Půvab starých klik

Staré kliky s patinou věku a otiskem stovek doteků celých generací obyvatel domu mají velkou cenu. A stojí za to probudit je k životu.

V chalupách převládaly na dveřích jednoduché mosazné kliky, případně hranatý typ s fazetkou

Na staré kliky z mosazi, plechu nebo oceli můžete narazit v bazarech či vetešnictvích, ale i mezi stavebním odpadem a koneckonců i na vaší vlastní chalupě. Kliky mívají často zajímavé tvary a profily, cenný je na nich už i samotný punc léta používané součásti vybavení domu. Dají se zkombinovat s novými dveřmi a mohou složit i jako dekorace, sběratelské předměty nebo třeba jako netradiční věšák.

Původní kličky u oken ke staré chalupě patří

Staré kliky i kování lze kombinovat s novými zámky a pokud si nejste jistí, vezměte takovou kliku sebou do železářství. Tam vám s vhodným typem zámku dokážou poradit, musíte znát pouze velikost zadlabaného otvoru a směr, tedy zda jde o zámek levý nebo pravý.

Odstraňte barvu a rez

Při rekonstrukci samotných klik se řídíme postupy, osvědčenými při restaurování kovů. Včetně toho, že není žádoucí snažit se za každou cenu odstranit všechny kazy, nerovnosti a stopy používání. Budeme tedy především odstraňovat zbytky starých nátěrů a koroze, abychom odhalili původní kovové jádro. Můžeme k tomu využít odstraňovač starých nátěrů, případně roztok louhu sodného.

Jednoduchý starý typ zámku

Odstraňovač nanášíme štětcem a necháme několik minut působit, pak předmět opláchneme vodou a tento postup opakujeme do té doby než se nátěru zbavíme. Po odstranění barvy či nánosů špíny kliku či kování odmastíme alkalickým odmašťovačem s pasivními účinky (například Pragolod, Chesterton či HDD).

Pro vyčištění koroze můžeme použít odrezovač nebo kyselinu fosforečnou. Při mechanickém odrezování (například ocelovým kartáčem) pracujte opatrně, jde sice o účinný postup, ale způsobuje škrábance.

Leštění a tanátování

Chcete-li však odstranit už existující škrábance, způsobené například předchozím necitlivým čištěním, je třeba vybrousit okolní kov až pod úroveň poškození. Můžete použít brusnou leštěnku na kov nebo brusnou pastu. Předmět střídavě leštíme a omýváme až do úplného vybroušení. Mosaz a měď lze čistit velmi jemným brusným papírem, který zlehka naolejujeme.

Repasované kliky mohou zdobit původní, ale i nové dveře

Hodláte-li kliku a kování ošetřit skutečně do důsledků, můžete využít i metodu tanátování. K tomu je třeba zakoupit prášek tanin a rozmíchat ho ve vodě s přídavkem etylalkoholu (100 g taninu, 900 ml destilované vody, 50 ml etylalkoholu a 2 ml kyseliny fosforečné). Roztok opakovaně nanášejte na restaurovaný kovový předmět. Tanin s kyselinou fosforečnou vytvářejí na povrchu železa povlaky s velmi dobrými ochrannými účinky. Pro závěrečnou konzervaci jsou vhodné laky, vosky či oleje.

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: IVAN POLTAVEC, MARIE VOTAVOVÁ A SHUTTERSTOCK

 

Půvab starých klik