Proč si připlatit za kvalitní nářadí?

opakované zpracování většího množství palivového dřeva je jedním z důvodů, proč investovat do značkové pily (Stihl)

S nářadím je to podobně jako s auty: spousta lidí nedá dopustit na prémiové značky, i když jim nakonec takový vůz poslouží víceméně stejně, jako ty z opačného konce cenového spektra.

Ale kromě nezanedbatelné motivace v podobě dobrého pocitu je u nářadí i spousta praktických důvodů, proč za prvotřídní kvalitu platit, stejně jako u aut. U elektrického i ručního nářadí platí totéž, co u většiny hodnotnějších výrobků na trhu. Některé značky si po desetiletí drží vysoký standard kvality a to, že se na ni můžete spolehnout, je jedním z důvodů, proč akceptovat vyšší cenu. Jiné však už žijí spíše z minulosti a v důsledku tlaku na snižování cen či snahy přimět zákazníky k častějším nákupům na špičkovou kvalitu rezignovaly.

Zorientovat se na trhu a dobře si vybrat je přitom poměrně pracné. Chcete-li zjistit, zda vaše před dvaceti lety oblíbená značka stále drží svůj standard, musíte hledat v odborných i uživatelských recenzích a v nezávislých testech. Na internetu pomůže například Heureka, dTest, či hodnocení na YouTube. Právě z těchto zdrojů se často dozvíte, co činí ten či onen výrobek nadstandardně kvalitním, nebo také to, proč se mu vyhnout.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Domácí dílna:

Domácí dílna

Skládací pracovní stolek

Drobné opravy povrchu nábytku

Skladování nátěrových hmot

Nábytek do dílny

Ochranné pracovní pomůcky

________________________________________________________________________

Kov, nebo plast?

Obecně se u ručního nářadí platí zejména za výdrž. Ta je důležitá pro profesionály, kteří denně i několik hodin pracují s nářadím, z nějž musí být mimořádně odolné především všechny vysokootáčkové přístroje, tedy různé brusky, pily, vrtačky, řezačky, jednoduše vše, co se hodně „nadře“ a co často musí fungovat v zátěži prachu, pilin či hoblin.
Tady se připlácí za odolnost převodů i elektroniky, ergonomii i utěsnění, převažující podíl přesných kovových dílů nad snadno opotřebitelnými plasty i za konstrukční součásti schopné tlumit vibrace.

Až čtyřnásobek ceny základních hobby modelů některých typů nářadí a nástrojů vás může stát rovněž požadavek na nekompromisní přesnost. Platí to zejména pro různé stolní i ruční pily, protože například při výrobě nábytku se bez přesného řezání neobejdete a levné výrobky bez dostatečně širokých možností nastavení a kalibrace vám ji nezaručí.
Typickou situací pro pečlivé zvážení investice je i nákup řetězové motorové pily. Zejména u elektrických, ale i u benzínových pil existuje spousta levných alternativ. U nich však může být problém s poddimenzovanou pohonnou jednotkou, s rotačními díly z plastů či s nízkým výkonem. Renomované značky obvykle zaručují, že za své peníze skutečně dostanete pilu, která vám v dané kategorii poskytne požadovaný výkon, bezpečí a komfort práce, a rovněž jasné záruční podmínky, dostupnou servisní síť i náhradní díly, pokud to bude potřeba. To jsou dobré důvody, proč u tohoto nářadí platit za kvalitu.

 

Dobré rady

  •  Například u seker je měřítkem značkové kvality schopnost těchto nástrojů držet ostří a možnost bezproblémového broušení. Platí to i pro hoblíky, dláta a další řezbářské náčiní či kuchyňské nože.
  •  U mnoha nástrojů a nářadí existuje za příplatek (či v akci) možnost prodloužené záruky, což se vyplatí zvláště při intenzivním používání.

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem

Proč si připlatit za kvalitní nářadí?