Vibrační brusky

Rubrika: Dílna

Vibrační bruska se v dílně dobře uplatní při jemném broušení dřevěných ploch. Využijete ji při výrobě i opravách nábytku nebo při renovaci podlah, dveří a oken.


Vibrační brusky patří mezi elektrické nářadí určené k broušení dřevěných ploch a srážení hran. Využijete ji k broušení podlahových prken nebo parket v místech, kam se už nedostanete s kotoučovými nebo pásovými bruskami na parkety, nebo k úpravě povrchu dřeva při renovaci nátěrů. Vzhledem k tomu, že vibrační bruska ubírá materiál vibrováním hranaté lišty s brusným papírem, dostanete se s ní snadno do rohů i na hůře přístupná místa, na nichž lze citlivým přítlakem na ergonomické madlo využít i možnosti jednoručního broušení včetně práce nad hlavou. To patří k největším přednostem vibračních brusek.

Důležité je rovněž to, že broušení probíhá po elipse, takže nehrozí nechtěné rýhy ve dřevě a stopy, které může zanechat například flexa či brusný kotouč na vrtačce. Je však nutné zacházet s bruskou jemně, nepřehánět přítlak, využívat především samotnou hmotnost nástroje. Chce to nějakou dobu, než dostanete nástroj „do ruky“ a získáte potřebnou praxi.

Archy brusného papíru se upevňují na brusnou desku vibrující frekvencí až dvaceti tisíc kmitů za minutu. Deska má tvar obdélníku o velikosti 80 x 130 mm až 115 x 225 mm. Z obou stran přesahuje šířku tělesa brusky. Odsávání prachu do připojeného textilního vaku je již běžným standardem i těch nejmenších vibračních brusek. Vibrace tlumí vyvažovací mechanismus.

Vibrační bruska brousí především zmíněným vibrováním, takže jí vyhovuje spíše slabší přítlak. Dražší značkové přístroje se zpravidla vyznačují lépe promyšleným designem a ergonomií, díky které lze rovněž zmírnit přenos vibrací do dlaně. Plánujete-li vibrační brusku používat častěji, vyberte si raději kvalitnější výrobek s dobře vyřešeným uchopením, který bude k vašim rukám šetrnější.

Pozor na vypnutí pásů

K broušení slouží pásy z brusného papíru různých stupňů zrnitosti, které se snadno upevní na gumovou či plastovou brusnou desku pružinovými svěrkami. Pro brusky vybavené odsáváním prachu je nutné kupovat perforované listy brusného papíru (některé brusky pak mají i nástavec na perforování brusných archů). Pokud jde o rozměry, musíme archy brusného papíru vybírat tak, aby odpovídaly nejen velikosti desky, ale i rozmístění otvorů, kudy je odváděn prach.

Pro šetrnou a zároveň dostatečně účinnou práci je důležité naučit se brusné papíry na desku správně upevnit. Pás by neměl být prověšený, v opačném případě ho zlikvidujete mnohem rychleji než při optimálním napnutí. Není to však nijak složité. Arch brusného papíru odpovídající velikosti upneme tak, že ohneme okraje podle hrany desky brusky, zaklesneme je pod pružinové svěrky nebo je sevřeme upínacími čelistmi ovládanými páčkami upínacího mechanismu. Nejrychlejší systém je ovšem upínání na suchý zip.

Máme-li desku se suchým zipem, brusný papír na ni jednoduše přitlačíme. I při správném upevnění je však nutné počítat s malou výdrží papíru zejména při broušení ploch s větším množstvím zbytků starého laku. Na vibrační brusku můžete nasadit i brusnou mřížku na sádrokarton. Výrobci však od tohoto způsobu využívání vibračních brusek zrazují, protože je při práci se sádrokartonem extrémně zanáší prach a výrazně se tak sníží životnost přístroje. Chcete-li, aby vám vibrační bruska sloužila delší dobu, broušení sádrokartonu se raději vyhněte. Životnost brusky prodloužíte i tak, že ji nebudete zatěžovat zbytečným přítlakem a budete ji čistit od prachu. Pomůže vám v tom nejlépe kompresor nebo dílenský vysavač.

Jak vybrat brusku

Pro hrubé broušení s velkým úběrem jsou určeny brusky s převodovkou, která snižuje otáčky a tím i kmitočet vibrací, respektive zvětšuje zdvih až na pět milimetrů. Pro klidný chod i za těchto podmínek je tento typ přístroje vybaven systémem eliminace vibrací.

Brusnou dráhu můžeme u některých brusek prodloužit čelným klínovitým nebo obdélníkovým nástavcem, aby snadněji pronikaly i do štěrbin například při broušení lamelových okenic a dveří. Brusné plátno upínáme na obě plochy nástavce, takže brousíme současně líc jedné lamely a rub lamely sousední.

Nejlevnější vibrační brusky koupíte za ceny kolem pěti set korun. Chcete-li vybírat z osvědčených značek, nabízí se například lehká jednoruční vibrační bruska Narex EBV 130E, která váží 1,5 kilogramu. Její rozměry a nízká hmotnost z ní dělají ideální nástroj například pro broušení při rekonstrukcích okenních rámů, které lze s touto bruskou opracovávat jednou rukou ve svislé poloze bez zbytečné námahy. Koupíte ji od tří tisíc korun.

Systém velmi rychlého a pohotového upínání suchým zipem a rychloupínací třmen pro brusný papír má například bruska Ryobi ESS 280 RV, která stojí u různých prodejců kolem tisíce korun.

www.ryobi.cz, www.narex.cz, www.rucni-naradi.cz, www.blackanddecker.cz, www.bosch.cz

Vibrační brusky

Vibrační brusky