Pro úklid po malování

maskovací fólie

Fólie s integrovanou lepicí páskou se přichytí na nábytek či na stěny mnohem snadněji než běžné fólie, které páskou opatřeny nejsou (Foto: tesa)

Do malování svépomocí už se pouští leckdo a výrobci přizpůsobili nabídku produktů a pomůcek pro vlastnoruční výmalbu tak, že si vše potřebné vybere každý.

Býval to malý horor, zvlášť když profesionální malíři interiérů používali tlakové stříkačky nebo mávali štětkou u stropu jako o závod. Dnes lze použít různé typy válečků, teleskopické tyče, štětce rozmanitých velikostí nebo nízkotlaká stříkací zařízení, u nichž se dá proud barvy přesněji nasměrovat.

Minimalizujte nepořádek

Odkapávání a odstřikování pomůžete i použitím hustší barvy a malířských pomůcek, které když jsou navlhčené, nedrží se v nich voda. Nějakým kapkám se pravděpodobně ani při nejlepší vůli nevyhnete, ale znečištění tohoto typu se dají minimalizovat.

Malujete-li „za provozu“, což je většinou dost dobře možné, vyplatí se použít krycí fólie. To jsou jemné a lehké polyetylenové plachty, které se opatrně přehodí přes nábytek či podlahu a na několika místech přichytí lepicí páskou.

Manipulace s nimi není ideální, snadno se poškodí a pohne s nimi každý závan průvanu. Práci si můžete ulehčit například použitím novinky v podobě maskovací fólie s integrovanou lepicí páskou. Obě prodávané varianty fólie se snadno přichytí k jakémukoli povrchu a ochrání podlahu a nábytek před nechtěnými skvrnami od barev.

Pro rovné linky

maskovací páska

Maskovací páska tesa® Excellent je vyrobena z kvalitního japonského papíru Washi, který je potažen akrylátovým lepidlem. Dá se jednoduše utrhnout rukou a z povrchů lze odstranit bez jakéhokoliv poničení malby i po jednom měsíci od nalepení. Díky kombinaci lepicích vlastností zaručí vždy ostré hrany barvy. Foto: Tesa

K docílení zcela rovných přechodů mezi různými odstíny barev (např. stěny a strop), ale i pro krytí hran podlahových či obkladových lišt, okenních parapetů nebo dveřních rámů, se používají maskovací pásky. U levnějších je někdy problém s kvalitou, protože se trhají při upevňování a po odlepení s sebou někdy „vezmou“ i kus nového nátěru. Určitě má smysl připlatit za kvalitní výrobek.

Investice do kvalitní maskovací pásky se vyplatí, páska bude držet a nestrhne část nového nátěru

Dobré rady

  • Ždímejte hadr, mop i houbu velmi pečlivě a pořád dokola. A neustále při vytírání podlah a otírání postříkaných míst vyměňujte vodu.
  • Zaschlé kapičky z podlahy není nutné mechanicky škrábat, obvykle je stačí namočit a chvíli počkat. S úklidem však příliš dlouho neváhejte.

Text: Richard Guryča
Foto: se svolením firmy Tesa

Pro úklid po malování