Koupání trochu jinak

Rubrika: Zahrada

V horkých letních dnech přijde vhod osvěžující koupel. Kde se smočit, když nemáte bazén? Nabízí se třeba koupací sud nebo vana, vířivka či sprcha.

Jestli jste až doposud odkládali pořízení bazénu, nebo dokonce koupacího jezírka, dnes už možná nelitujete, že jste to nezvládli. V posledních letech je velké sucho a na mnoha místech je problém velký bazén napustit. Kde se osvěžit? Máme pro vás tipy za pár korun i za statisíce.

Koupací káď se schůdky okouzlí krásou
ruční práce. Vyrábí se z dubu nebo modřínu
(bednářství Josef Fryzelka)

Vany, necky a ochlazovací kádě

K levným řešením patří malé zákoutí, kde se kromě nafukovacího bazénku můžete svlažit třeba v neckách nebo plechové vaně. Voda tady není upravena bazénovou chemií, a tak ji při výměně za čistou použijete na zalévání záhonu a trávníku. Plechové vany a dřevěné necky kdysi patřily k výbavě chalup, dnes je koupíte v bazarech, klasické necky nabízejí některé truhlářské dílny.
Jestli máte saunu, určitě vám nechybí ani ochlazovací káď či sud, které v létě také poslouží k příjemnému osvěžení.

exkluzivní model vířivky Columba s dřevěným obkladem usazený do terasy (ussPa)

Mobilní vířivé vany

Některé nafukovací perličkové vířivky je možné použít i venku. Snadno se instalují a jsou rychle připraveny k provozu. Ve výbavě mají vzduchové trysky, jejichž počet se u jednotlivých modelů liší (102 až 130), a také filtraci a ohřev vody. V dodávce by měl být rovněž vrchní kryt, který pomůže udržet teplotu vody a brání jejímu odpařování a znečištění.
U vířivek je vždy zapotřebí připravit a udržovat vodu, abyste zamezili zdravotním rizikům nebo poškození bazénku. K tomu slouží vhodné chemické prostředky. Mobilní vířivky mají podle velikosti objem vody okolo 700 až 950 litrů. Některé nové typy lze naplnit slanou vodou (Intex Jet&Bubble Spa Deluxe OCTAGON 28454EX), jiné mají předehřívání nasávaného vzduchu.
Vybrat si můžete z velkého množství modelů, kam se vejdou dvě osoby, celá rodina nebo vaši letní hosté. Nafukovací vířivky jsou kruhového, oválného i čtvercového tvaru s hloubkou okolo 70 centimetrů a průměru 118 až 204 cm. Jejich cena se pohybuje v rozmezí od 12 do 35 tisíc korun.

V plechové vaně se v horkých dnech rychle
ochladíte (IKEA)

Relax 365 dní v roce

Po celý rok lze využívat například mobilní kruhové vířivky Softub. Jsou vyrobeny z tzv. PolyBond pěny, díky níž jsou lehké, uvnitř měkké a pohodlné, pěna navíc nepřenáší vibrace. Můžete sedět v té nejlepší pozici vůči masážním tryskám. Vnější materiál LeatherTex odolává klimatickým vlivům. Technologie Whisper zaručuje tichý chod. Softub má účinnou filtraci a díky spojení čerpadla motoru a tepelného systému se přebytek tepla z motoru využívá při ohřevu filtrované vody a snižuje tak významně spotřebu energie. Vířivky lze doplnit o obložení ze dřeva či z umělého ratanu. Cena se pohybuje od necelých 190 do 219 tisíc korun.

Finská koupel nebo také Hot Tub umožňuje relaxaci v horké vodě. K ohřevu vody
je použito výkonné topidlo na dřevo (Pro
Kempy.cz)

Venkovní vířivé bazény neboli spa

Nákladnější je rovněž pořízení venkovního vířivého bazénu. V něm se sice nedá plavat, zato vám poskytne kvalitní celoroční relaxaci. Jde o příjemný způsob, jak upevnit své zdraví. Koupel s masáží pomáhá v boji se stresem, ztuhlými svaly nebo bolestmi kloubů. Vířivky jsou proti bazénům jednodušší na údržbu a levnější na provoz.
Skořepinové masážní bazény se vyrábějí v několika velikostech a tvarech podle toho, pro kolik jsou určeny lidí. Šířka se většinou pohybuje okolo 1,5 až 2 metrů s hloubkou kolem 60 cm. Také ve spa je trvale napuštěná voda, která se v průběhu používání ohřívá, čistí filtrací, upravuje a zbavuje mikroorganismů. Jednotlivé modely se liší počtem lehátek a masážních trysek a rovněž finální povrchovou úpravou. Mohou stát na terase nebo se do ní částečně či úplně zapustí. Levnější modely stojí okolo 70 tisíc korun, špičkové i půl milionu. Sedátka a lehátko uvnitř vířivky mají rozdílné sady trysek, aby po vystřídání všech míst v bazénu namasírovaly celé tělo.

mobilní vířivý bazén softub sportster 140
je určen pro 2 osoby (reest spa.cz)

Horké sudy a vany

V zahradě využijeme také dřevěné koupací sudy a horké sudy i vany, které slouží celoročně. V létě dáme přednost studené vodě, v chladných dnech ji ohřejeme v kamnech. Ta mohou být externí nebo vnitřní, osazená pod hladinou vody a od koupací části oddělená dřevěnou přepážkou. Na výběr je několik velikostí (většinou jde o průměr 160–200 cm) a provedení, což ovlivňuje cenu sudů.
Vyrábějí se i horké vany navržené pro jednu až dvě osoby. Jsou k dispozici jako klasické dřevěné nebo s plastovou či nerezovou vložkou. O vytápění se stará venkovní ohřívací kotlík na dřevo. Vanu lze doplnit masážním systémem Jacuzzi a osvětlením LED. K provozu sudu a vany potřebujete krycí víko, schody pro vstup do sudu, míchací pádlo, teploměr, nářadí na vybírání popela a krycí nerezový plech okolí ohřívacího kotle. Voda se chemicky neupravuje.
Cena se dle velikosti a materiálu pohybuje od 35 do 144 tisíc korun za sud s nerezovou vložkou a vnitřním ohřívacím kotlem. Koupací sud HOT TUB pro 6-8 osob o průměru 200 cm stojí okolo 96 tisíc korun.

Text: Helena Štětinová
Foto: Archiv firem

Uložit

Koupání trochu jinak