Odstraňujeme silné větve

Rubrika: Dílna, Zahrada

Dřinu s průklestem, prořezáváním i tvarováním stromů a keřů kromě sadařských pilek ušetří nové typy zahradních nůžek.

Převodové pákové nůžky Fiskars PowerGear™ s hákovou hlavou si poradí s větvemi do O 3,8 cm, 1029 Kč

Některé nůžky na větve dosáhnou bez štaflí až do korun stromů, čelisti potažené kluznou vrstvou šetří sílu a na rozdíl od pil netrhají živé dřevo, které se tak rychle zahojí.

Nůžky na tenčí větve

Tenčí živé větve a výhonky až do tloušťky 2 cm lze stříhat i jednoručními dvousečnými zahradními nůžkami. Profesionální typy mají výměnné kalené a přesně broušené čepele, ergonomická a zamykatelná měkčená držadla, tlumí rázy a u některých lze i regulovat přítlak. U lepších zakrývá plastová výstelka pružinu, která už nezlobí občasným vyskakováním. U ovocných stromů musíme vést střih asi půl centimetru nad pupenem šikmo pod úhlem 30 – 45°, abychom ho nepoškodili a list se zdravě rozvinul! Obě ostře zbroušené čepele působí v místě řezu proti sobě a pahýl větve zbytečně nepoškozují.

Ultralehké hliníkové pákové převodové nůžky na větve Gardena Comfort 500 AL pro střih větví do O 3,5 cm, 899 Kč

Ke stříhání starých a tuhých větví jsou naopak lepší nůžky jednosečné (s jednou čepelí stříhající větev proti tzv. kovadlince). Nejvýhodnější jsou typy se srpovitou čelistí, umožňující tzv. klouzavý střih. Mají masivnější držadla (takže lze prsty vyvinout větší sílu), jednoduchý zámek a doraz z vyztuženého plastu.

Některé nůžky (např. SingleStep™ od Fiskars) mají držadla upravena jak pro praváky, tak i leváky, a oceníte u nich malý otvor pro zápěstní řemínek. Po práci nezapomínejme jakékoliv zahradní nůžky dosucha utřít a lehce přestříknout olejem ve spreji, který se k nim také nabízí.

Převodové nůžky znásobují sílu

Stříhat výhony a větve s tloušťkou 2 až 5 cm dokážeme jen dvouručními pákovými nebo tzv. převodovými nůžkami. Dlouhá držadla pákových nůžek (u některých teleskopicky prodloužitelná) zvyšují střižnou sílu v okamžiku dostřihu víc než dvojnásobně. Až trojnásobné zesílení dosahují převodové nůžky s ozubeným převodem mezi čelistmi.

Ozubený převod u pákových nůžek Fiskars Powerstep L85 snižuje potřebnou sílu, dovoluje stříhat větve do O 4 cm, hmotnost pouhých 700 g, 890 Kč

Nabídka je široká. Pákové a převodové nůžky Fiskars mají držadla z polyamidu, vyztuženého skleněnými vlákny, a pružné dorazy chrání prsty před zraněním při konečném „docvaknutí“. Nůžky s převodem PowerGear™ zvyšují sílu střihu na začátku, kdy jsou ruce uživatele od sebe nejvíce vzdálené, a pak i uprostřed střihu, když čepel proniká nejtlustší částí dřeva. Jednočepelové nůžky s technologií PowerStep™ zase umožňují stříhat tlusté větve v několika krocích postupným zavíráním a otevíráním držadel s měkčenými rukojeťmi.

Wolf-Garten vyrábí vedle řady nůžek s oválnými hliníkovými trubkovými držadly s nastavitelným předpětím čelistí i nůžky s teleskopicky prodloužitelnými držadly na 65 až 93 cm. Gardena svoje převodové a pákové nůžky nabízí ve třech třídách Classic, Comfort a Premium. Nejdražší profesionální nůžky s dvakrát zahnutými hliníkovými rukojeťmi a nastavitelnými klouby zvládnou stříhání až 5 cm tlustých větví.

Do koruny stromů s houseníkem

Se silnějšími větvemi v koruně stromů až do výšky 5m si poradí tzv. houseníky s lanovým pohonem střižných čelistí. V programu všestranně použitelných zahradnických stavebnic je Wolf-Garten prodává pod jménem Multi-star, Gardena jako Combisystem. U Multi-staru je lanko čtyřnásobného kladkostroje, za které se při stříhání tahá držadlem, automaticky napínáno, aby se nezamotávalo do větví.

Houseníkové nůžky Wolf-Garten RC-M díky lanovému převodu přestřihnou nad hlavou větve do O 3,8 cm, 1017 Kč

Místo houseníku lze na lehkou a obvykle teleskopicky prodloužitelnou násadu nasadit a kliknutím upevnit například čepelovou pilku s hákem na větve, rámovou pilku s natáčivým listem, hák pro zachycení a třesení větví při sklizni ovoce nebo česák s kloubem, který natočíme podle potřeby.

Mimo tuto „stromovou sadu“ jde na tyč připojit samostatně dokoupitelné užitečné nářadí pro úklid a úpravu trávníků – od kypřičů, hrábí, pleček, motyček a secího strojku až po vertikutační kolečkové hrábě, smetáky, stěrky a lopatky. Po práci se dá všechno přehledně uložit na nářaďovou lištu na stěně kůlny, altánu či garáže.

Novým pomocníkem je střihací kopí

Se zahradními univerzálními teleskopickými nůžkami Fiskars UP86 můžeme stříhat větve až ve výšce 6 m, do O 3 cm a dvanáctkrát menší silou, 2900 Kč

Až do výšky 6 m (aniž riskujete pád z vratkých štaflí či žebříku) lze díky střihacímu kopí s teleskopickými tyčemi a s nástavcem – střihací hlavou – odstraňovat odumřelé větve a prosvětlovat korunu košatých stromů. Navzdory své délce neváží víc než 2 kg a na rozdíl od houseníků se do větví nezaplétají a nepřekážejí žádná lanka. Čelisti se totiž uvádějí do pohybu mechanizmem skrytým v tyči – jednoduchým pohybem tažného pouzdra nahoru a dolů. Bez větší námahy lze stříhat větve do průměru 3 centimetrů. Univerzální teleskopické nůžky Fiskars UP86 jsou všestranným pomocníkem, který umožňuje vyměnit střihací hlavu za čepelovou pilku nebo česák ovoce. Unikátní mechanizmus PowerReel™ umožňuje stříhat s vynaložením 12x menší síly než u nůžek s tradičním mechanizmem a má nastavitelný úhel stříhání v rozsahu 230°.

Gardena má střihací kopí StarCut s nožovou hlavou s nastavitelným úhlem sklonu až o 200°, násadu lze prodloužit tak, aby umožnila dosáhnout do výšky čtyř metrů. Řezat i nejsilnější větve teleskopickou tyčí nad hlavou lze i obloukovými pilami Gardena ze stavebnice Combisystem. Totéž umí pily Vario od Wolf-Garten, které lze po nasazení na teleskopickou tyč ze stavebnice Multi-Star libovolně natočit a sklonit.

www.fiskars.com, www.gardena.cz, www.WOLF-Garten.cz

TEXT: ING. JAN TŮMA
FOTO: ARCHIV FIREM

Odstraňujeme silné větve