Ptáčci vítají jaro

Rubrika: Dílna, Tvoříme

Ptáčci, ušití z látky, jež rozvěsíme na větvičky ve váze, nám bez ohledu na kalendář přivolají domů jaro.

Ptáčci přivolají domů jaro

Rok co rok čekáme netrpělivě na jaro, až se příroda kolem nás zazelená, vzduch jarně zavoní a sluníčko nás bude šimrat na tváři. Čekání si můžeme zkrátit výrobou vtipné jarní dekorace – šitých textilních ptáčků, kterými pak ozdobíme třeba kytici větviček ve váze.

Ptáčci nejsou nároční ani na materiál, ani na ušití. Postačí nám i malé zbytky látek, slabší duté šňůrky a knoflíčky. Z látek je na tělíčko nejvhodnější bavlněné plátno, nejlépe se budou vyjímat textilie s drobnějším vzorem – kostičkou, puntíkem, proužkem, ale i jemnými kytičkami a podobně. Barev se nemusíme bát, ptáčkům můžeme bez obav pořídit „barevné peří“ – alespoň se budou ve váze pěkně vyjímat. Na zobáček je vhodná jednobarevná bavlna ve žluté, okrové, oranžové, červené, hnědé nebo černé barvě. V odlišné barevnosti bude jednobarevná chocholka. Duté šňůrky použijeme na nožičky a poutko na zavěšení.

Šití textilních ptáčků

Šití textilních ptáčků

1) Připravíme si dva látkové čtverce 10 x 10 cm na tělíčko ptáčka, 2x trojúhelníček o hranách 4 cm na zobáček, 2x chocholku o délce 4 cm, duté šňůrky 2 x 12 cm na nožičky a 30 cm na poutko, 2 stejně barevné knoflíčky a na výplň trochu vatelínu, dutého vlákna nebo vaty.

 

Šití textilních ptáčků

2) Ušijeme zobáček a obrátíme na líc. Čtverce látek dáme lícem k sobě, mezi ně vložíme směrem dovnitř na jedné straně téměř ke kraji zobáček, na sousední straně ke kraji dvojitou chocholku a vedle oba konce poutka. Sešijeme na třech stranách, rohy na koso sestřihneme.

 

Šití textilních ptáčků

3) Ptáčka otočíme na líc, vycpeme ho vatelínem a na obě strany přišijeme knoflíčky jako oči. Spodní nesešité okraje složíme na koso k sobě a zahneme dovnitř. Do švu zašpendlíme 2,5 cm od krajů nožičky. V ruce drobným stehem sešijeme. Nožičky zakončíme uzlíky.

REALIZACE A TEXT: SOŇA HIRSCHOVÁ
FOTO: PAVEL VESELÝ

Ptáčci vítají jaro