Skoby, háčky a oka

Rubrika: Dílna

Pomocí zatloukacích či šroubovacích skob, háčků či oček různých velikostí přichytíte, upevníte či zavěsíte rozmanité věci velmi rychle, pevně a bezpečně.

Existují kalené zatloukací skoby černé nebo pozinkované. A také skoby s vrutem pro snadné zašroubování do dřeva nebo do hmoždinky. Vyrábějí se rovněž v pozinkované verzi, ale i s bílým nebo jinak barevným lakovaným povrchem. Mezi skobami s vrutem najdete i skobu s plochou drážkou, která se lépe hodí pro zavěšení předmětů, a s mělkým výřezem pro závěs. Chcete-li skobu, která se dá prošroubovat například skrze dřevěnou desku a pojistit maticí a podložkou, sežeňte si skobu se závitem.

Skoby s hroty uzpůsobenými pro zatloukání nebo zašroubování do různých materiálů jsou staletími prověřenou praktickou pomůckou pro zavěšení různých předmětů, břemen či nábytku. Obrazy, police či skříňky, garnýže i závěsové tyče, zrcadla nebo nástěnné lampy a svícny, to vše můžete pomocí skoby připevnit na stěnu velmi pevně a zároveň to opět snadno sundat. To je základní výhodou skob oproti šroubům. A využijete je i jako samostatný věšák, praktický v dílně i v obytném interiéru.

Aby skoba dobře posloužila, je nutné zvolit velikost odpovídající předpokládanému zatížení. A také ji dobře ukotvit do stěny. Pokud si nejste jisti materiálem podkladu, vyhněte se raději skobě zatloukací a použijte skobu se závitem do hmoždinky. Nebo zkuste starý osvědčený způsob spočívající ve vyvrtání díry, zasádrování špalíku či kolíku a natlučení skoby do něj.

Háčky a oka

K železářské klasice patří také šroubovací háčky a oka. Pořiďte si jich zásobu v několika velikostech, protože najdou na chatě a chalupě spoustu příležitostí k využití. Podobně jako šroubovací skoby lze háčky a oka zavrutovat do dřeva a dřevitých materiálů nebo upevnit do zdiva pomocí hmoždinky. Poslouží třeba při uchycení stínicích rolet na pergole či drátů pro popínavé rostliny nebo vypnutí prádelních šňůr. Na háčky lze pak ledacos zavěsit; mohou se hodit například pro některé typy zahradního nářadí se závěsným okem. Poplastované šroubovací háčky jsou bezpečnější a šetrnější k zavěšovaným předmětům, takže na ně lze věšet i šatstvo.

Při výběru háčků a ok opět platí nutnost tyto závěsné pomůcky správně dimenzovat, aby se pod tíhou břemene neohnuly nebo nevytrhly z podkladu. Například šňůry zatížené mokrým prádlem kladou na únosnost háčků a ok poměrně vysoké nároky. Čím delší je šňůra, tím hlouběji by měl být háček ukotven do podkladu. Mezi tzv. prádelními háky tedy můžete vybírat nejčastěji v délkách od 50 do 100 mm s různými průměry i velikostmi háčku. Bývá u nich uváděna také maximální únosnost (pro místo v ohybu háčku, nikoli pro podklad, do něhož je háček ukotven), která se pohybuje od 20 do 60 kilogramů.

Ještě širší výběr velikostí nabízejí očka a oka, která se nakupují podle délky (od 6 do 60 mm) či průměru samotného očka (od 3 do 25 mm). V délce od 90 do 350 mm jsou k dostání i speciální lešenářská oka k ukotvení do hmoždinky, která lze zatížit až pěti sty kilogramy.

text: Richard Guryča

foto: archiv firem

Skoby, háčky a oka

Skoby, háčky a oka