Chalupářské kování

Rubrika: Dílna

Dveřní kování u starých chalup mělo odlišnou podobu od toho novodobého. Šikovný kovář ale dokáže takové kliky, zámky, zástrče a závěsy vyrobit i dnes. Dveře tak získají originální vzhled.

Jednoduchý, robustní typ zástrče

U současného dveřního kování je vidět jen klika, která ale má proti té dřívější výraznou podobu. Mechanizmus zámku je zapuštěný ve dveřním křídle a není na pohled patrný, závěsy (panty) jsou nenápadné.

Klika a zámek jsou oddělené, fabka u zámku je schovaná pod odklopným krytem. Z druhé strany dveří je vidět jen klika

Staré dveřní kování bylo jiné. Závěsy měly výraznou podobu, byly upevněny na dveřním křídle a často sahaly i přes jeho polovinu, bývaly také ozdobně tvarované. Ke starším a jednodušším zavíracím mechanizmům patřily petlice a zástrče, které se ovládaly pouze z jedné strany dveří. Později se používaly spíš jen u hospodářských prostor, komor apod.

Mechanizmus kliky se zámkem byl uschován v kovovém pouzdru a byl upevněn na dveřním křídle z vnitřní strany místnosti. Byl tedy na první pohled patrný. Zato klika byla poměrně subtilní. Zámek s jednoduchým klíčem býval doplněn ještě malou zástrčkou. V některých chalupách se s tímto typem kování na původních dveřích můžeme setkat ještě dnes.

Jeden z možných typů kovaných dveřních závěsů. Kromě obvyklé šedočerné patiny mohou dostat stejný nátěr jako dveře

Pokud chceme zachovat původní styl dveří i kování, ale to staré už nelze použít ani renovovat, můžeme si ho nechat vyrobit u kováře. Toto nové kování může mít výhodu v tom, že do něj lze zabudovat bezpečnější zámek (FAB apod.), než bývaly ty staré. Šikovný kovář si poradí i s tím, aby „fabka“ pohledově nerušila – opatří ji odklopným krytem (dříve se u zámků běžně používal).

A další výhodou je, že každé takto zhotovené kování bude originálem, žádné nemusí být stejné. Inspirovat se můžete kováním na fotografiích, které vyrobil zručný kovář podle návrhů majitele rekonstruované chalupy. V domě opravdu nejsou dvě kliky, dva zámky stejné.

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: PAVEL VESELÝ A METAL STYLE

Chalupářské kování