Když zamrzne zámek

zamrzlý zámek

Zamrzlý zámek vás uvězní na vlastním pozemku. Foto: Shutterstock

Řešit tuto náhlou patálii muselo už mnoho z nás. Při rozmrazování je důležité především neztrácet nervy a postupovat tak, aby nedošlo k poškození zámku a tím ztrátě jeho funkčnosti.

Je mrazivé ráno nebo večer a vy se nemůžete dostat z pozemku ven či za sebou zamknout vchodové dveře a branku. Velice nemilá a stresující situace navíc přichází ve chvíli, kdy spěcháte do práce nebo třeba na vlak, který vás má z víkendového pobytu odvézt domů. Jak situaci co nejrychleji vyřešit, ale nezadělat si na další problém? Hlavně s chladnou hlavou a opatrně!

Pozor na šok

Rozhodně nezkoušejte horkou vodu nebo agresivní chemikálie. K prověřeným metodám patří použití vysoušeče vlasů neboli fénu. Pokud je zámek ve větší vzdálenosti od zásuvky, budete potřebovat ještě prodlužovací kabel. Fén zapněte nejprve na nižší stupeň a proud vzduchu zaměřte na zámek. Ve chvíli, kdy pozorujete, že se led uvolňuje, můžete stupeň zvýšit. Právě pozvolné rozmrazení je doslova klíčem k úspěchu. Pamatujte, že každý teplotní šok mechanismu škodí. Vyplatí se mít pro tyto případy po ruce i speciální maziva, například taková, která fungují na bázi etanolové směsi s polárními a glycerinovými aditivy. Pro auta existují chemické a bateriové elektronické rozmrazovače zámků, druhé jmenované vypadají jako klíč. Kovová planžeta se vsune do zámku, kam až námraza dovolí, a spínačem se zapne její ohřívání.

zamrzlý zámek

Zámek nekrytý před nepřízní počasí bude vypadat jako z pohádky o Mrazíkovi. Foto: Shutterstock

Až se zima zeptá

zámek tokoz

Zámek Extreme PRO s odnímatelným obloukem v zimě nezradí, ale i tak potřebuje pravidelnou údržbu (Foto: Tokoz)

Na tuto pomyslnou otázku nečekejte. Zamrzlý zámek je totiž nejčastěji důsledkem opomenutí pravidelné údržby. Druhým důvodem pak bývá použití nevhodného typu. Volte zámky a cylindrické vložky s vnitřními stavítky bez pružinek. Jsou přímo vyvíjené k tomu, aby zvládly výkyvy počasí, a to jak vlhkost, mráz, tak letní horka a prudké výkyvy teplot. Oproti klasickým pružinovým vložkám jsou i bezpečnější a se správnou péčí déle vydrží.

Zamrznutí zámků včetně visacích, ale i petlic nejlépe předejdete poctivou údržbou, což platí i pro ty, jež jsou určeny do extrémních podmínek. Údržbu stačí udělat párkrát do roka, ale kompletně, od zámků uvnitř domu po ty na zahradě, včetně těch, které zabezpečují kůlny, dřevníky a další užitkové stavby. Používejte mazadla, která jsou přímo určená na péči o zámky. Klasická olejová nadělají jen neplechu. Olej se snadno spojí s nečistotami v zámku, čímž dojde k ještě většímu zanesení.

Výměna nutná

  • Máte ve dveřích či v bráně zámek, který se i po údržbě zasekává? Jediným řešením je výměna.
  • Nový zámek si dobře vyzkoušejte, bude-li jakkoli drhnout, reklamujte ho.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock a se svolením Tokoz

Když zamrzne zámek