Jak betonovat svépomocí

Na betonování menšího rozsahu si můžete bez obav troufnout sami a ani nepotřebujete míchačku, ale hodit se může. Na základovou desku už se obvykle vyplatí nechat si beton dovézt.

Na chalupě či chatě je betonování častou prací, ať už při budování podlah, pochozích zpevněných ploch, plotů, či různých zídek. Beton je totiž v mnoha ohledech ideální materiál, který se snadno zpracovává, není drahý, vyznačuje se pevností a odolností a nepotřebuje údržbu.

příprava betonu

V míchačce snadno připravíte beton z jednotlivých složek, ale i ze suchých směsí, které se prodávají v pytlích. Foto: Shutterstock

Beton si můžete namíchat ze štěrku, cementu a vody. Zpravidla se doporučuje směs z 4 až 6 dílů štěrku k 1 dílu cementu a množství vody dávkovat podle potřeby. Někdy je vhodná spíše sušší směs, do bednění či na plochu se beton snadněji „nalévá“. Ale pozor, příliš řídká konzistence není dobrá proto, že pevné částice při tuhnutí klesají ke dnu, a i když vodnatá horní vrstva ztuhne rovněž, bude méně odolná vůči dešti a mrazu.

Suché směsi

Jinou možností je nákup pytlovaných suchých směsí ve stavebninách. Tam je na výběr celá škála produktů, které se obvykle liší zrnitostí frakce štěrku a podílem cementu. Koupit můžete správkový, potěrový či sloupkový beton, na skladě bývá i rychle tuhnoucí směs či výplňový beton doporučený do tvárnic tzv. ztraceného bednění. V současné době se ceny pohybují zhruba od 70 korun za 25kg pytel tzv. hobby betonu k univerzálnímu použití, o něco dražší je hrubý beton, zhruba 170 korun zaplatíte za pytel sloupkového betonu vhodného na kotvení sloupků a patek. Ten se sype do připravené díry po 10cm vrstvách a zalévá vodou, takže ho není potřeba předem míchat. Pro menší rozsah občasných prací lze takové řešení jen doporučit.

Důkladné míchání

Zvláště ve větším množství má na kvalitu a následnou odolnost betonové směsi vliv důkladné rozmíchání. Je potřeba, aby se všechny složky dobře propojily a proběhla správná reakce, která zaručí vlastnosti, jaké má dobře udělaný beton mít, tedy zmíněnou pevnost a odolnost proti mechanickému opotřebení i proti vlivům počasí.

Sušší směs lze míchat i na hotové betonové ploše nebo na kusu plechu. Použít můžete zahradní kolečko, plastovou zednickou vaničku nebo vědro. Práci usnadní míchadlo, ale optimální „přehazování“ zvláště u hrubšího štěrku zajistí míchačka, z níž se směs obvykle vysype či vyleje do korby kolečka. Mícháte-li beton z jednotlivých složek, usnadní míchačka i přípravu, štěrk se dovnitř snadno nahazuje lopatou. Stavební míchačku, která se po složení podstavných noh vejde i do standardního kombíku, koupíte od 5 tisíc korun.

Druhy betonu

  • Potěrový na podlahy
  • Rychle tuhnoucí na sloupky
  • Lehčený s příměsí liaporu
  • Železobeton zpevněný sítí

Dobré rady

  • Míchačka je na přípravu betonu ideální. Vyplatí se, i když betonujete sice jen občas, ale opakovaně.
  • Zorientujte se předem v nabídce betonových směsí ve stavebninách.
  • K míchání lze použít i motyku a běžně dostupnou plastovou zednickou nádobu (kalfas) a (raději plastovou) korbu zahradního kolečka.

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock

Jak betonovat svépomocí