. Leckdo se bez knihovny neobejde ani na chatě a chalupě. Jakou si sem pořídit?

Záleží především na množství knih, které chceme uložit. Zvláště když na chalupu často převážíme i ty, které se nám už nevejdou do bytu, nebo se k nim moc často nevracíme, ale na chalupě si na ně třeba někdy čas uděláme… Případně to jsou knihy po rodičích či prarodičích, kterých se z nostalgie nechceme vzdát. Jestliže je ve víkendovém stavení dost místa, stačí tedy jen vybrat vhodnou knihovnu. Volit budeme především mezi subtilními otevřenými regály či policemi a mezi robustnějšími knihovnami s plnými zády a boky a případně i dveřmi.

Variabilní police a regály

Když chceme maximálně využít prostor u stěny, vyřešíme místo pro knihy otevřenými samostatnými policemi, které upevníme pomocí konzolí do potřebných výšek. Nebo zvolíme jednoduché otevřené regály, z nichž lze sestavit i větší knihovnu. Někdy se nabízejí moduly různých rozměrů, ze kterých vyskládáme libovolný tvar knihovny, kopírovat může i šikmé stěny. Výšku polic si většinou můžeme nastavit podle potřeby, jen u některých regálových knihoven jsou police pevné a jejich prostor člení pravidelně či nepravidelně. K některým regálům lze dokoupit i prosklená, plná nebo kombinovaná dvířka.

Skříňové knihovny

Chceme-li, aby v místnosti knihovna vynikla i jako hezký kus nábytku, zvolíme skříňovou knihovnu. Na ní se více uplatní materiál – barevnost a kresba dřeva, povrchová úprava, zdobné detaily jako třeba horní tvarovaná římsa. I rám prosklených dveří nebo dolní plná dvířka či čela zásuvek mohou být výrazněji ztvárněna. Knihovny jsou většinou jedno nebo dvoudveřové, ale mohou být i širší. Knihovny v anglickém stylu mají místo klasických dveří horizontálně členěná prosklená dvířka, která se vyklápějí nahoru a zasunují dovnitř.
U knihoven není důležitá jen jejich šířka a výška, ale i hloubka. Tu volíme hlavně podle toho, zda chceme knihy rovnat do jedné nebo dvou řad a jak velké publikace máme.

Kam s časopisy, CD a DVD

Větší množství časopisů můžeme ukládat do polic na sebe, nejlépe do dolní části knihovny za plná dvířka. Nebo je naskládáme do vhodně velkých boxů či krabic a ty postavíme dolů do knihovny.
Pro CD a DVD se vyrábějí úzké a mělké regály, využít se dají i dělicí vložky do polic knihoven, nebo je dáme do menších boxů a ty postavíme do polic. Řešením je i menší mělká závěsná skříňka.

www.ikea.cz, www.kika.cz, www.mirland.cz, www.jena-nabytek.cz, www.mt-nabytek.cz, www.westwing.cz

TEXT: IVA TVRZOVA
FOTO: PAVEL VESELÝ A ARCHIV FIREM

Na knihy, časopisy a CD

Na knihy, časopisy a CD