Nábytek do dílny

Základem funkčního prostředí v dílně je uložení věcí tak, abyste neztratili přehled a měli vše po ruce

Přehled a pořádek v dílně šetří čas, nervy a peníze. To poslední třeba proto, že nebudete zbytečně kupovat šrouby a hřebíky, barvy, lepidla, nebo dokonce nářadí, které už dávno máte.

Máte-li už dost věčného hledání věcí, které v dílně stoprocentně někde jsou, ale zmizí právě ve chvíli, kdy je potřebujete, je asi ten správný čas na změnu. Často však nepomůže pouhý úklid, protože dílna má na úložné prostory určité specifické požadavky.

Vše na očích

Rozhodnete-li se vypořádat s chaosem jednou pro vždy, začněte plánováním. To by se mělo odvíjet od požadavků, který na tento pracovní prostor kladete. Ujasněte si, zda potřebujete především přehledný sklad všelijakých, občas potřebných věcí s nějakým pracovním koutem pro drobné opravy či údržbu zahradní techniky nebo zda v dílně pracujete často, produkujete při tom prach, piliny či jiný druh odpadu a využíváte spoustu rozmanitého nářadí a nástrojů, které je dobré mít po ruce. Podle toho si rozmístění zařizovacích předmětů nejprve rozplánujte na papíře a pak se toho plánu důsledně držte.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Domácí dílna:

Domácí dílna

Skládací pracovní stolek

Drobné opravy povrchu nábytku

Skladování nátěrových hmot

Proč si připlatit za kvalitní nářadí?

Ochranné pracovní pomůcky

________________________________________________________________________

Až už má dílna sloužit k jakémukoli účelu, je vždy lepší, pokud na uskladněné věci vidíte a můžete je po použití opakovaně vracet na stejné místo. Netýká se to jen nářadí a nástrojů, ale také barev a laků, maziv, lepidel, spojovacího materiálu či drobných náhradních dílů. Ideální je pro tyto účely kombinovat přehledné police se závěsnými deskami a systémy, které si můžete poměrně draze nakoupit, ale také levně vyrobit. Dobrou službu udělá i dřevěná zadní stěna vyřazené pohovky, stará školní tabule nebo OSB deska, to vše s háčky či hřebíky, na které můžete zavěsit spoustu ručního nářadí, často vybaveného poutky či otvory v rukojetích vhodnými přesně pro tento účel. Platí to pro šroubováky, pilky, kladiva, kleště, ale i pro některé lehčí kousky elektrického nářadí. Viset pěkně na očích mohou i pomůcky pro měření, štětce, lepicí pásky, ale i dózy s drobným materiálem.

Závěsné úložné systémy do dílen jsou praktické, ale poměrně drahé. Snadno však něco podobného vyrobíte i svépomocí (ajprodukty.cz)

Na police lze přehledně ukládat objemnější předměty včetně těžšího nářadí, ale i nádob. Neměly by být příliš hluboké, protože uložení v několika řadách brzy povede k opětovné ztrátě přehledu. Vyhněte se rovněž využití polic pro ukládání nejrůznějších krabic, protože pokud nejste systematičtí a neopatříte je štítky s popisky, brzy zapomenete, co v nich je. Výjimkou mohou být průhledné plastové boxy, ale i ty je dobré umístit ve výši očí, aby do nich bylo dobře vidět.

Podobnou službu udělají i kovové či dřevěné regály, u nichž navíc nemusíte hledět na maximální nosnost až tak jako u zavěšených polic. Regály však raději pojistěte ukotvením ke stěně, zvláště u vyšších to rozhodně doporučujeme.

Piliny a prach

Výhody přehledného skladování v otevřených úložných místech jsou zřejmé, ale pokud se v dílně často řeže či brousí, musíte se smířit s prachem a pilinami. Nebo vlastně nemusíte, ale bude to chtít podniknout další opatření. Je-li produkce zmíněných odpadů pouze občasná a nárazová, investujte do dílenského vysavače. Měl by mít dostatečný výkon pro připojení k odsávacím nástavcům, jimiž bývají běžně vybaveny elektrické brusky a ruční i stolní pily. Vysavač pomůže i k odstranění prachu a pilin z uloženého nářadí a podlah a některé typy si poradí i s kovovými šponami, nebo dokonce s rozlitými tekutinami.
Další možností je využít uzavíratelné skříně, čímž se ale ztratí výhoda přehlednosti, nebo prašné prostředí od zbytku dílny oddělit lehkou příčkou či plastovým závěsem, případně si pořídit profesionální řešení v podobě závěsu z průsvitných lamel z těžkého měkčeného PVC. U nich vás nebude zdržovat neustále otevírání a zavírání, nebudou vlát a trhat se a nepřijdete ani o denní světlo. Je to ovšem poměrně drahé řešení, protože metr čtvereční stojí i kolem dvou tisíc korun.

Skládací dílenské stoly jsou dobré, pokud dílnu využíváte spíše jen občas (OBI)

Pracovní plocha

Tradiční ponk, dílenský stůl s odolnou deskou či nastavitelný pracovní stůl s integrovanými svěráky, to vše jsou řešení poměrně nákladná, ale kvalitní a bezpečná pracovní deska je základem každé dobře vybavené dílny, a pokud byste na něčem šetřit neměli, pak je to právě dílenský stůl. I tady však existuje spousta levnějších, ale stejně funkčních řešení v podobě recyklace stolu, který dosloužil v interiéru a u nějž můžete posílit desku dodatečně namontovanými deskami z tvrdého dřeva nebo bukovou spárovkou.

Dobré rady

  • Z nespočtu úložných boxů na hřebíky, šrouby, vruty a další spojovací materiál vybírejte raději vždy průhledné varianty.
  • Máte-li příliš malou dílnu, může pro občasné práce postačit některý ze skládacích pracovních stolů, kterých je na trhu k dostání celá řada.

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem

Nábytek do dílny