Domek za pár hodin

Freedomek, cenami ověnčenou dřevostavbu, usadí jeřáb na váš pozemek za jedno odpoledne. A záleží jen na vás, zda v něm budete trávit jen víkendy, nebo se dům stane celoročním bydlením pro celou rodinu.

Když se moduly Freedomku postaví na sebe, vznikne patrový dům

Míchání malty, postupné stavění zdí, střechy a zdlouhavé dokončování domu ani dlouhodobé skladování stavebního materiálu nejsou v kurzu. Trendem je stavět rychle a čistě. Proto jsou tolik oblíbeny montované dřevostavby, které se dovezou na pozemek, kde se sestaví nebo dokonce již kompletně hotové pomocí jeřábu usadí. V dubnu byla na Mezinárodním stavebním veletrhu na brněnském výstavišti představena novinka – domek s kůlnou, který můžete mít na zahradě během jednoho odpoledne. Jde vlastně o promyšlenou minimalistickou dřevostavbu, v níž je využit každý centimetr místa. Pojďme si ho představit.

Před domem je možné udělat terasu

Na přání se může rozrůst
Freedomek je modulový dům, který může růst podle potřeb majitele. V nejmenším provedení je určen pro bydlení jednoho či dvou lidí. Lze ho však kdykoliv později zvětšit – přistavět k němu další modul, v němž se dá bydlet, mít v něm kancelář či provozovat kavárnu. Zatímco u jiného typu domu musíte při jeho rozšiřování shánět materiál, řemeslníky, uklízet dům a nakonec i staveniště, tady tyto fáze odpadají. Vyberete si typ modulu, který vám bude vyhovovat, zvolíte druh výbavy a za tři měsíce vám přístavbu či celý domek přivezou.

Modul M+ s kůlnou v boční stěně byl představen na letošním brněnském veletrhu

Nejmenší model „S“ má obytnou plochu 22 metrů čtverečních, kam se vejde jedna obytná místnost s kuchyní, kout na spaní a koupelna se záchodem. Model „M“ disponuje velkou ložnicí, navíc je tu předsíň. Nejoblíbenější je model „M+“, který je v boční části rozšířen o praktickou kůlnu s rozměry 1,5 x 4 m. Vejde se do ní například dílna nebo můžete celý prostor využít na uskladnění nejrůznější věcí od kola, lyží až po sekačku na trávu či jiného náčiní. V největším modelu „LS“ najdete oproti modelu „M“ další dva pokoje. Všechny moduly jde kombinovat a přistavovat k sobě.

Pohled do ložnice ve větších modulech

Z čeho je postaven?
Nosná konstrukce z lepeného dřeva má přesné spoje podle švýcarského patentu. Zateplení tvoří dřevovláknitá izolace, která má vynikající fázový posun „den/noc“. Plášť Freedomku je difuzně otevřený, fasáda je zpracována ze severského modřínu. Vytápění domu je možné více způsoby od designového lihového krbu přes přímotopy a sálavé panely až po tepelná čerpadla.

Obytná místnost s kuchyňskou linkou, jídelním stolem a sedací soupravou bude malé rodině stačit

O stavbě
• Freedomek je vyroben maximálně za tři měsíce od objednání.
• Po jeho dopravení na místo určení trvá jeho umístění na zemní vruty necelé čtyři hodiny.
• Freedomek se staví z 95 % ze dřeva. Tepelně-izolační stěna odpovídá vlastnostem cihlové stěny o šířce 3,6 metru, čímž se při vytápění dosahuje výrazných energetických úspor.
• Průměrné náklady na provoz v modulu M se dvěma obyvateli jsou zhruba 1 500 Kč za měsíc.

Domek za pár hodin