Skládací pracovní stolek

Může být jen doplňkem v dobře vybavené dílně, ale také jedinou pracovní plochou skromného kutilského koutku. Díky své skladnosti se snadno převáží autem.

Skládací pracovní stolek je typickou chlapskou hračkou. Touží po něm snad každý muž. Když pomineme nejlevnější provedení za méně než tisíc korun, zjistíme, že spíš než o hračku jde o velmi praktickou věc, která je v mnoha ohledech těžko zastupitelná.

Skládací stůl můžeme snadno přenášet
a díky tomu použít v dílně i na zahradě

Pracovní plocha

Každý takový stolek má v horní části desku, přesněji dvě desky, které se vzájemně mohou přibližovat a oddalovat. Když je dáme až k sobě, vytvoří plochu, kterou lze použít jako malý ponk. Pokud stolek chcete využívat především jako pracovní plochu, zvolte model s co největším rozměrem desek.
Levnější stolky mají desky vyrobené z MDF. Tento materiál není příliš odolný a časem se vymačká, případně zlomí. Odolnější jsou desky z tvrdého dřeva, třeba bambusu, které najdete na dražších výrobcích. Šikovný kutil si desky z MDF může vyměnit za dřevěné.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Domácí dílna:

Domácí dílna

Drobné opravy povrchu nábytku

Skladování nátěrových hmot

Nábytek do dílny

Proč si připlatit za kvalitní nářadí?

Ochranné pracovní pomůcky

________________________________________________________________________

Stolky se většinou používají pro upínání obrobků při řezání a broušení

Vedle skladnosti je velkou výhodou schopnost pevného upnutí prakticky jakéhokoli
předmětu

Truhlářská hoblice

Ne každý si z prostorových důvodů může dovolit velký truhlářský stůl. Alternativou je skládací stolek s možností upínání předmětů ve svislé poloze nebo obrobků kruhového či nepravidelného tvaru. To je podle nás jedna z jeho největších předností.
Funkci upínacích čelistí zde přebírají právě obě desky, z nichž jedna je pohyblivá. Desky dokážou sevřít obrobek s rovnoběžnými, ale i různoběžnými hranami. Pokud je předmět nepravidelný, přicházejí na řadu upínky, které se jako u hoblice zasouvají do otvorů v deskách.
Stahování zajišťují většinou dva šrouby s trapézovým závitem. Lze s nimi otáčet nezávisle, některé stolky ale mají možnost ovládací kličky spřáhnout a ovládat je pouze jednou rukou. Existují také stolky, u nichž se pohyb desek-čelistí ovládá pomocí pákového mechanismu nohou.

Díky sklopné konstrukci se mobilní stolky
dají snadno přepravovat i skladovat

Stabilita

Důležitější než různé vychytávky, často pouze marketingové, je provedení stolku. Fakt, že je skládací, mu na pevnosti nepřidá. Proto se při výběru zaměřte na tloušťku kovových profilů a celkovou stabilitu stolku v pracovní poloze, a to ve všech směrech.
Většina stolků garantuje nosnost kolem 100 kg, ty nejlepší až čtvrt tuny. Některé výrobky umožňují výškové nastavení pracovní plochy, jiné zase pracovat u stolku v sedě na židli.

Příslušenství

Se stolkem byste automaticky měli dostat sadu upínek. Většinou lze dokoupit různé další přípravky pro upínání trubek či choulostivých materiálů, pokud nejsou už v základní výbavě. K vybraným stolkům existuje také příslušenství pro práci s elektrickým nářadím, například spínaná zásuvka. Slušní výrobci a prodejci nabízejí také náhradní díly.

Text: Tomáš Krásenský

Foto: archiv firem

Uložit

Skládací pracovní stolek