Penetrační nátěry

Penetrační nátěry slouží zejména k posílení soudržnosti nátěrových hmot s podkladem. Speciální penetrace se však používají i na podlahy, beton, pod omítky či pod obklady.

Obecně jsou různé typy penetračních nátěrů určené pro zkvalitnění povrchu zdiva. Nanesením příslušné penetrace před omítáním napomůžete k lepší přilnavosti běžných i speciálních omítek na podklady z různých materiálů a snížíte jejich nasákavost.
Při výběru vhodného výrobku se řiďte zejména tím, zda hodláte penetrovat dosud neomítnuté zdivo, nebo chcete posílit soudržnost nátěru s nově nanesenými a už dostatečně vyzrálými omítkami, případně zkvalitnit přilnavost nového nátěru na původní malbě či oškrábané, už dříve vymalované stěně.

Pod omítky i pod izolaci

Například Cemix penetrace základní se doporučuje ke zpevnění a uzavření povrchu a snížení savosti podkladních stavebních materiálů ve vnitřním i vnějším prostředí. Nanáší se na neomítnuté zdivo či na původní omítky před aplikací nových omítek, ale i před lepením tepelné izolace.
Hloubková penetrace pak napomůže zpevnění a snížení nasákavosti problematických podkladů před aplikacemi šlechtěných i běžných omítek, vyrovnávacích stěrek, lepidel pro keramické obklady a dlažby, či povlakových hydroizolací. Zpevňuje podklad do hloubky, zamezuje předčasnému vyschnutí vrchní omítky a zvyšuje její soudržnost s podkladem.
Vhodné typy penetrací však posílí i soudržnost nové omítky na omítce původní nebo nátěrů či tenkovrstvých fasádních stěrek na nových i starších omítkách. Je tedy možné a vhodné opatřit penetračním nátěrem i omítnuté zdivo, ale pokud penetrujete novou omítku, musí být zcela vyzrálá a suchá.
Při přípravě penetračního nátěru je zpravidla nutné naředit koncentrát v doporučeném poměru s vodou. Výběr produktu ovlivňuje i povrch, na který budete penetrační nátěr nanášet a také typ barvy, kterou budete nakonec používat k malování. Penetrační nátěr lze totiž použít na řadu typů podkladů jako například na beton, pórobeton, vláknocementové a třískocementové desky, různé typy omítek, dřevo a dřevotřískové desky, sádrokarton či neglazovanou keramiku.
Běžné univerzální penetrace jsou určeny pro nové omítky, případně povrchy v dobrém stavu. Starší a zvětralé omítky je vhodnější penetrovat hloubkovou penetrací, pokud možno ve dvou nátěrech.

Před malováním

Před malováním penetrujte stěny, z nichž byla seškrábána původní vrstva barvy či jiného nátěru, ale i nové, dosud nenatřené omítky. U starších staveb se doporučuje nanášet penetraci alespoň ve dvou vrstvách a vždy dodržet pauzu určenou na vyschnutí mezi jednotlivými penetračními nátěry.
Penetrace se nanáší štětcem nebo válečkem, vhodná naopak není stříkací pistole.

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem

 

Penetrační nátěry