Domácí dílna

Co by určitě nemělo chybět v kutilské dílně a co naopak oželit můžete? Řešíte, čím ve svém „království“ svítit a topit? Máme pro vás pár užitečných tipů.

Neexistují žádné normy, které by kutilům určovali, jaké parametry má mít jejich domácí dílna. Přesto je dobré držet se osvědčených schémat, případně řešení, která se používají v profesionálních dílnách a průmyslových provozech.
Většina z nás si nemůže dovolit ten luxus, že by si nechala postavit dílnu přesně podle svých představ. A tak jde často spíš o kompromis zapříčiněný omezeným rozpočtem. Někdy jsme rádi i za vlastní kout či komoru, jindy se uchylujeme do garáže, ti šťastnější mají k dispozici samostatnou místnost. Následné vybavení už je jen a jen na vás. A vězte, že funkční dílna vás ani nemusí finančně zruinovat.

Pro osvětlení platí, že čím jemnější práci
děláte, tím vyšší intenzita světla má být
(250–1 500 luxů)

Pracovní stůl

Žádná dílna nakonec není dost velká, a tak se musíte přizpůsobit. Ani v tom nejmenším koutě by neměla chybět nějaká pracovní plocha, ať už u ní budete sedět (drobné ruční práce, elektro), nebo stát (práce s kovem a dřevem). Kdo má místa opravdu málo, může využít skládací stůl, který po práci složí, aby nezabíral místo. Lepší je ale nějaký pevný pracovní stůl nebo rovnou dílenský stůl zvaný ponk. Kdo pracuje se dřevem, může si pořídit truhlářskou hoblici. Kdo místo neřeší, měl by si pořídit pracovních ploch víc.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Domácí dílna:

Skládací pracovní stolek

Drobné opravy povrchu nábytku

Skladování nátěrových hmot

Nábytek do dílny

Proč si připlatit za kvalitní nářadí?

Ochranné pracovní pomůcky

 

________________________________________________________________________

žádná dílna se neobejde bez úložných prostorů, nejjednodušší jsou policové systémy

Podlahová plocha

Při nedostatku místa můžete rovnou zapomenout na stacionární stroje, které samy o sobě mnoho plochy nezaberou, ale vyžadují dostatek prostoru ve svém okolí kvůli obsluze a manipulaci s materiálem. Přesto se nemusíte vzdát jedinečných funkcí, které velké „mašiny“ nabízejí. Řešením jsou různé víceúčelové stoly a pracovní stanice, které vaše ručně vedené elektrické nářadí promění ve stacionární (viz Chatař 11/2016). Tímto způsobem můžete vyřešit třeba stolní pilu, která je pro práci se dřevem velmi užitečná.

Dílna snů – i když pro většinu je nedostupná, můžeme se aspoň v detailech inspirovat

Základní vybavení

Opět je velmi individuální, jakým nářadím si dílnu vybavíte. Záleží především na tom, jaké práce chcete dělat. Kdo chce pouze občas dělat drobné opravy, postačí mu kufřík vybavený kladivem, šroubováky, klíči, kleštěmi, pilkou, nožem, metrem a vodováhou. Užitečný je akumulátorový vrtací šroubovák.
V tradiční dílně s ponkem by neměl chybět strojnický svěrák. S přibývajícím vybavením vyvstane potřeba ho někam ukládat. Nářadí, které chcete mít na očích a při ruce, zavěste na stěnu nad pracovní plochu. Existuje velké množství závěsných systémů, případně si můžete vyrobit vlastní.
Úložné prostory získáte pořízením polic nebo skříněk. Skříňky s dvířky či zásuvkami mají výhodu v tom, že se do nich nepráší. Praktické jsou také zásuvkové pojízdné skříňky, které současně slouží jako mobilní odkládací plocha. Využít můžete také různé háky, které připevníte na stěny nebo i na strop.

Zásuvkové skříňky na kolečkách poslouží
i jako mobilní odkládací plocha

Elektrické nářadí

Určitě si pořiďte vrtačku, kterou můžete připevnit do stojanu. Z elektrického nářadí nejvíc využijete ještě přímočarou pilu, okružní pilu, úhlovou brusku a brusku pásovou a oscilační. Z větších strojů, které vyžadují své místo na nějakém stole jsou to dvoukotoučová bruska a pokosová pila.
Kdo pracuje hlavně se dřevem, dříve či později objeví kouzlo horní frézky. V kombinaci s frézovacím stolkem ji můžete využít také jako frézku spodní. Náročnější amatérský truhlář s dostatkem prostoru určitě využije hoblovku s protahem a pásovou pilu. Fajnšmekři začnou objevovat kouzlo tradičních nástrojů, jako jsou ruční pily, dláta a hoblíky. Zámečnické práce si říkají přinejmenším o stolní nebo sloupovou vrtačku a svařovací agregát.
Dobrým pomocníkem je kompresor. Stlačený vzduch se hodí k čištění elektrického nářadí, nafukování pneumatik i k pohonu nářadí, jako je sponkovačka, rázový utahovák nebo pískovací pistole. V žádné dílně by ovšem neměl chybět dílenský vysavač, který lze připojit k elektrickému nářadí. Ušetříte si hodně práce s pracným úklidem dílny a šetříte i své dýchací cesty.

Drahý koníček

Samostatnou kapitolou, která časem může spolknout víc než strojní vybavení, jsou různé vrtáky, korunky, pilové listy a kotouče, závitníky, svěrky a všelijaké přípravky. Nabídka v obchodech je nekonečná a zřejmě až do smrti budete s úžasem objevovat stále další a nové věci, které v dílně „nutně“ potřebujete. Kutilství je drahý koníček. Vybavení dílny se vám asi nevrátí v úsporách za řemeslníky, ale rozhodně v dobrém pocitu ze smysluplně stráveného času.

Text: Tomáš Krásenský
Foto: Shutterstock a archiv firem

Uložit

Uložit

Uložit

Domácí dílna