Střešní okna v zimě

Teploty klesají k bodu mrazu a dalších několik měsíců kolem nuly určitě vydrží. V tomto období se proto obzvlášť vyplatí myslet na všechny možné způsoby, jak doma udržet teplo a chladný vzduch s mrazivým větrem nechat za okny.

 

 

Vhodným a správným využitím výrobků můžete výrazně ovlivnit tepelnou pohodu vašeho bydlení a zároveň ušetřit na energiích. Řešení se nabízí hned několik.

 

1.  Pokud se rozhodnete měnit okna, věnujte pozornost vhodnému typu zasklení

Zasklení, které tvoří největší část střešního okna, má vliv na tepelnou pohodu v místnosti. Z hlediska jeho tepelných parametrů sledujte především parametr Uw, tedy součinitel prostupu tepla celým oknem, nikoliv jen parametr Ug, součinitel prostupu tepla sklem, který někteří výrobci oken a světlíků udávají. Obecně platí, že čím nižší U, tím méně úniku tepla v zimním období. Ale například u nízkoenergetických budov se čím dál častěji pracuje i s parametrem g, což je součinitel slunečního tepelného záření.

U něho naopak platí, že čím je vyšší, tím projde více slunečního tepla do interiéru, a není proto nutné v zimních měsících tolik prostory vytápět. Vhodným sklem jsou např. nízkoenergetická trojskla s označením 65 nebo pasivní zasklení s označením 6265. Obě zasklení jsou navíc opatřena speciálním pokovením proti venkovnímu rosení, takže máte vždy pohodlný a čistý výhled.

 

2.  Lemování – neviditelný prvek s viditelnou funkcí

Na první pohled nenápadným, ale o to důležitějším prvkem je lemování střešních oken. To zajišťuje vodotěsné napojení na střešní krytinu při nepříznivém počasí. Standardem je lemování EDW 2000, které obsahuje praktickou montážní sadu s izolačním rámem, hydroizolační manžetou a samonosným drenážním žlábkem. Lemování i montážní sada jsou objednávány dle velikosti střešního okna, čímž je zaručena těsnost v každém detailu a ideální napojení na všechny části střešního pláště.

Pro nízkoenergetické, pasivní a aktivní domy nabízí VELUX i variantu zapuštěného zatepleného lemování EDJ/EDN 2000. S pomocí tohoto lemování je střešní okno zapuštěno o 4 cm hlouběji do konstrukce střechy, čímž se zmenšuje ochlazovaná plocha okna. Střešní okno je navíc lépe chráněno proti nepříznivým povětrnostním vlivům. Dalším bonusem tohoto lemování je elegantní vzhled, kdy okno krásně leží v rovině tašek a nevystupuje z roviny střechy. Navíc na všechna okna s lemováním 2000, tedy včetně montážní sady, poskytuje společnost VELUX záruku 20 let.

 

3.  Venkovní roleta šetří v zimě i v létě

Pokud výměna oken či nové zasklení pro vás nejsou aktuální prioritou, věnujte pozornost okenním doplňkům. Ty totiž dokážou výrazně ovlivnit tepelnou pohodu v místnosti. Například venkovní roleta napomáhá zlepšit tepelně-izolační vlastnosti střešních oken, v zimě izoluje před chladem a brání zbytečným tepelným ztrátám z interiéru, a to až o 15 %. Oceníte ji ale i v létě, kdy rapidně sníží prostup tepla až o 95 %.

 

4.  Dvojitě plisovanou roletou zlepšíte izolaci o třetinu

Dvojitě plisovaná roleta

Dalším vhodným doplňkem je vnitřní dvojitě plisovaná roleta. Ta v sobě spojuje elegantní vzhled plisované rolety s tepelně-izolačními vlastnostmi hliníkové fólie umístěné na vnitřní straně dvojitého plisé. V zimním období zabraňuje tepelným ztrátám a zlepšuje tepelně-izolační vlastnosti. Zároveň v případě potřeby zatemní místnost, což oceníte například při lenošení nebo sledování víkendových pořadů v televizi.

Roletu je možné ovládat horní i spodní ovládací lištou a nastavit ji v libovolné pozici, např. i uprostřed okna. V nabídce je v devíti odlišných odstínech. Dá se tedy sladit s nejrůznějšími interiéry.

Dvojitě plisovaná roleta pro úsporu energie se dodává i v praktickém balíčku FOP, který ji kombinuje s venkovní markýzou. Ta vám v zimě tepelné ztráty sice nesníží, ale v létě jistě oceníte její schopnost snížit prostup tepla až o 90 %. Kombinace FOP je u firmy VELUX k dostání s 15% cenovým zvýhodněním.

U = součinitel prostupu tepla – čím nižší koeficient, tím dochází k menším tepelným ztrátám přes zasklení

g = součinitel prostupu tepelného slunečního záření – čím nižší koeficient, tím méně tepelného záření projde přes zasklení do interiéru

TEXT: REDAKCE
FOTO: VELUX

 

 

Střešní okna v zimě