Tipy proti vykradení

I když rekreační objekt zabezpečíte před zloději sebelépe, je dobré přidat k tomu i některá preventivní opatření. Ta zloděje odradí, nebo omezí škody v případě, kdy k vloupání přece jen dojde.

Podle dlouhodobých policejních statistik jsou největšímu riziku vloupání na počet obyvatel vystaveni majitelé chat a chalup ve Středočeském kraji, následováni krajem Libereckým a Vysočinou. Rizikové faktory představuje v těchto oblastech zejména kombinace nižší hustoty osídlení a velkému množství osamocených chalup. Klidnější mohou být chataři a chalupáři z Moravskoslezského a Karlovarského kraje a v Praze. Do jisté míry je to způsobeno tím, že v těchto krajích se rekreačních objektů nachází v přepočtu na počet obyvatel poměrně málo.

Škodu z vloupání často tvoří hlavně účet za poškozené dveře a zámky

Odstraňte lákadla

Odvezte opravdu všechno, co odvézt můžete a zejména na podzim neodkládejte odvoz cenných věcí s tím, že bude hezky i další víkend. Může totiž napadnout sníh.
Co nemůžete odvézt, zkuste po dohodě uložit třeba k sousedům do stále obydleného objektu.

Dejte pozor, ať věci cenné pro zloděje nejsou vidět nejen okny, ale také nejrůznějšími škvírami a průhledy. Pořiďte fotodokumentaci stavu zazimovaného objektu. Kdyby došlo k vloupání, dokážete snáze identifikovat chybějící výbavu, fotografie také poslouží jako vodítko pro pojišťovnu.

Nenechte zlodějům v dosahu předměty, které jim poslouží jako páčidlo

Elektroniku polepte špatně odstranitelnými či ukrytými evidenčními štítky. Pokud ji naleznete v bazaru, lépe ji poznáte a případně prokážete, že je vaše.

Pokud není objekt na první pohled zazimovaný, snažte se, aby vypadal obydleně. Dejte na schránku jmenovku, nainstalujte bezdrátový zvonek, od věci není ani varovná tabulka s upozorněním na přítomnost psa či boty na verandě.

Někdy se doporučuje i „návnada“ v podobě na pohled netknuté okolkované lahve s alkoholem, schované mimo hlavní objekt, například do poličky v kůlně. Někteří zloději se s takovou kořistí spokojí a vy předejdete dalším škodám.

 

Když zjistíte vloupání

Existuje spousta informací o prevenci pro vykradení objektu, ale lidé často nevědí, jak se správně zachovat v případě, že k nezvané návštěvě zlodějů skutečně dojde.

Při každém příjezdu na chalupu či chatu nejprve objekt obejděte a snažte se zjistit, zda není vykraden. Pokud zvenčí spatříte známky vloupání, vždy raději počítejte s variantou, že zloděj může být uvnitř. Buďte proto opatrní, a pokud si nejste jisti, raději do objektu nevstupujte. V každém případě neprodleně zkontaktujte policii, i kdyby se škoda zdála nepatrná.

Co nejdříve udělejte seznam chybějících věcí. Pokud jsou v objektu cenné předměty, například starožitnosti, včas je vyfotografujte a přesně zdokumentujte (včetně rozměrů), v případě vloupání se to bude velmi hodit.

Rozbité dveře jsou prvním signálem vloupání, policii raději volejte ještě před vstupem do objektu

Pokud vám zmizely specifické části výbavy, snažte se je s týdenními odstupy hledat na internetových bazarech. Je možné, že se objeví třeba až měsíc od vloupání.

Krádeži je ovšem vždy lepší předejít a jak už jsme několikrát zmínili v předchozích článcích, nejlepší ochranou před většinou zlodějů je znásobení bariéry z ochranných opatření na takové maximum, že se jim nevyplatí ji překonávat a raději odejdou.

Visací zámek a petlice představují mechanickou zábranu, která dokáže klást pořádný odpor. Pokud bude mít visací zámek dostatečně odolnou vložku, zloděj ho nedokáže ani odvrtat.

Chcete zajistit dveře proti vyražení? Nainstalujte k nim přídavný zámek do zárubně. Skvěle se hodí také pro garážová vrata nebo pro vjezdovou bránu. Mechanismus je navíc možné navařit na kovový povrch dveří nebo vrat. Pokud máte v garáži motorku, čtyřkolku nebo zahradní traktůrek, využijte systém zemního zámku, které je klasifikován ve 4. bezpečnostní třídě. Ten jednoduše uchytíte k zemi nebo zašroubujete do zdiva. V kombinaci s masivním řetězem vytvoří nepřekonatelnou překážku.

