Jak vybírat filtraci

Filtraci by uživatelé bazénů neměli vnímat jako luxusní doplněk, ale jako nezbytnou součást základního bazénového příslušenství. Investice navíc se vždy vyplatí, ale je třeba zvolit zařízení s dostatečnou účinností a kapacitou vzhledem k typu a velikosti bazénu.

Filtraci lze snadno instalovat svépomocí, někteří prodejci vám však zkompletují i nadzemní bazén

 

Je nutné, aby zvolená filtrace měla s ohledem na objem bazénu dostatečnou výkonnost, což v případě koupacích nádrží znamená schopnost přefiltrovat potřebný objem krychlových metrů vody za hodinu. Doporučuje se posuzovat filtrační zařízení podle toho, zda dokáže přefiltrovat celý objem bazénu za 6-8 hodin, ovšem ideální je, když to v případě intenzivního provozu bazénu v horkých letních dnech zvládne už za 3-4 hodiny. Dostatečná výkonnost filtrace je rovněž důležitá s ohledem na to, zda a jaká bazénová výbava k ní bude připojena.

 

Kartušová filtrace

Bazénová voda v tomto případě prochází přes kartušovou filtrační vložku (válec papíru vrstveného a skládaného do kruhu), ve které se mechanické nečistoty zachycují, čistá voda se vrací do bazénu. Filtrace se skládá z výměnné kartušové filtrační vložky a čerpadla. Filtrační vložka se musí několikrát týdně vyjmout a proprat tlakem vody. Pro dosažení kvalitní filtrace je třeba několikrát (závisí na zatížení bazénu) za sezonu vložku vyměnit.
V sezóně bývá častou součástí zvýhodněných sad a nadzemních bazénů, prodávaných ve slevových akcích. Vyplatí se? Nutno říct, že nižší výkon ji předurčuje spíše pro menší bazény a mnohdy není dostačující ani pro produkty, k nimž je přibalena. Ale pro řadu bazénů postačí a máte-li možnost zvolit dostatečně velký a výkonný výrobek, může posloužit. Kvůli nízké výkonnosti se k těmto typům filtrací nedoporučuje připojovat jakoukoliv doplňkovou bazénovou výbavu.

Investice do dostatečně účinné pískové filtrace se vyplatí vždy, zařízení může sloužit déle, než samotný nadzemní bazén

Písková filtrace

Pracuje na přírodním principu, kdy voda z bazénu je čerpadlem (součást filtrace) nasávána do filtrační jednotky, kde protéká speciální pískovou křemičitou náplní (optimální frakce, tedy velikost zrn písku, je 0,6 až 1,2 mm). V písku se zachycují mechanické nečistoty a voda se vrací do bazénu přefiltrovaná a čistá. Písková filtrace je rovněž nezbytná pro provoz další bazénové výbavy, jako jsou solární ohřevy nebo poloautomatické bazénové vysavače. Výkonnost filtrační jednotky má vliv na efektivitu dalších doplňkových zařízení, zejména vysavače.

Písková filtrace se zapojuje současně s instalací bazénu. Kvalitní pískové filtrace mají pro pohodlné ovládání tzv. 6cestý ventil, jehož pomocí jednoduše spustíte i proces automatického propláchnutí pískové náplně. Písková náplň by se měla nechávat max. dvě koupací sezóny, lze ji běžně dokoupit.

Filtrace by neměla být moc daleko od bazénu, aby se nesnižoval sací výkon čerpadla filtrace. Přístroj je třeba chránit před deštěm, ale neměl by být v podzemní šachtě.

 

 

Jak vybírat filtraci