Útulný interiér

Na chaty a chalupy si jezdíme odpočinout, a proto se snažíme jejich interiér zařídit co nejútulněji. Pokud si ale s vybavením místnosti stále nevíte rady, máme pro vás pár tipů.

Útulně se ve svých víkendových příbytcích cítíme, když nás nic nerozptyluje, místnosti působí vlídně, uspořádaně a je v nich pohodlný sedací i praktický úložný nábytek. To vše doladí ještě předměty, ke kterým máme vztah, a příjemná vůně linoucí se třeba z pověšené kytice sušené levandule nebo ze svíčky. Abychom dosáhli požadovaného výsledku, ovšem dá někdy trochu přemýšlení.

Snímatelný květinový potah je praktický a vypadá pěkně

Vhodný nábytek

I když je poslední dobou trendem kupovat minimalisticky vyhlížející kožené sedací soupravy, doporučujeme zvolit spíše textilní materiál. Ideální jsou sedačky, které mají snímatelný potah, takže ho lze jednou za čas vyprat. Půvabným drobným květinovým vzorem nemůžeme nic zkazit, hlavně abychom měli při dosednutí pocit pohodlí.
Pocit útulnosti vyvolávají třeba i různé odkládací stolky, interiér zabydlí také knihovny, ve kterých jsou srovnané knihy podle velikosti. Pokud jsme vášniví sběratelé čehokoliv a chceme mít svou chloubu neustále na očích, určitě bychom si měli pořídit nějakou originální vitrínu.

U některých sedacích souprav hned na první pohled víme, že budou pohodlné, a přesně po takových bychom měli sáhnout

Alespoň jeden koberec

Koberce interiér zateplí nejen fakticky, ale i na pohled. Pokud však máte rádi prkennou podlahu či dlažbu, nebudeme vás nutit ji zakrývat, určitě ne celou. Postačí malý kobereček před postel či sedací soupravu.

Nejlépe vypadají huňaté kožešinové předložky, ale tam, kde je větší provoz, jsou praktičtější textilní koberce, třeba tradiční hadrové, jež lze prát.

Komerční tip: Koberce různých materiálů a velikostí nabízí Jysk leták, který navíc upozorňuje na výhodné akční nabídky – Vaši domácnost tak zvládnete zútulnit i s menším rozpočtem.

Důležitý textil

Nesmíme zapomenout na to nejdůležitější! Polštáře, přehozy, povlečení, potahy, závěsy, ubrusy, deky a mnoho dalšího bavlněného nebo z jiného materiálu ušitého. Textilu můžete mít doma tolik, kolik budete chtít, protože nic nedodá vaší chalupě větší pocit tepla.

S předměty, ke kterým máme vztah, to nesmíme přehnat. Je dobré část sbírky vystavit ve vitríně

Obrázky a zrcadlení

Obrázky dokážou schovat kde jakou nedokonalost na zdi, ale dáváme je na stěnu především proto, že se nám líbí. Při výběru myslíme na to, že motivy by měly působit uklidňujícím dojmem.

Zrcadla v krásných rámech neplní jen svou klasickou funkci, ale také zvětšují prostor a rám může být zároveň i efektní dekorací. Nebojte se jich pořídit klidně více než jedno!

Oheň v domě

Světlo z plamínků svíček dokáže skvěle uvolnit a také pozitivně naladit. Pokud zvolíme vonné svíčky, vězme, že jejich vůně fungují jako aromaterapie, a proto důkladně rozvážíme, jakou svíčku si vybereme. Do místností, kde spíme, raději žádnou s vůní nedáváme, ale v obývacím pokoji či ve světnici klidně jednu mít můžeme.

Houpací křeslo je vždy symbolem pohody, i když má současný tvar

Volba barev na stěny

Vybereme-li teplé barvy, nemusíme se bát, že bychom šlápli vedle. Mezi ně patří třeba oranžová, žlutá nebo červená. Neznamená to ale, že bychom měli vymalovat všechny stěny na červeno. V jedné místnosti by se měly kombinovat maximálně dvě barvy, které se k sobě navzájem hodí.

Neodzvonilo a nejspíše nikdy neodzvoní bílým stěnám, které mohou být doplněny o kus tapety s hezkým vzorem. Výhodou takových stěn je to, že si potom můžeme dovolit více barev v oblasti doplňků.

Příjemné osvětlení

Prvek, který je často opomíjený, je právě vhodné osvětlení. Stisknutím jednoho vypínače lze doma vykouzlit vlídnou atmosféru, při které se bude celá rodina cítit dobře. Stejně jako u barev platí, že by měla být hlavní světla vizuálně hřejivá a příjemná očím. Největší oblibě se nyní těší úsporné LED světelné zdroje, které nevyzařují UV záření a spotřebují o 85 procent méně energie než klasická žárovka.

Kožešiny na zemi a zajímavý lustr podtrhnou vlídnou náladu našeho příbytku

Schováme šnůry

Aneb nikde nesmí nic vykukovat. Nepůsobí to dobrým dojmem a váš pohled bude neustále přitahovat místo, kde se ledabyle povaluje kabel a pohodlný odpočinek bude rázem pryč. I takové nedostatky mají řešení. Šňůry od televizí, lamp nebo satelitů můžeme rafinovaně skrýt pod podlahové lišty nebo je podle potřeby šikovně připevnit na zeď.

Nezapomínejme na úklid

I když se říká, že vzorně uklizený pokoj je známkou promarněného života, pokud budeme mít doma či na chalupě nepořádek, nikdy útulného prostředí nedocílíme. Usazený prach na vystavených předmětech prostě nevypadá dobře, přitom předejít tomu lze jednoduše. Pěkné věci, které potřebujeme mít na očích, můžeme uložit do prosklené vitríny a pár kousků ponechaných venku jako třeba svícny či jiné dekorace otíráme čisticím prostředkem odpuzujícím prach.

Text: Karolína Waberová
Foto: Vladimír Hájek, Jaroslav Hejzlar, Pavel Veselý, Petr Zhoř, Shutterstock a archiv firem

Útulný interiér

Útulný interiér