 


Typologie zlodějů

Tuláci a přespávači – zloději, kteří hledají především snadno dostupnou střechu nad hlavou, zdroj jídla a alkoholu. Často si vezmou také oblečení, batoh, výbavu na přespání a další praktické věci jako třeba baterku nebo nůž. Jsou mezi nimi jak ti, kteří nepohrdnou ani cennostmi nebo nalezenými penězi, tak takoví, kteří si naopak počínají „ohleduplně“ a snaží se nezpůsobovat další škody. Většinou používají pouze hrubou sílu. Jak se proti nim bránit? Stačí bytelné zabezpečení všech přístupových cest do objektu, které nepůjde překonat silou. Zároveň je důležité dobře skrýt nářadí, které by zloději pomohlo dostat se do objektu.

Hledači kovů – nepohrdnou čímkoli kovovým, škodu mohou způsobit také zcizením měděných okapů nebo odřezáním kvalitních měděných kabelů od pracovních strojů. Nemají problém trávit čas i přečerpáním nafty, najdou-li třeba traktor. Pracují s páčidlem a pákovkami. Jak se bránit? Nepodceňujte zabezpečení kůlen a garáží, kde schováváte kovové věci. Visací zámek doplňte petlicí anebo zemním kotvením.

Bazaristé – hledají především snadno zpeněžitelnou výbavu, kterou dokážou sami snadno odnést. Klasickým artiklem je elektrické nářadí, rybářské náčiní, kuchyňská výbava anebo audiovideo technika. Lup si opatrně nanosí mimo objekt a posléze vyzvednou vozem. Majetek se snaží prodat za hotovost v některém z městských bazarů, pravidlem bývá, že tak činí v jiném kraji, aby zametli stopy. Jejich náčiním jsou páčidlo, pákovky, občas akumulátorové nářadí. Co pomůže? Drobnou elektroniku a náčiní odvezte nebo dejte k sousedům, případně uzamkněte za bytelné dveře, ideálně do místnosti bez oken. Praktická v tomto ohledu bývá třeba kotelna.

Starožitníci – pamatujete si je z devadesátých let, nyní se díky zájmu o retro vrací. Často operují v bandě a vytipovávají především starší objekty – majitelé starých chalup vědí své. Kradou výbavu s historickou hodnotou, kterou prodávají buď do antik bazarů, anebo přes internet, a to jak v České republice, tak zahraničí. Jsou vybaveni páčidlem, pákovkami, akumulátorovým i elektrickým nářadím. Jak se proti nim bránit? Pokud máte v chalupě historické kousky, dejte si pozor, ať nejsou vidět okny. Ideálně je skryjte na jedno místo pod bytelný zámek. Nespoléhejte na úkryt na půdě nebo v kůlně, ty zloději prošmejdí také, raději pořiďte třeba plechový box s nerozbitným zámkem.

Stěhováci – podobně jako „starožitníci“ i „stěhováci“ obhlížejí objekty a hledají větší věci ke zpeněžení. Rádi ukradnou třeba pracovní stroje, motorku nebo čtyřkolku. Často zajedou až k objektu s automobilem. Aby nevzbudili podezření, převlékají se za elektrikáře anebo právě stěhováky. Pokud je lup opravdu bohatý, přijíždějí na etapy. Mají páčidlo, pákovky, akumulátorové i elektrické nářadí, ti zkušenější i paklíče. Jak se proti nim postupovat? Vše v garáži zabezpečte ještě sekundárním nebo terciérním zámkem, ideálně se zemním kotvením, který je odolný proti vytržení. Pomoci můžou i atrapy kamer, které je možné umístit na objekt.

Skrývači – asi nejnebezpečnější typ. Jsou to většinou zloději, kteří utíkají před zákonem. Vybírají si odlehlé rekreační objekty, které využívají jako skrýš. Nemají co ztratit a své stopy se bohužel nerozpakují zahladit například zapálením objektu. Náčiní nemají žádné. Postupují často jen za použití hrubé síly a toho, co najdou na pozemku. Jak se proti nim bránit? Velmi špatně. Nemají problém vylomit okno nebo vypáčit dveře. Neznamená to však, že alespoň nejde snížit riziko. Zabezpečte přístupové cesty kvalitními zámky, zkuste nainstalovat na skla u obytných místností fólie. A skryjte veškeré nářadí, aby neposloužilo k dalšímu postupu do objektu. Dveře, které nemusíte zamykat, nechte odemčené.

Tipy proti vykradení