Barevné nádobí – puntíky, kytičky, proužky

Rubrika: Interiér

Stolování bude příjemnější s pěknou keramikou nebo porcelánem. A barevné nádobí dokáže osvěžit i nevýrazný interiér.

Jednoduchý modrobílý dekor (vedle proužků i kostičky a puntíky) na keramice Mileny Kaprálové se dobře kombinuje s jednobarevným modrým nádobím

Byla by škoda, kdybychom se na chatě a chalupě spokojili s pozůstatky různých servisů z domova. I tady si dopřejme vkusně upravený stůl. Pořídit si můžeme buď ucelenou soupravu, nebo si vybrat z jednotlivých kusů širokého souboru – tak se dá nakupovat především keramika, ale i porcelán. Pak nemusí zůstat jen u talířů, hrnečků a konvic, doplnit je většinou lze řadou různých misek a mís, táců, dóz, máslenek a dalších kousků.

Puntíčky působí něžně i vesele – záleží na barevnosti. Vypadají dobře i s kytičkovým dezénem (Green gate, prodává ULTRAsystems)

S chatou a chalupou ladí nádobí spíš jednoduchých tvarů, v pastelových i sytých barvách a „venkovských“ vzorech. Stejně jako u textilu i tady vyniknou puntíky, proužky, kostičky, jednoduché květinové a ornamentální dekory.

Ukázka toho, jak lze kombinovat i několik vzorů, pokud dodržíme stejnou barevnost (Green gate, prodává ULTRAsystems)

A pokud sáhneme po čistě bílé, může mít třeba plastický vzor. Abychom dosáhli co největšího efektu, mělo by se nádobí barevně a vzorem hodit ke stolnímu textilu. V některých obchodech lze koupit i stejně dekorovaný porcelán, textil i další doplňky. Váháte, zda dát přednost porcelánu nebo keramice?

Rozpustile pestré proužky na keramice Evy a Davida Šmoldasových rozzáří každou kuchyni

Porcelán má většinou, ale ne vždy, slabší střep (sílu stěny), je tvrdý, ale křehký, při větším nárazu praskne. Dekor by měl být pod glazurou, aby se nepoškrabal. Keramika je robustnější, někdy s hrubším povrchem, ale vyrábí se i s bílým a slabším střepem, s lesklou nebo sametově matnou hladkou glazurou. Pevnost je dána teplotou při výpalu. Měkce pálená keramika je levnější, ale snadno se otluče, vysoce pálená je mnohem odolnější, ale většinou na ní nenajdete tolik pestré barvy. Keramická glazura je poréznější než porcelánová, někdy se z ní špatně odstraňují stopy po čaji. Většina porcelánu a keramiky (bez kovového dekoru) je vhodná i do myčky a mikrovlnky.

www.stonebridge.cz, www.green-gate.cz, www.ultrasystems.cz, www.destudio.cz, www.keramikamk.ic.cz, www.hrncirsketrhy.cz

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: PAVEL VESELÝ, MICHAL TVRZ A ARCHIV FIREM

Barevné nádobí – puntíky, kytičky, proužky

Barevné nádobí – puntíky, kytičky, proužky