Drobné opravy povrchu nábytku

Opotřebení či povrchovému poškození se nevyhnete zejména u nábytku, který se často používá. Jenže nábytek je od toho, aby sloužil. A na drobné opravy existuje spousta užitečných pomůcek.

Nemáte-li chalupu zařízenou jako muzejní expozici, nemělo by se kolem nábytku chodit po špičkách. Čas od času se tedy objeví různé šrámy, vrypy či praskliny. Dřevěný, dýhovaný či laminovaný povrch nábytku může poznamenat i nerovnoměrné vyblednutí v místě, kde stojí vázna nebo svícen. K odstranění tohoto typu menších povrchových poškození existují i méně pracná řešení než broušení, opětovné lakování nebo dýhování. Můžete vyzkoušet například různé typy retušovacích tužek a opravných vosků.
Pro příklad toho, co umí retušovací nástroje na dřevo, poslouží třeba opravná retušovací tužka Holz Profi s plstěným šikmým hrotem pro jednodušší nanášení v rozích a jiných hůře přístupných místech. Je určena pro všechny druhy dřevěných povrchů v interiéru. Nepřekrývá kresbu dřeva a v případě potřeby je přetíratelná. Existuje v široké škále odstínů a lze s ní například dokreslit poškozené žilkování dřeva.
Pro odstranění škrábanců a jiných drobných poškození na povrchu lakovaného dřeva lze použít lakovací krycí fix Holzmaker s ventilovým uzávěrem. Je odolný proti vodě, barevně stálý a rychleschnoucí, můžete ho přelakovat i převoskovat.

Drobná poškození povrchu nejsnáze opravíte pomocí tvrdých či měkkých vosků a tmelů

K profesionální péči o povrch dřeva se doporučují například produkty Borma (Paulín)

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Domácí dílna:

Domácí dílna

Skládací pracovní stolek

Skladování nátěrových hmot

Nábytek do dílny

Proč si připlatit za kvalitní nářadí?

Ochranné pracovní pomůcky

________________________________________________________________________

Tvrdé i měkké vosky

Právě vosky jsou dalším osvědčeným prostředkem k opravám škod, na které už nestačí fixy. V řadě případů je ale vhodné fix a vosk při ošetření nábytku zkombinovat.
Tvrdý vosk Hartwachs PLUS Kö 143 je určen k opravě i větších rýh, děr, škrábanců a promáčklin a použít ho můžete uvnitř i na dřevěné předměty umístěné venku. S pomocí vosku je možné opravovat dřevo, dýhu, lamino, ale i umělé hmoty a fólie. Obecně se tvrdé opravné vosky hodí i na více namáhané povrchy včetně podlah a kuchyňských linek, ale i na dřevěná či plastová okna a dveře.
K nanášení tvrdého vosku je potřeba tavná pájka na baterie nebo na plyn. Jednotlivé odstíny vosků se prodávají v tyčinkách a po natavení je můžete míchat.
Také se prodávají opravné tyčinky Stuccorapido z plastického voskového tmelu. S jejich pomocí rychle zacelíte drobná poškození a vrypy na méně namáhaném povrchu mořeného, lakovaného či lazurovaného dřeva.

Vosky i retušovací fixy lze kupovat v různých odstínech a v sadách i po jednotlivých
kusech

Tvrdé opravné vosky je nutné natavit pomocí pájky do tekuté konzistence

V několika odstínech lze pořídit i měkký opravný vosk Haro. Například bílý vosk využijete pro zahlazení škrábanců, vrypů a malých děr ve dřevě, ale i na umělých površích. Kromě dveří a nábytku z různých materiálů včetně lamina tak může vosk pomoci i při opravách malých poškození laminátové podlahy nebo plastového parapetu.
K voskům v různých barevných odstínech se prodává i špachtle. Její špičkou se měkký vosk nabírá a vtlačuje do rýhy, seříznutou částí pak odstraníte přebytečný vosk.
Alternativou jsou například vosky Novoryt v provedení tavný (tvrdý) a měkký. Dají se použít podobně jako jiné opravné vosky, výrobce navíc uvádí, že jsou obzvlášť vhodné na opravy hran u nábytku či povrchu schodů. Novoryt tavný, ke kterému budete také potřebovat pájku, lze kromě dřeva, lamina či plastu vyzkoušet i při opravě povrchu z korku, nebo kamenné dlažby a obklady. Záleží jen na dostupnosti vhodného odstínu. Po zaschnutí vzniká velmi tvrdá vrstva a opravený povrch se dá lakovat kvůli dosažení stejnoměrného lesku.

Pro opravy namáhaných hran použijte dostatečně tvrdé a odolné materiály

Broušení a tmelení

U složitějších oprav povrchů se už obvykle nelze vyhnout broušení a tmelení. Někdy stačí poškozené místo pouze vytmelit, po zatvrdnutí povrch vybrousit jen v místě tmelení a například pomocí opravného fixu doladit kresbu dřeva. Opravené místo se nakonec přelakuje nebo zastříkne retušovacím lakem ve spreji.
Větší plochu z masivního dřeva nebo spárovky, což může být například kuchyňská pracovní deska, stolová deska, schodnice nebo práh, je většinou po nějaké době používání vhodnější přebrousit a obnovit komplet. K odstranění povrchových kazů v takovém případě použijte některou z ručních brusek s větším úběrem materiálu a mějte k dispozici i brusné papíry s jemnou zrnitostí na finální přebroušení. Zbroušený povrch pak ochráníte podle účelu použití dřeva vosky, laky či lazurami.
Odstraňujete-li před opravou starý nátěr, je nutné rozhodnout se, zda chcete získat nový povrch z masivního dřeva, nebo zda přijde na očištěnou plochu opět krycí barva. Podle toho je nutné volit tmel či vosk pro opravu povrchu, zatmelení prasklin a vyrovnání vrypů. Zůstane-li kresba a struktura dřeva viditelná, vyberte tmel či vosk v příslušném odstínu a použijte k dokonalému zahlazení stop po opravě už zmíněné fixy či retušovací lak. Přijde-li na dřevo nátěr, je nutné zvolit především dostatečně tvrdý a přetíratelný tmel nebo vosk bez nároků na přesný odstín.

U vzácnějších kousků je žádoucí zachovat původní vzhled i za cenu drobných nedostatků

U tmelů je důležitá dobrá přilnavost ke dřevu a také jejich brousitelnost po vytvrzení, která umožní dokonalé vyrovnání povrchu a jeho následný nátěr či nástřik barvou. Pokud tmelíte dřevo či dřevité materiály, u nichž lze předpokládat dostatečnou stabilitu (parkety, překližky, lamino, dřevotřískové či dřevovláknité desky), můžete použít víceméně jakýkoli tmel na dřevo. Barvou jde přetírat skoro všechny tmely, výjimku tvoří tmely silikonové.
Neméně důležité však je, aby byl tmel dostatečně pružný. To je nutné zohlednit zejména u dřeva, které dál pracuje. Rámy či parapety plastových oken, lamino či podlahové lamely jsou stabilní. Pro velké praskliny v masivním dřevu včetně fošen či trámů tak pro jistotu použijte dražší dvousložkové polyesterové tmely, které vytvrdnou i v silnějších vrstvách a v hlubších prasklinách.

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem

Uložit

Drobné opravy povrchu nábytku