Venkovní nátěry dřeva

S příchodem jara se opět začínáme věnovat pracem kolem domu, chaty či chalupy. Renovujeme či stavíme terasy, ploty, zahradní stavby nebo kůlny. Dřevo je ale živý materiál, který vyžaduje speciální péči, pokud si má zachovat svou krásu.

 

Dřevo musí být před nátěrem čisté

Většina dřevin potřebuje ochranu před slunečním zářením, vodou a povětrnostními vlivy. Je tedy nutností ošetřit veškeré stavby ze dřeva kvalitními ochrannými nátěry.
Jednou z možností je zvolit lazurovací lak Flügger 95 Aqua. Tento tenkovrstvý lazurovací lak na dřevo obsahuje nejlepší složky na bázi oleje a vody a uchovává si tak ze všech poloprůhledných nátěrů svůj odstín po nejdelší dobu. Povrch nátěru se velice snadno udržuje a obnovuje.
Pokud chcete zachovat původní vzhled dřeva, zvýraznit jeho kresbu, ale dodat mu lesklou povrchovou úpravu, použijte Flügger 96 Classic. Klasický silnovrstvý lazurovací lak chrání dřevo před vlhkostí a vysycháním. Navíc je díky kvalitním pojivům velice pružný, čímž se minimalizuje riziko praskání a loupání nátěru.
Pokud byste raději použili krycí nátěr na dřevo, který překryje původní barvu dřeva, ale zároveň nepotlačí jeho strukturu, zvolte Flügger 98 Aqua. Má dobrou kryvost, takže je mimořádně vhodný, pokud chcete změnit barvu dřeva, včetně povrchů předtím ošetřených lazurovacími laky.

 

Jak postupovat?

1. Dřevo musí být před nátěrem čisté. Proto odstraňte jakékoliv znečištění nebo mastnotu.

2. Oškrábejte veškeré zbytky starých nesoudržných nátěrů pomocí špachtle nebo škrabky a sražte ostré hrany brusným papírem, aby nátěr ulpěl i na hranách.

3. Pokud jsou prkna pokryta plísněmi, řasami nebo houbami, použijte prostředek Flügger Facade Anti-green a veškeré napadení odstraňte. Nové dřevo může skrývat neviditelné spóry, které se mohou množit. Z toho důvodu obecně doporučujeme dezinfikovat nové i staré povrchy.

4. Celý povrch nového a holého dřeva natřete napouštěcím olejem Flügger 90 Aqua nebo Flügger 90 Classic. Ty dobře pronikají do dřeva, nasycují jeho povrch a zajišťují vodoodpudivost dřeva. Mimořádnou péči věnujte natírání příčných řezů dřeva. Po 20 minutách setřete přebytek napouštěcího oleje suchým hadrem.

5. Natřete dřevo dvěma vrstvami zvoleného lazurovacího laku. Po první vrstvě povrch lehce přebruste smirkovým papírem zrnitosti 120.

www.fluger.cz

TEXT: REDAKCE
FOTO: FLÜGER

 

 

Venkovní nátěry dřeva