Do chalupy patří krb! Nebo ne?

Na tuhle otázku není jednoduchá odpověď. Většina chatařů a chalupářů se však shodne v oblibě otevřeného ohně. Pojďme tedy romantice vstříc.

Pro lidi je oheň v krbu symbolem tepla a bezpečí už po staletí a plyne z toho i setrvalá obliba relaxování u plápolajícího ohně v domě.

Klasický otevřený krb je ale topidlem poměrně málo účinným, neekonomickým, prašným a někdy možná i nebezpečným. Třeba když vystřeluje uhlíky z měkkého dřeva na koberec uprostřed místnosti. Přesto je v mnoha ohledech nenahraditelný.

Atmosféra otevřeného ohně je sice přesně tím, co dělá z pobytu na chatě či chalupě originální zážitek, ale v otázce volby vhodného typu krbu je dobré zapojit vedle srdce i rozum a zvolit krbové vložky či kamna, nebo některé z variant s výměníkem pro ohřev vody do radiátorů.

PRO RADOST

Otevřeným krbům neodzvonilo. Pokud nemáte zkušenosti, najděte někoho, kdo takový krb má. Poseďte u něj, poptejte se na různé „vychytávky“ a ujistěte se, zda vám tento způsob vytápění bude vyhovovat. Krb v rámci svých možností přinese spoustu radosti a jedinečných chvil, pokud je správně postavený, má dobře vyřešený odtah do komína topí se v něm správným dřevem.

DOBRÁ RADA

I do otevřeného krbu lze zabudovat některé krbové vložky. Účinnost krbu se pak zhruba zdvojnásobí a provoz je bezpečnější. Pokud se rozhodnete pro otevřený krb, vyhledejte zkušeného odborníka. Ten ho navrhne podle vašich představ, spočítá statiku, vyhodnotí parametry stávajícího komína a případně doporučí jiný typ. Protože špatně táhnoucí krb se zakouřenou římsou vás brzy přestane bavit.

www.krby-turyna.cz, www.horanek.cz, www.stavbakrbu.com, www.krbymorava.cz, www.quick-step.cz,

 


Kouzlo otevřeného ohně je nenahraditelné. Když na dubové podlaze neleží koberec, nehrozí ani nebezpečí od vystřelených uhlíků (Quick Step)


Materiál a vzhled krbu volíme podle stylu místnosti. Chaty a sruby přímo volají po využití kamene (Krby Turyna)


Krb v moderní chatě lze pojmout jako originální designový artefakt (Krby Focus)


K plamenům se velmi dobře hodí i pálené cihly (Owens Komínové systémy)


Velký krb s vložkou a kamenným obkladem je dominantou interiéru

Do chalupy patří krb! Nebo ne?